تارخ انتشار مطلب: دوشنبه ۶ آبان ۱۳۹۲ - ۰۹:۵۵
261 بازدید
امتیاز :

آیا مهدی (عج) از نسل عباس عموی پیامبر است؟!

“کانون وبلاگ نویسان جوان زنجان”  وبلاگ “هیئت اباصالح المهدی خرمدره  “نوشت نویسنده: سید نذیر یحیی الحسنی مترجمان: ابراهیم خاکپور و سید محمد صالحی   در این باب دو دسته حدیث موجود است: برخی از آن احادیث سوء استفاده کرده و گفته اند مهدی از اعقاب عباس یعنی همان مهدی عباسی است و کوشیده اند مطالبی به [&hellip

“کانون وبلاگ نویسان جوان زنجان”  وبلاگ “هیئت اباصالح المهدی خرمدره  “نوشت

نویسنده: سید نذیر یحیی الحسنی
مترجمان: ابراهیم خاکپور و سید محمد صالحی

 

در این باب دو دسته حدیث موجود است: برخی از آن احادیث سوء استفاده کرده و گفته اند مهدی از اعقاب عباس یعنی همان مهدی عباسی است و کوشیده اند مطالبی به برخی از این احادیث بیفزایند که ما درباره هر دو نوع بحث خواهیم کرد.
نوع اول: احادیث کوتاهی است که از آن ها چنین مستفاد می شود که مهدی از نسل عباس عموی پیامبر است. این دسته احادیث به دو صورت آمده است:
صورت اول: احمد بن حنبل در مسند از ثوبان نقل کرده که پیامبر خدا فرمود: «وقتی پرچم های سیاه را ببینید که از جانب خراسان می آید، با وجود همه موانع به آن ها بپیوندید. چون مهدی، خلیفه الله در میان آنان است». (۱)
روشن است که پرچم های سیاه از خراسان و برای برپایی حکومت بنی عباس بیرون آمده و مهدی آن ها، همان مهدی عباسی و از ذریّه عباس بوده است. اما عبارت «فَاِنَّ فیها خلیفه الله المهدی» در آن حدیث، می تواند دو مفهوم داشته باشد. معنای اول این است: این پرچم ها که خلیفه المهدی در میان آن هاست، می تواند پرچم هایی باشد که ابومسلم برای برپایی حکومت مهدی عباسی به اهتزاز درآورده است.
صورت دوم: این ها همان پرچم هایی است که زمینه ساز برپایی دولت مهدی علوی خواهد بود. بعید نیست مراد از این پرچم ها، معنای دوم باشد، چون احادیث وارده درباره پرچم های سیاه و بی شمار، این معنا را تقویت می کند و اگر منظور از آن ها معنای اول باشد، به چند دلیل باطل است: اول این که عبارت «فَاِنَّ فیها خلیفه الله المهدی» به نقل از ثوبان در تمام منابع غیر از ابن جوزی آمده است و ابن جوزی مشابه این حدیث را از طریق عبدالله بن مسعود نقل کرده است با این تفاوت که در سلسله سند ثوبان، یکی از راویان، علی بن زید بن جدعان است که بنا به قول احمد بن علی عسقلانی (۲) و سایر علمای رجال، مردی ضعیف الحدیث بوده است.
اما در طریق ابن جوزی، آن عبارت این گونه است: «فَاِنَّ فیها خلیفه المهدی» که حمل این عبارت بر معنای دوم درست است، چون منظور از خلیفه می توان شخصی باشد که زمینه ساز حکومت مهدی علوی خواهد بود. و اگر در این عبارت تصحیفی صورت گرفته باشد، می گوییم این حدیث هم به اعتراف ابن جوزی از نظر سند ضعیف است چون در ذکر سلسله سند می گوید: عمر بن قیس از حسن از عبیده از عبد الله… الخ.
بنابراین، این حدیث اصل و اساسی ندارد و ما نمی دانیم که حسن از عبیده و عمر از حسن حدیث شنیده باشند و یحیی گفته است: عمر، در روایت حدیث قابل ذکر نیست. (۳) به این ترتیب، این حدیث با عبارت مذکور از هر دو طریق از نظر سلسله سند، از درجه اعتبار ساقط است.
دلیل دوم این است که شماری از احادیث برای مقابله با حدیث پرچم های سیاه که راه را برای مهدی علوی آماده می کنند ساخته شده است، از جمله حدیثی است که ابوسراعه به نقل از ابوهریره آورده که گفت: از رسول خدا شنیدم که فرمود: «وقتی پرچم های سیاه از مشرق به حرکت درآیند، اول کارشان فتنه و میانه آن هرج و مرج و پایانش گمراهی خواهد بود». این حدیث اعتباری ندارد چون ابوسراعه، مجهول الهویه است و داود که آن را از ابوسراعه نقل کرده نیز مردی متروک بوده و کسی از او حدیث نقل نمی کرده است و یحیی بن معین می گوید: «این داود مردی دروغ گو است». (۴)
می گویم – والله اَعلم – شاید احادیثی که دارای عبارت اضافی «فَاِنَّ فیها خلیفه الله المهدی» است، عکس العملی باشد در برابر احادیث جعلی که پرچم های سیاه را محکوم و آن ها را رد می کند. به علاوه، احادیثی که مضمون آن ها تشویق به ترک پرچم های سیاه و نکوهش آن هاست، می تواند در باب پرچم های بنی عباس باشد.
دلیل سوم: احادیثی که دارای عبارت «فَاِنَّ فیها خلیفه الله المهدی» است، ممکن است در تعارض و مخالفت با احادیثی باشد که فاقد این عبارت است و این پرچم ها را زمینه ساز کار امام می داند، به ویژه آن که این احادیث، از فاصله زمانی بین خروج این پرچم ها و ظهور امام (ع) سخن به میان آورده است، از جمله این حدیث که ابن ماجه از رسول خدا (ص) نقل کرده است: عبدالله می گوید: ما نزد رسول خدا (ص) بودیم که عده ای از جوانان بنی هاشم آمدند، پیامبر چون آنها را دید، رنگ چهره اش تغییر کرد و چشمانش پر از اشک شد، گفتم: چهره شما را به گونه ای می بینم که خوشایند نیست، پیامبر (ص) فرمود: «ما اهل بیتی هستیم که خداوند در مقابل دنیا، آخرت را برای ما اختیار کرد و اهل بیت بعد از من گرفتار رنج و آوارگی و نابسامانی می شوند، تا این که قومی از جاب مشرق با پرچم های سیاه می آیند و جویای خیر هستند اما به آن ها نمی دهند. آن ها می جنگند و پیروز می شوند، آن گاه آنچه را بخواهند به آن ها می دهند اما آنان نمی پذیرند و کار را به مردی از اهل بیت من واگذار می کنند. او زمین را همان گونه که از ظلم و جور پر شده، از عدل و داد پر می کند. هر کدام از شما آن روز را درک
کند، اگر مجبور باشد چهار دست و پا بر روی برف حرکت کند باید به او بپیوندد». (۵)
این حدیث از قومی سخن می گوید که حوادث گوناگون آن ها را از مهدی دور می کند و در طی آن حوادث جنگ و کشتارهایی روی می دهد اما مهدی در آن حوادث حضور ندارد.
علاوه بر این، به هیچ یک از ویژگی هایی که برای مهدی علوی در این احادیث برشمرده اند، در وجود مهدی عباسی یافت نمی شود. تاریخ نشان نمی دهد که مهدی عباسی مال فراوان انفاق کرده باشد و در بین رکن و مقام با او بیعت شده باشد و عیسی در زمان او از آسمان فرود نیامده و لشکری در بیداء به زمین فرو نرفته است.
این ها نشانه هایی است که منابع اصلی فریقین برای مهدی برشمرده اند. بنابراین صورت اول حدیث پرچم های سیاه را نمی توان به دلایل بالا، بر مهدی عباسی حمل کرد.
نوع دوم: در این دسته احادیث، از پرچم های سیاه به طور مطلق نام برده شده است، ترمذی از رسول خدا نقل می کند که فرمود: «از خراسان پرچم های سیاه بیرون می آیند و هیچ چیزی نمی تواند مانع آن ها شود تا این که در ایلیا نصب شوند». (۶)
متقی هندی در کنزالعمال می گوید: «وقتی پرچم های سیاه به شما روی آورند، ایرانیان را اکرام کنید چون، دولت شما به واسطه آنان خواهد بود». (۷)
از علی (ع) نیز نقل کرده است که فرمود: «وقتی پرچم های شیاه که شعیب بن صالح نیز در میان آنان است، لشکر سفیانی را شکست دهند، مردم خواستار مهدی می شوند و او را می طلبند و او از مکه با پرچم رسول خدا (ص) به طرف آن ها روانه می شود… الخ». (۸)
شیخ از ابو جعفر نقل کرده است که فرمود: «پرچم های سیاهی که از خراسان روانه کوفه می شوند، وقتی مهدی ظهور کند، گروه هایی را برای بیعت نزد او می فرستند». (۹)
احادیث دیگری درباره پرچم های سیاه در دست است که نمی توان آن ها را بر پرچم های بنی عباس حمل کرد چون شواهد و قراینی دارد که با عهد عباسیان مطابقت نمی کند. به علاوه، آن احادیث از مهدی و خروج او از مکه، با پرچم رسول خدا و نظایر آن حکایت دارد، که هیچ یک از این نشانه ها، چه دور و چه نزدیک، با مهدی عباسی تطبیق نمی کند.
از مقایسه دو شکل اول و دوم این حدیث چنین می توان نتیجه گرفت که اگر چه در شکل اول نامی از مهدی (ع) به میان نیامده اما توصیفات ذکر شده با مهدی عباسی نیز منطبق نیست بلکه می توان ان را بر کسی که زمینه ساز قیام مهدی علوی است حمل کرد، چنان که مفهوم شکل دوم حدیث همین است.
دسته دوم: «مهدی از فرزندان عمویم عباس است».
در احادیث دسته دوم به صراحت آمده که مهدی از اولاد عباس است. این را سیوطی در الجامع الصغیر آورده است (۱۰) و به دنبال او، منادی در فیض القدیر که شرح الجامع الصغیر است گفته است: ابن جوزی می گوید: یکی از روات این حدیث، محمد بن لید مقری است که ابن عدی گفته است: او جاعل حدیث است و در حدیث دخل و تصرف و اسناد و متون را مخدوش می کند، ابن ابی معشر هم می گوید: او کذّاب است و سمهودی درباره وی می گوید: حدیث راویان قبل و بعد از او، از حدیث او معتبر است ولی این محمد بن ولید، بسیار جاعل است. (۱۱)
ابن عساکر این حدیث را از قتاده و او از سعید بن مسیب به نقل از عثمان بن عفان چنین آورده است که عثمان گفت: از رسول خدا شنیدم که فرمود: «مهدی از فرزندان عمویم عباس است».
دارقطنی می گوید: این حدیث به سبب روایت قتاده از سعید بن مسیب از عثمان بن عفان و نیز روایت سلیمان از قتاده ناشناخته و عجیب می نماید و تنها محمد بن ولید آن را نقل کرده است. (۱۲)
ابن حماد این حدیث را در الفتن آورده می گوید: ولید از شیخ و او به نقل از یزید بن ولید خزاعی و او از کعب روایت کرده که گفت: مهدی از نسل عباس است. (۱۳)
این حدیث به سبب آن که سخن کعب است، بی اعتبار است و علاوه بر آن، چون از شیخی ناشناس نقل شده از اعتبار ساقط است.
بسیاری از علمای اهل سنت از جمله سیوطی، ابن حجر و صبان و ابوالفیض این حدیث را ضعیف شمرده اند. (۱۴)
احادیث دیگری هم هست که متن آن با حدیث فوق تفاوت دارد و در آن ها به این که مهدی از نسل عباس است اشاره شده است، در این جا مفصلاً به این احادیث می پردازیم:
حدیث اول: «مردی از فرزندان عباس قیام می کند».
این حدیث از ابن عمر نقل شده اما بر این که این مرد همان مهدی موعود است تصریح نشده است، به علاوه، حدیث به ابن عمر ختم شده و از او فراتر نرفته است. (۱۵)
حدیث دوم: این حدیث را متقی هندی در کنز العمال و خطیب بغدادی در تاریخ بغداد و ذهبی در میزان الاعتدال و ابن حجر در لسان المیزان آورده اند که از نظر الفاظ با حدیث فوق اختلاف دارد. متقی هندی می گوید: رسول خدا (ص) خطاب به عباس فرمود: «ای عموی پیامبر، خدای متعال اسلام را با من آغاز کرد و با یکی از فرزندان تو به پایان خواهد برد، او کسی است که عیسی بن مریم (ع) به او اقتدا می کند». (۱۶)
او در جای دیگر همین حدیث را به این صورت آورده است: «ای عباس، خدای متعال این کار را با من شروع کرد و با یکی از فرزندان تو به پایان خواهد بُرد. او زمین را که پر از جور و ستم شده، از عدل و داد پر خواهد کرد؛ اوست که بر عیسی (ع) امامت نماز می کند». (۱۷) در دنباله آن می گوید: دارقطنی این حدیث را به تنهایی نقل کرده و خطیب و ابن عساکر هم آن را آورده اند و خطیب بغدادی سند حدیث را ذکر کرده، می گوید:
«ابو عبدالله محمد بن عبدالواحد بن محمد بن جعفر به نقل از محمد بن مظفر و او از محمد بن مخلّد بن حفص و او به نقل از محمد بن نوح بن سعید بن دینار مؤذن روایت کرد که گفت: پدرم از قول عبدالصمد بن علی و او از پدرش به نقل از جدش عباس روایت کرد که عباس گفت: رسول خدا (ص) بر مرکب نشسته بود که نگاهش به عباس افتاد و فرمود: ای عباس، او جواب داد: بله ای پیامبر خدا، پیامبر فرمود: “ای عموی پیامبر، خدا اسلام را با من آغاز کرد و با یکی از فرزندان تو پایان خواهد داد، او کسی است که بر عیسی بن مریم (ع) امامت نماز می کند”». (۱۸)
ذهبی در شرح این حدیث می گوید: این خبر درباره مهدی دروغ است و متذکر شده که دارقطنی این حدیث را ضعیف دانسته است. (۱۹)
ابن حجر درباره این حدیث بعد از نقل عبارت ذهبی می گوید: «عبارت “از پدرش نوح بن سعید” در سلسله روات، نامعلوم و مبهم است». (۲۰) این حدیث از طریق محمد بن مخلّد که مردی ضعیف الحدیث است نقل شده است. ذهبی از این که خطیب بغدادی او را ضعیف شمرده تعجب کرده و می گوید: این حدیث را از محمد بن مخلّد عطار روایت کرده و عجیب این که خطیب، آن را در تاریخ بغداد آورده و او را ضعیف نشمرده است و به سبب بی اعتباری او، آن را مسکوت گذاشته است. (۲۱) پس، این حدیث از درجه اعتبار ساقط است.
حدیث سوم از ام فضل، دختر حارث هلالیه است که در حدیثی طولانی به این جا می رسد: رسول خدا (ص) به عمویش عباس فرمود: «ای عباس، چون سال ۱۳۵ فرا رسد، حکومت به تو و فرزندان تو از جمله سفاح و منصور و مهدی خواهد رسید». (۲۲)
محمد طاهر بن هندی فتنی (متوفا ۹۸۶ ق) شرحی بر این حدیث نوشته و آن را باطل شمرده است. (۲۳) اما ذهبی در میزان الاعتدال درباره آن گفته است: این حدیث را ابوبکر بن ابی داود و گروهی دیگر از احمد بن راشد که این حدیث را از روی جهل ساخته است (۲۴)، روایت کرده اند. اصل این حدیث را برهان الدین مجلسی در کشف الحثیث ذکر کرده است. (۲۵)
این حدیث سوم بود و نظر علمای رجال اهل سنت درباره آن نشان می دهد که چنین حدیثی برای معارضه با احادیث متواتر که امام مهدی را منتسب به اهل بیت و از فرزندان فاظمه و فرندش حسین می داند، ساخته شده است.
نظیر این حدیث به نقل از ابن عباس به بالا در البدایه و النهایه آمده است که ابن عباس گفته است: «سفاح و منصور و مهدی از ما هستند»، ابن کثیر در شرحی بر این حدیث می گوید: «این اسناد ضعیف است و ضحاک از ابن عباس چیزی نشنیده و این حدیث، منقطع است». (۲۷)
این ها احادیثی بود که تصریحاً یا تلویحاً مهدی را از اعقاب عباس می دانند.

پی نوشت ها :

۱- مسند احمد، ج ۵، ص ۲۷۷ .
۲- القول المسدّد فی الذبّ عن المسند للامام احمد، ص ۴۲ .
۳- الموضوعات، ج۲، ص ۳۹ .
۴- همان جا.
۵- سنن ابن ماجه، ج۲، ص ۱۳۶۶، حدیث ۴۰۸۲ .
۶- سنن ترمذی، ج۴، ص ۵۳۱، حدیث ۲۲۶۹ .
۷- کنز العمال فی سنن الاقوال و الافعال، ج۱۲، ص ۹۰ .
۸- همان، ج۱۴، ص ۵۹ .
۹- الغیبه، طوسی، ص ۴۵۳ .
۱۰- الجامع الصغیر، ج۲، ص ۶۷۲، حدیث ۹۲۴۲ .
۱۱- فیض الغدیر فی شرح الجامع الصغیر، ج۶، ص ۳۶۱، حدیث ۹۲۴۲ .
۱۲- تاریخ مدینه دمشق، ج۳۵، ص ۴۱۴ .
۱۳- الفتن، ص ۲۳۰ .
۱۴- الحاوی للفتاوی، ج۲، ص ۸۵؛ الصواعق المحرقه علی اهل الرفض و الضلال و الزندقه، ص ۱۶۶؛ اسعاف الراغبین فی سیره المصطفی، ص ۱۵۱؛ ابراز الوهم المکنون من کلام ابن خلدون یا المرشد المبدی لعناد طعن ابن خلدون فی احادیث المهدی (عج)، ص ۵۶۳ .
۱۵- خرید العجائب و فریده الغرائب، ص ۱۹۹ .
۱۶- کنزالعمال فی سنن الاقوال و الأفعال، ج۱۴، ص ۲۷۱، حدیث ۳۸۶۹۳ .
۱۷- همان، حدیث ۳۸۶۹۴ .
۱۸- تاریخ بغداد، ج۴، ص ۹۳؛ در جلد ۴، ص ۳۳۹ نیز آن را آورده که محمد بن مخلد نیز در سلسله سند آن آمده است.
۱۹- میزان الاعتدال فی نقد الرجال، ج۴، ص ۵۷ .
۲۱- لسان المیزان، ج ۵، ص ۴۰۸ .
۲۲- معجم احادیث امام المهدی (عج)، ج۱، ص ۱۸۲ .
۲۳- تاریخ مدینه دمشق، ج۲۶، ص ۳۵۲ .
۲۴- تذکره الموضوعات، ص ۱۰۰ .
۲۵- میزان الاعتدال فی نقد الرجال، ج۱، ص ۹۷ .
۲۶- الکشف الحثیث عمّن رَمی بوضع الحدیث، ص ۴۵ .
۲۷- البدایه و النهایه، ج۶، ص ۲۷۵ .

منبع :الحسنی، سید نذیر یحیی، ۱۳۸۹،مصلح جهانی، ابراهیم خاکپور و سید محمد صالحی، تهران، شرکت انتشارات علمی و فرهنگی، چاپ اول.

 

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

 1. راهیان نور امسال رنگ و بوی مدافعان حرم به خود می گیرد - 89,619 بازدید
 2. دانلود رایگان کتاب عشق شیرین -۲۵۰صفحه-PDF - 54,690 بازدید
 3. تماس با ما - 40,266 بازدید
 4. دانلود/ آهنگ ماموریت سخت با صدای حامد زمانی + متن شعر - 35,780 بازدید
 5. درآمد علیخانی از «ماه عسل» چقدر است؟ - 30,386 بازدید
 6. به موج وبلاگی «من عاشق محمدم»بپیوندیم - 28,316 بازدید
 7. گلچینی از مطالب ارسالی به کمپین “دفاع از پاسپورت ایرانی” - 27,809 بازدید
 8. واکنش احمدی مقدم به تکذیبیه احمدی نژاد - 26,122 بازدید
 9. تعرفه تبلیغات در روایت نو - 24,810 بازدید
 10. گزارش تصویری فراخوان ” من، کلاس و معلم مهربانم “ - 24,436 بازدید
 11. اعلان جنگ شورای امر به‌ معروف به چشمان «فتنه‌ انگیز»! - 24,112 بازدید
 12. درباره ما - 23,676 بازدید
 13. نتیجه ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی چه شد؟ - 23,426 بازدید
 14. داستان زندگی مادر امام زمان (عج) نمایش رادیویی شد - 23,088 بازدید
 15. گلدون وبلاگی استان البرز/شماره ۷۹ - 22,629 بازدید
 16. نظر برخی وبلاگ نویسان استان البرز در مورد حماسه ۹ دی - 22,431 بازدید
 17. آزاد اندیشی یعنی رقص روی سن دانشگاه؟ - 21,980 بازدید
 18. افزایش سرعت فایرفاکس با استفاده از تکنیک HTTP Pipelining - 21,873 بازدید
 19. شاگرد ساوجبلاغی میرزای کلهر - 21,865 بازدید
 20. سخنرانی رئیس‌جمهور در بیست و نهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی آغاز شد - 13,553 بازدید
 21. با رعایت این نکات، همیشه موهای زیبا داشته باشید - 13,269 بازدید
 22. موج وبلاگی:محکومیت سکوت غرب در قبال شهادت ۳مسلمان - 12,161 بازدید
 23. گلدون وبلاگی استان البرز/شماره ۸۱ - 12,110 بازدید
 24. یامهدی (عج) - 12,084 بازدید
 25. طول انگشتان دست چه چیزی درباره شما می‌گویند؟ - 12,082 بازدید
 26. شیرینی زندگی با طعم شیرینی - 12,029 بازدید
 27. سفرای ایرانی خلیج فارس را ترک کنند - 11,951 بازدید
 28. بهترین تغذیه در زنگ تفریح مدرسه - 11,907 بازدید
 29. پیکرهای چهار شهید مدافع حرم در قم تشییع می شود - 11,853 بازدید
 30. تفاوت حلم و صبر… - 11,717 بازدید

رهبر انقلاب در دیدار با جمعی از استادان، نخبگان و پژوهشگران دانشگاه‌ها: اینکه می‌گویند سند ۲۰۳۰ الزام‌آور نیست، سطحی‌نگری است

۰۱ تیر ۱۳۹۶

محمود صادقی در دیدار اساتید دانشگاه ها با رهبر انقلاب +عکس

۰۱ تیر ۱۳۹۶

اسکان خانواده‌های داغ‌دیده گرنفل در برج ۲ میلیارد پوندی!+ تصاویر

۰۱ تیر ۱۳۹۶

عزتی: مردم فلسطین بدانند ما همواره حامی آنها خواهیم بود

۰۱ تیر ۱۳۹۶

سلفی رامبد جوان با رئیس رسانه ملی + عکس

۰۱ تیر ۱۳۹۶

رضا رشیدپور از شروع دوباره برنامه حالا خورشید خبر داد + عکس

۰۱ تیر ۱۳۹۶

عذرخواهی رامبد جوان از صفر کشکولی در برنامه خندوانه

۰۱ تیر ۱۳۹۶

سه‌ستاره علیخانی سوژه ماه عسل را جور کرد

۰۱ تیر ۱۳۹۶

دانلود جزء بیست و هفتم قرآن با صدای منشاوی

۰۱ تیر ۱۳۹۶

دعای روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان+صوت

۰۱ تیر ۱۳۹۶

قوت غالب چیست؟

۰۱ تیر ۱۳۹۶

ماده غذایی پرطرفدار که «نابارورتان» می‌کند

۰۱ تیر ۱۳۹۶

۵ دلیل خوب برای خوردن تخم شربتی/ اینفوگرافیک

۰۱ تیر ۱۳۹۶

سلاح‌های ایران ساخت داخل است نه آمریکا

۰۱ تیر ۱۳۹۶

سریال‌های رمضانی کِی تمام می‌شوند؟

۰۱ تیر ۱۳۹۶

وضعیت مسجدی که ابوبکر بغدادی در آن اعلام خلافت کرد +عکس

۰۱ تیر ۱۳۹۶

به کودکمان رازداری بیاموزیم نه سخن چینی

۰۱ تیر ۱۳۹۶

دولت خودش رو رسوا می کنه!

۰۱ تیر ۱۳۹۶

نماز عید فطر به امامت رهبر معظم انقلاب برگزار می‌شود

۰۱ تیر ۱۳۹۶

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با نخست وزیر عراق: به آمریکایی‌ها اعتماد نکنید؛ منتظر فرصت برای ضربه‌زدن هستند

۰۱ تیر ۱۳۹۶

مبلغ زکات فطره و کفاره سال ۹۶ اعلام شد

۰۱ تیر ۱۳۹۶

روحانی در ضیافت افطار با علما و روحانیون: پرتاب موشک از سوی سپاه به محل استقرار داعش کاملاً درست، ‏بجا و ضروری بود

۰۱ تیر ۱۳۹۶

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان شد

۰۱ تیر ۱۳۹۶

نیم صفحه روزنامه های ورزشی سی و یکم خرداد؛ پیشنهاد استرالیا، زنگ خطر برای تیم ملی

۰۱ تیر ۱۳۹۶

راز بهانه گیری های کودک در هنگام غذا خوردن را می دانید؟

۰۱ تیر ۱۳۹۶

کار نادرست کودک را با تنبیه پاسخ ندهید

۰۱ تیر ۱۳۹۶

دلیل گرایش برخی ایرانی‌ها به لوازم خانگی خارجی چیست؟کاستی‌هایی که با شعار حل و فصل نخواهد شد

۰۱ تیر ۱۳۹۶

حرکت عجیب محافظ مسلح هنگام بیعت دو ولیعهد سعودی +فیلم

۰۱ تیر ۱۳۹۶

معرفی چهره ناشناس یک بسیجی در کنار شهید چمران پس از ۳۶ سال+عکس

۰۱ تیر ۱۳۹۶

وقتی خبرنگار BBC حمله سپاه ایران را به رخ آمریکا می‌کشد +عکس

۰۱ تیر ۱۳۹۶

آرشیو