تارخ انتشار مطلب: جمعه ۶ دی ۱۳۹۲ - ۰۹:۴۱
305 بازدید
امتیاز :
Rate this post

بازکاوی مهمترین دستاورد حماسه۹ دی

به گزارش کردستان وب به نقل از وبلاگ زیر ذره بین:این روزها و به برکت دولت تدبیر و امید، زمزمه‌هایی مبنی بر رفع حصر «میرحسین موسوی» و «مهدی کروبی» یا به قول معروف همان سران داخلی فتنه سال ۸۸ از محافل دولتی و غیردولتی و تجمع‌های بعضا دانشجویی! به گوش می‌رسد. حال این سوال مطرح [&hellip

به گزارش کردستان وب به نقل از وبلاگ زیر ذره بین:این روزها و به برکت دولت تدبیر و امید، زمزمه‌هایی مبنی بر رفع حصر «میرحسین موسوی» و «مهدی کروبی» یا به قول معروف همان سران داخلی فتنه سال ۸۸ از محافل دولتی و غیردولتی و تجمع‌های بعضا دانشجویی! به گوش می‌رسد. حال این سوال مطرح است، جریانی که پس از ۹ دی ۸۸ توسط مردم به زباله دان تاریخ پیوسته است، اینک بعد از گذشت چهار سال با مشاهده چراغ سبز از چه جریان یا اشخاصی دوباره به دنبال احیا و بد تر از آن به دنبال مطالبه حق خود! و رفع حصر سران فتنه و به روزرسانی نسخه فتنه هستند؟ 

عربده کشی جاهلانه 
نام‌های «میرحسین موسوی» و «مهدی کروبی‌» با «فتنه۸۸» عجین شده است و حقیقت امر آن است که اتفاقات هشت ماهه سال۸۸ با عربده‌کشی جاهلانه این دو تن اجرایی شد. آشوب‌ها در پناه بیانیه‌های «موسوی» ساماندهی شد واو بود که رقاصان ظهرعاشورای همان سال را «مردم خداجو» نامید.

در انتخابات سال ۸۸، عوامل مختلفی در شکل گرفتن فتنه‌ای که بعد از انتخابات روی داد، نقش داشتند که از منظر حقوقی هر کدام احکام مخصوص به خودشان را دارند.در جریان آشوب‌های پس از انتخابات، عده‌ای به عنوان سران خارجی فتنه نقش‌آفرینی کردند؛ عده‌ای سران داخلی فتنه بودند و گروه سوم هم بدنه‌ای که در اغتشاشات در کف خیابان حضور پیدا کردند.‌فارغ از جنایت‌های سران خارجی فتنه و جرم بخشی از بدنه فتنه که هشت ماه در کف خیابان‌ها به تخریب اموال عمومی و برهم زدن امنیت جامعه مشغول بودند، بررسی جرم و محاکمه سران داخلی فتنه اهمیت زیادی دارد.

«بغی» از مصادیق جرم سیاسی

در مورد سران داخلی فتنه (موسوی و کروبی) باید گفت دعوت از بدنه اجتماعی برای اردوکشی در کف خیابان‌ها و علم بر گسترده شدن آشوب‌ها و بر هم زدن امنیت ملی و همچنین با توجه به اینکه در جریانی که رهبران معنوی آن، سران داخلی فتنه بودند،عده‌ای از هموطنانمان به شهادت رسیدند و خسارت جبران ناپذیری متوجه اصل نظام از سوی حامیان این جریان گردید، تنها بخشی از جرائم سران فتنه است، که برخی عنوان فقهی این جرایم را «بغی» می‌دانند.

بغی در فقه یکی از مصادیق بارز جرم سیاسی است که به معنای شورش دربرابر حاکم و حکومت اسلامی، و خروج گروهی از مسلمانان بر امام عادل است. تعریف و احکامی را که فقها در کتاب‌های فقهی برای این جرم ارائه داده‌اند، محدودتر از آن چیزی است که از آیات و روایات فهمیده می‌شود و بسیاری هم در کتاب‌ها و مقاله‌های خود به ذکر همان احکام و شرایط بسنده می‌کنند؛ درحالی‌که این جرم، دایره‌ای گسترده‌تر دارد.

ورود آیت‌الله جنتی

برهمین اساس بود که آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان و خطیب موقت نماز جمعه اول آذر ماه سال جاری در تهران، پس از تزاید گستاخی جریان فتنه در وارد آوردن هجمه کلامی به امید رفع حصر سران فتنه وارد صحنه شد و با اشاره به سالگرد حرمت‌شکنی و جنایات تاریخی فتنه‌گران در عاشورای ۸۸ و توصیف اجمالی آن گفت: «فعلا این روسیاهان در خانه‌هایشان محبوس شدند، در خانه خودشان امکانات و وسایل زندگی‌شان را دارند، تلویزیونشان را دارند، رفاهیاتشان را دارند ولی در خانه خودشان محبوس هستند که اگر رأفت فوق‌العاده اسلامی نبود، آنان باید اعدام می‌شدند.»

خطاب به مدافعان روسیاهان 
این جمله آیت‌الله جنتی که در بین تکبیر نمازگزاران تهرانی گم شده بود با این سخنان ادامه یافت:«می‌خواهم یک جمله‌ای بگویم تا افرادی که از این روسیاهان دفاع می‌کنند پاسخ آن را بدهند، یکی از عناوینی که در فقه اسلام و قرآن آمده و مجازات آن اعدام است، فساد فی‌الارض است. یک نمونه کوچک این جرم این است که اگر یک چاقوکشی در یک محله چاقویش را به دست گیرد و محله را ناامن کند، به او محارب و مفسد فی‌الارض گفته می‌شود و به حکم اسلام اعدامش می‌کنند.آیا این افراد که ۸ ماه کشور را ناامن کردند و چقدر افراد و جوان‌ها را کشتند، چه آتش‌سوزی‌هایی راه انداختند و چه تخریب‌هایی را موجب شدند، مفسد فی‌الارض نیستند که شما از آنان دفاع می‌کنید و خجالت هم نمی‌کشید؟»

اگر اعتراف می‌کردند شاید فرجی بود

مردم درحالی مجددا با غریو الله اکبر به استقبال سخنان آیت‌الله جنتی رفتند که ایشان در ادامه سخنانش خاطر نشان کرد: اجمالا باید بگویم نظام خیلی منت بر سر این افراد گذاشته و گفته زنده بمانید و در خانه خودتان هم باشید و هر وقت خواستید شما را پیش پزشک هم می‌برند و امکانات لازم را در اختیار شما قرار می‌دهند و در عین حال آنان حاضر نیستند اظهار ندامت کنند! امام بزرگوار در موضوع منافقینی که دستگیر شده و زندان بودند فرمودند هر کدام از این منافقین اگر سر موضع‌شان هستند، اعدام کنید.هنوز این روسیاهان که در خانه‌هایشان محبوسند سر موضع‌شان هستند و اگر سر موضع‌شان نبودند و یک کلمه می‌گفتند ما اشتباه کردیم، ممکن بود یک راه فرجی باشد.» 

باغی کیست؟ 
تعریف محارب در شرع اینگونه است، کسی که شمشیرش را برای ترساندن مردم بکشد «محارب» است. وی همچنین در تشریح واژه «بغی» در اسلام نیز می‌گوید: اگر حکومتی اسلامی باشد و یک عده به هر نحو و ترتیبی بخواهند بر این حکومت شورش کنند، «باغی» محسوب می‌شوند و حکم آنها هم مشخص است. در اسلام حکم این افراد«مفسد ‌فی الارض»است و فرقی هم نمی‌کند چه کسانی باشند. جرم سران داخلی فتنه در دایره قانون مجازات اسلامی  است، جرم «محارب» و «باغی» در قانون مجازات اسلامی مشخص است. جرم کسی که بیت المال را به آتش کشیده ،کسی که در خیابان به روی مردم سلاح می‌کشد، کسی که ترور می‌کند یک جنایت و مصداق «بغی» است. 

مجازات تهمت به ۷۰ میلیون نفر چیست؟ 

اما دراین میان یک سوال از سال ۸۸ تا کنون در برخی اذهان باقی مانده و آن این است که اگر موسوی و کروبی سران داخلی فتنه بوده و جرمی مرتکب شدند چرا تا کنون محاکمه نشده اند؟
توطئه سال ۸۸ از بیرون کشور تنظیم شده و در داخل افراد ساده‌لوحی آمدند و تهمت بزرگی را به نظام زدند. تهمت به یک شخص در قانون مجازات، مجازاتی سنگین دارد. تهمت به ۷۰ میلیون نفر چه وضعیتی خواهد داشت؟ تهمت به نظامی که آبروی اسلام بوده و تمام هم‌و‌غمش حرکت در جهت آموزه‌های دینی بوده، تهمت خیلی سنگین‌تر از این‌هاست و من فکر می‌کنم قوانین ما هم برای مجازات واقعی این‌افراد کافی نیست. سنگین‌ترین مجازات ما چیست؟

مسببان و مباشران شورش 
در قبال جرمی که این‌‌ها مرتکب شدند، قوانین مجازات ما قادر نیستند که مجازات واقعی این افراد را اعمال کنند.  طرح «تقلب»، اردوکشی خیابانی و … از مصادیق بی‌قانونی و تخلف‌های آشکار است که در مبانی حقوقی «جرم» محسوب می‌شود و مجازات آن هم در قانون مجازات اسلامی آمده است  مسئله مهم همان جرم ابتدایی سران فتنه بود که پذیرش یا عدم پذیرش حکم یک مرجع نظارتی است که به خودی‌خود جرم نیست ولی وقتی دستوری را مقامی داده و شما قبول نمی‌کنید و مرتکب جرائم جدیدی می‌شوید، وضعیت فرق می‌کند.  توطئه کردن علیه نظام، به پایگاه بسیج و به خانه‌های مردم حمله کردن همه این‌ها مصداق «شورش» و تخریب اموال عمومی و مردم است. هر کدام از این‌ها در قانون مجازات، مجازات خاص خودش را دارد و هم «مسبب» و هم «مباشر» مسئولیت دارند.

تشکیل دادگاه ضروری است

اقدام سران فتنه در سال ۸۸ که می‌بایست طبق قانون به شورای نگهبان اعتراض خود را اعلام می‌کردند اما این اعتراض را با سایت‌های خارجی مطرح کردند  علت این کار چیست؟ برای این است که مردم را تحریک کنند.  چرا سران فتنه از طرفداران خود در کف خیابان‌ها دعوت نکردند که در منازل خود بنشینند و اجازه دهند دستگاه‌های ذیربط مسئله را بررسی کنند وقتی این‌ها را کنار هم می‌گذارید، می‌بینید که آنها جرایمی در طول حوادث بعد از انتخابات ۸۸مرتکب شدند و مجموعه‌ای از اتهامات متوجه آنهاست که رسیدگی به این جرایم نیازمند دادگاهی است که رأی عادلانه‌ای بدهد اما در قبال این حوادث تاکنون هیچگونه مجازاتی برای آنها صورت نگرفته است.

مجازات غیر قابل وصف 
خیلی سخت است دادگاهی را پیدا کنیم که بتواند بطور واقعی این افراد را محاکمه کند، یعنی بر اساس آن اتهاماتی که به آنها وارد است و جرایمی که مرتکب شدند، مجازاتی واقعی داشته باشیم. واقعیت این است که اگر اتهامات و جرایم و هزینه‌هایی که برای نظام ایجاد کردند را بر یک کفه ترازو بگذارید، می‌بینیدکه چه مجازاتی را مقابل آنها می‌توانیم بگذاریم. اصلاً یک رسانه مردمی بیاید و خسارت‌ها را فهرست کند (خسارت‌های داخلی و خارجی). به نظر می‌رسد خساراتی که ما در فتنه بر اثر این نادانی‌ها و عدم پذیرش قانون دچار شدیم، خیلی سنگین‌تر است.
«حصر» مجازات نیست 

تنبیه موقت است 
حصر به عنوان مجازات تلقی نمی‌شود. حصریک اقدام تنبیهی موقت و اقدام تأمینی موقت است برای اینکه امنیت حفظ شود، برای اینکه الان امکان رسیدگی نیست. «حصر» یک اقدام اولیه است که مقامات قانونی برای اینکه امنیت حفظ شود، اتخاذ کردند. حالا در آینده ببینیم چگونه باید به این اتهامات و جرایم رسیدگی شود.

برای رفع حصر «باید» درکار نیست

آیا بعد از «حصر» همه چیز به دادگاه و رأی قاضی برمی‌گردد؟  بحث حصر اقدام تامینی همان مرجعی است که وضعش کرده و همان مرجع می‌تواند نظر دهد. به نظر من مطالبی که در رسانه‌ها مطرح می‌شود، هیچ مبنایی ندارد و اینکه بعضی می‌گویند باید این طور شود و دادگاه باید این رای را بدهد؛ بایدی ندارد. قاضی دادگاه مستقل است و بر اساس ادله و مدارک باید رأی دهد. ممکن است به تبرئه یا به محکومیت برسد، بنابراین اصل این است که ما نیازمند یک رسیدگی قضایی هستیم و هر وقت که آن رسیدگی قضایی شروع شد، قاضی و دادگاه هم تصمیم می‌گیرد.

مهمترین دستاورد ۹ دی ،فهم به الزام وحدت بود 

درست در زمانی که چند ماه از جولان دادن عناصر و سران فتنه در پایتخت می‌گذشت، عده ای از خواص در موضع گیری‌های خود ختم این غائله را تنها با اعدام سران فتنه میسر می‌دانستند و برخی نیز معتقد بودند که باید با خشونت مسئله را قطع کرد. اما این رهبر معظم انقلاب بود که با صبر و درایت و شکیبایی جریان فتنه را مدیریت کرد و باید گفت ۹ دی تجلی وفاداری به نظام جمهوری اسلامی و تجلی درایت رهبری است. ایشان اجازه دادند که فتنه‌‌گران خودشان را به مردم نشان دهند. یک عده از مردم عادی فریب خورده بودند و به عنوان اینکه حقشان ضایع شده و به صحنه آمدند، اما رهبری میوه فتنه را قیچی نکرد تا خودش پوسید و افتاد.

واقعیت حماسه ۹ دی این بود که مردم احساس کردند که دشمن هر روز دارد جسورتر می‌شود  برای ما و همه دنیا روز قدس، روز مقدسی است وبه عنوان یکی از موارد راهبردی وخط قرمز ما شناخته می‌شود، اما سران‌فتنه و فتنه‌گران اینگونه رفتار کردند و از آن عبور کردند و از طرفی هم در روز عاشورا مقدسات دینی مردم‌عزادار را هتک کردند. مردم در روز ۹دی دیگر تحمل نداشتند و مشاهده کردند که دشمن از طریق عده‌ای ناآگاه به دنبال به وجود آوردن فضایی است؛ اینجا بود که مردم احساس کردند دیگر نوبت آنهاست و باید خود به این دشمنی‌ها و کینه‌ها پاسخ دهند که آن حادثه عظیم ۹ دی خلق شد.

مهم ترین دستاورد ۹ دی همین فهم به الزام وحدت و انسجام مردم در داخل کشور است که خوشبختانه مقام معظم رهبری هم در این یک سال گذشته توصیه‌هایی که به مردم داشتند، برگشت به اقتدار داخلی است و این وحدت است که اقتدار داخلی را به وجود می‌آورد و اگر مردم ما به صورت منسجم عمل کنند، قطعا ما از جهت داخلی اقتداری را خواهیم داشت که این اقتدار داخلی در مواجهه با دشمن خارجی چه مذاکره باشد و چه هر شکل دیگری می‌تواند مؤثر باشد. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت در این مجال و درآستانه چهارمین سالگرد حماسه ۹ دی به نظر می‌رسد یادآوری این نکته به باقی‌ماندگان جریان فتنه و کسانی که به احیای مجدد این جریان دل بسته اند ضروری است. گرچه به برکت دولت تدبیر وامید فضایی برای فعالیت برخی فعالان فتنه در کابینه و مناصب دولتی فراهم شده است.اما فتنه گران این موضوع را فراموش نکنند که این ملت هنوز فتنه سال ۸۸ و تهمتی که به نظام جمهوری اسلامی توسط فتنه‌گران زده شده را فراموش نکرده‌اند و مردم درانتظار محاکمه آنها هستند تا حق خود و نظام را از سران فتنه بگیرند.

*هفته نامه یالثارات الحسین(ع)

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

 1. راهیان نور امسال رنگ و بوی مدافعان حرم به خود می گیرد - 95,915 بازدید
 2. دانلود رایگان کتاب عشق شیرین -۲۵۰صفحه-PDF - 67,511 بازدید
 3. دانلود/ آهنگ ماموریت سخت با صدای حامد زمانی + متن شعر - 48,048 بازدید
 4. تماس با ما - 47,003 بازدید
 5. درآمد علیخانی از «ماه عسل» چقدر است؟ - 36,632 بازدید
 6. به موج وبلاگی «من عاشق محمدم»بپیوندیم - 35,098 بازدید
 7. گلچینی از مطالب ارسالی به کمپین “دفاع از پاسپورت ایرانی” - 35,011 بازدید
 8. واکنش احمدی مقدم به تکذیبیه احمدی نژاد - 32,317 بازدید
 9. تعرفه تبلیغات در روایت نو - 31,117 بازدید
 10. گزارش تصویری فراخوان ” من، کلاس و معلم مهربانم “ - 30,796 بازدید
 11. درباره ما - 30,354 بازدید
 12. اعلان جنگ شورای امر به‌ معروف به چشمان «فتنه‌ انگیز»! - 30,230 بازدید
 13. نتیجه ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی چه شد؟ - 29,627 بازدید
 14. داستان زندگی مادر امام زمان (عج) نمایش رادیویی شد - 29,317 بازدید
 15. گلدون وبلاگی استان البرز/شماره ۷۹ - 28,941 بازدید
 16. نظر برخی وبلاگ نویسان استان البرز در مورد حماسه ۹ دی - 28,702 بازدید
 17. آزاد اندیشی یعنی رقص روی سن دانشگاه؟ - 28,094 بازدید
 18. شاگرد ساوجبلاغی میرزای کلهر - 28,043 بازدید
 19. افزایش سرعت فایرفاکس با استفاده از تکنیک HTTP Pipelining - 27,984 بازدید
 20. سخنرانی رئیس‌جمهور در بیست و نهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی آغاز شد - 25,546 بازدید
 21. جشنواره وبلاگ نویسی حماسه سایبری - 14,450 بازدید
 22. با رعایت این نکات، همیشه موهای زیبا داشته باشید - 13,535 بازدید
 23. گلدون وبلاگی استان البرز/شماره ۸۱ - 12,613 بازدید
 24. یامهدی (عج) - 12,467 بازدید
 25. موج وبلاگی:محکومیت سکوت غرب در قبال شهادت ۳مسلمان - 12,431 بازدید
 26. طول انگشتان دست چه چیزی درباره شما می‌گویند؟ - 12,365 بازدید
 27. شیرینی زندگی با طعم شیرینی - 12,241 بازدید
 28. سفرای ایرانی خلیج فارس را ترک کنند - 12,226 بازدید
 29. بهترین تغذیه در زنگ تفریح مدرسه - 12,155 بازدید
 30. پیکرهای چهار شهید مدافع حرم در قم تشییع می شود - 12,108 بازدید

ماجرای نذر بی سرانجام پدر بنیتا چه بود؟/ پدربزرگ بنیتا: پلیس از ما خواست آگهی گمشدگی بنیتا را منتشر نکنیم

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

اولین فیلم منتشره از مراسم تدفین بنیتا

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

اینستاگرام مادر بنیتا داغ دار شد + عکس

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

بازیگر «ماجرای نیمروز» پیتزا را بهترین اختراع بشر نامید/ قول همراهی مهرداد صدیقیان با بچه‌های سرطانی

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

تکذیب صحبت‌های «حمید بقایی» از سوی رئیس بیمارستان بقیه الله

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

برنامه های دهه کرامت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س)

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

پاسخ حرکت جدید کنگره آمریکا را خواهیم داد/ بدون توجه به خواست دیگران تقویت قدرت دفاعی را ادامه می‌دهیم

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

کشف جسد بنیتا ۸ ماهه در پاکدشت/ سارق دستگیر شد + فیلم لحظه سرقت

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

نماز جمعه اولین هفته مرداد ماه به امامت حجت‌الاسلام صدیقی اقامه می‌شود

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

چرا احمدی نژاد نتوانست از بقایی عیادت کند؟+ فیلم

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

کنگره آمریکا طرح اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را تصویب کرد

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

همکاری حامد بهداد و صداپیشه «دکتر ژیواگو»/ تهامی: به اندازه موهای سرم آنونس فیلم گفتم!

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

نیم صفحه روزنامه‌های ورزشی چهارم مرداد؛ پرسپولیس محکوم به پرداخت ۷ میلیارد!

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

چه کسانی بیشتر گرمازده می شوند؟/با این راهکارها گرمازدگی را بپیچانید

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

تحریم‌های جدید بسیار گسترده تر از قبل است/ مجلس، قانون جاری کشور مبنی بر توقف اجرای تعهدات ایران را اجرا نکرد/ اکنون باید پرسید تحریم‌ها شامل چه چیزی نمی‌شود؟

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

توزیع دولتی تریاک مشکلی را حل نمی کند/ جوانان به مواد مخدر صنعتی آلوده شده اند

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

تحریمی اتفاق بیفتد، هیچ پرداختی به توتال نخواهیم داشت/۱۳۰۰ نفر در وزارت نفت استخدام می‌شوند

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

ریشه درگیری‌های میانمار اعتقادی نیست

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

یوسف گم‌گشته پس از ۶ روز پیدا شد +فیلم

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

بررسی فضای مجازی و تهدید زبان فارسی در خندوانه/ خاطرات ارژنگ امیرفضلی از دوران سربازی

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

درمان غیبت چگونه است؟

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

پایتختی‌ها به اطراف تهران آمدند

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

متانول عامل مرگ ۵ تن و مسمومیت ۹۹ سیرجانی شد

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

هشدار اتحادیه عرب به اسرائیل: قدس خط قرمز است

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

خوشحال ترین مردم دنیا در کدام کشورند؟

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

روشی ساده که خستگی مفرط پاها را رفع می‌کند

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

صبحانه را مفصل بخورید تا لاغر بمانید

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

بیماران هموفیلی و«خانواده ای برای حمایت»

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

آقای قالیباف! انصرافتان از انتخابات اشتباه بود ولی آمدنتان ،اشتباه تر…!

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

مضجع شریف امام رضا(ع) غبار روبی شد

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

آرشیو