تارخ انتشار مطلب: جمعه ۶ دی ۱۳۹۲ - ۰۹:۴۱
244 بازدید
امتیاز :

بازکاوی مهمترین دستاورد حماسه۹ دی

به گزارش کردستان وب به نقل از وبلاگ زیر ذره بین:این روزها و به برکت دولت تدبیر و امید، زمزمه‌هایی مبنی بر رفع حصر «میرحسین موسوی» و «مهدی کروبی» یا به قول معروف همان سران داخلی فتنه سال ۸۸ از محافل دولتی و غیردولتی و تجمع‌های بعضا دانشجویی! به گوش می‌رسد. حال این سوال مطرح [&hellip

به گزارش کردستان وب به نقل از وبلاگ زیر ذره بین:این روزها و به برکت دولت تدبیر و امید، زمزمه‌هایی مبنی بر رفع حصر «میرحسین موسوی» و «مهدی کروبی» یا به قول معروف همان سران داخلی فتنه سال ۸۸ از محافل دولتی و غیردولتی و تجمع‌های بعضا دانشجویی! به گوش می‌رسد. حال این سوال مطرح است، جریانی که پس از ۹ دی ۸۸ توسط مردم به زباله دان تاریخ پیوسته است، اینک بعد از گذشت چهار سال با مشاهده چراغ سبز از چه جریان یا اشخاصی دوباره به دنبال احیا و بد تر از آن به دنبال مطالبه حق خود! و رفع حصر سران فتنه و به روزرسانی نسخه فتنه هستند؟ 

عربده کشی جاهلانه 
نام‌های «میرحسین موسوی» و «مهدی کروبی‌» با «فتنه۸۸» عجین شده است و حقیقت امر آن است که اتفاقات هشت ماهه سال۸۸ با عربده‌کشی جاهلانه این دو تن اجرایی شد. آشوب‌ها در پناه بیانیه‌های «موسوی» ساماندهی شد واو بود که رقاصان ظهرعاشورای همان سال را «مردم خداجو» نامید.

در انتخابات سال ۸۸، عوامل مختلفی در شکل گرفتن فتنه‌ای که بعد از انتخابات روی داد، نقش داشتند که از منظر حقوقی هر کدام احکام مخصوص به خودشان را دارند.در جریان آشوب‌های پس از انتخابات، عده‌ای به عنوان سران خارجی فتنه نقش‌آفرینی کردند؛ عده‌ای سران داخلی فتنه بودند و گروه سوم هم بدنه‌ای که در اغتشاشات در کف خیابان حضور پیدا کردند.‌فارغ از جنایت‌های سران خارجی فتنه و جرم بخشی از بدنه فتنه که هشت ماه در کف خیابان‌ها به تخریب اموال عمومی و برهم زدن امنیت جامعه مشغول بودند، بررسی جرم و محاکمه سران داخلی فتنه اهمیت زیادی دارد.

«بغی» از مصادیق جرم سیاسی

در مورد سران داخلی فتنه (موسوی و کروبی) باید گفت دعوت از بدنه اجتماعی برای اردوکشی در کف خیابان‌ها و علم بر گسترده شدن آشوب‌ها و بر هم زدن امنیت ملی و همچنین با توجه به اینکه در جریانی که رهبران معنوی آن، سران داخلی فتنه بودند،عده‌ای از هموطنانمان به شهادت رسیدند و خسارت جبران ناپذیری متوجه اصل نظام از سوی حامیان این جریان گردید، تنها بخشی از جرائم سران فتنه است، که برخی عنوان فقهی این جرایم را «بغی» می‌دانند.

بغی در فقه یکی از مصادیق بارز جرم سیاسی است که به معنای شورش دربرابر حاکم و حکومت اسلامی، و خروج گروهی از مسلمانان بر امام عادل است. تعریف و احکامی را که فقها در کتاب‌های فقهی برای این جرم ارائه داده‌اند، محدودتر از آن چیزی است که از آیات و روایات فهمیده می‌شود و بسیاری هم در کتاب‌ها و مقاله‌های خود به ذکر همان احکام و شرایط بسنده می‌کنند؛ درحالی‌که این جرم، دایره‌ای گسترده‌تر دارد.

ورود آیت‌الله جنتی

برهمین اساس بود که آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان و خطیب موقت نماز جمعه اول آذر ماه سال جاری در تهران، پس از تزاید گستاخی جریان فتنه در وارد آوردن هجمه کلامی به امید رفع حصر سران فتنه وارد صحنه شد و با اشاره به سالگرد حرمت‌شکنی و جنایات تاریخی فتنه‌گران در عاشورای ۸۸ و توصیف اجمالی آن گفت: «فعلا این روسیاهان در خانه‌هایشان محبوس شدند، در خانه خودشان امکانات و وسایل زندگی‌شان را دارند، تلویزیونشان را دارند، رفاهیاتشان را دارند ولی در خانه خودشان محبوس هستند که اگر رأفت فوق‌العاده اسلامی نبود، آنان باید اعدام می‌شدند.»

خطاب به مدافعان روسیاهان 
این جمله آیت‌الله جنتی که در بین تکبیر نمازگزاران تهرانی گم شده بود با این سخنان ادامه یافت:«می‌خواهم یک جمله‌ای بگویم تا افرادی که از این روسیاهان دفاع می‌کنند پاسخ آن را بدهند، یکی از عناوینی که در فقه اسلام و قرآن آمده و مجازات آن اعدام است، فساد فی‌الارض است. یک نمونه کوچک این جرم این است که اگر یک چاقوکشی در یک محله چاقویش را به دست گیرد و محله را ناامن کند، به او محارب و مفسد فی‌الارض گفته می‌شود و به حکم اسلام اعدامش می‌کنند.آیا این افراد که ۸ ماه کشور را ناامن کردند و چقدر افراد و جوان‌ها را کشتند، چه آتش‌سوزی‌هایی راه انداختند و چه تخریب‌هایی را موجب شدند، مفسد فی‌الارض نیستند که شما از آنان دفاع می‌کنید و خجالت هم نمی‌کشید؟»

اگر اعتراف می‌کردند شاید فرجی بود

مردم درحالی مجددا با غریو الله اکبر به استقبال سخنان آیت‌الله جنتی رفتند که ایشان در ادامه سخنانش خاطر نشان کرد: اجمالا باید بگویم نظام خیلی منت بر سر این افراد گذاشته و گفته زنده بمانید و در خانه خودتان هم باشید و هر وقت خواستید شما را پیش پزشک هم می‌برند و امکانات لازم را در اختیار شما قرار می‌دهند و در عین حال آنان حاضر نیستند اظهار ندامت کنند! امام بزرگوار در موضوع منافقینی که دستگیر شده و زندان بودند فرمودند هر کدام از این منافقین اگر سر موضع‌شان هستند، اعدام کنید.هنوز این روسیاهان که در خانه‌هایشان محبوسند سر موضع‌شان هستند و اگر سر موضع‌شان نبودند و یک کلمه می‌گفتند ما اشتباه کردیم، ممکن بود یک راه فرجی باشد.» 

باغی کیست؟ 
تعریف محارب در شرع اینگونه است، کسی که شمشیرش را برای ترساندن مردم بکشد «محارب» است. وی همچنین در تشریح واژه «بغی» در اسلام نیز می‌گوید: اگر حکومتی اسلامی باشد و یک عده به هر نحو و ترتیبی بخواهند بر این حکومت شورش کنند، «باغی» محسوب می‌شوند و حکم آنها هم مشخص است. در اسلام حکم این افراد«مفسد ‌فی الارض»است و فرقی هم نمی‌کند چه کسانی باشند. جرم سران داخلی فتنه در دایره قانون مجازات اسلامی  است، جرم «محارب» و «باغی» در قانون مجازات اسلامی مشخص است. جرم کسی که بیت المال را به آتش کشیده ،کسی که در خیابان به روی مردم سلاح می‌کشد، کسی که ترور می‌کند یک جنایت و مصداق «بغی» است. 

مجازات تهمت به ۷۰ میلیون نفر چیست؟ 

اما دراین میان یک سوال از سال ۸۸ تا کنون در برخی اذهان باقی مانده و آن این است که اگر موسوی و کروبی سران داخلی فتنه بوده و جرمی مرتکب شدند چرا تا کنون محاکمه نشده اند؟
توطئه سال ۸۸ از بیرون کشور تنظیم شده و در داخل افراد ساده‌لوحی آمدند و تهمت بزرگی را به نظام زدند. تهمت به یک شخص در قانون مجازات، مجازاتی سنگین دارد. تهمت به ۷۰ میلیون نفر چه وضعیتی خواهد داشت؟ تهمت به نظامی که آبروی اسلام بوده و تمام هم‌و‌غمش حرکت در جهت آموزه‌های دینی بوده، تهمت خیلی سنگین‌تر از این‌هاست و من فکر می‌کنم قوانین ما هم برای مجازات واقعی این‌افراد کافی نیست. سنگین‌ترین مجازات ما چیست؟

مسببان و مباشران شورش 
در قبال جرمی که این‌‌ها مرتکب شدند، قوانین مجازات ما قادر نیستند که مجازات واقعی این افراد را اعمال کنند.  طرح «تقلب»، اردوکشی خیابانی و … از مصادیق بی‌قانونی و تخلف‌های آشکار است که در مبانی حقوقی «جرم» محسوب می‌شود و مجازات آن هم در قانون مجازات اسلامی آمده است  مسئله مهم همان جرم ابتدایی سران فتنه بود که پذیرش یا عدم پذیرش حکم یک مرجع نظارتی است که به خودی‌خود جرم نیست ولی وقتی دستوری را مقامی داده و شما قبول نمی‌کنید و مرتکب جرائم جدیدی می‌شوید، وضعیت فرق می‌کند.  توطئه کردن علیه نظام، به پایگاه بسیج و به خانه‌های مردم حمله کردن همه این‌ها مصداق «شورش» و تخریب اموال عمومی و مردم است. هر کدام از این‌ها در قانون مجازات، مجازات خاص خودش را دارد و هم «مسبب» و هم «مباشر» مسئولیت دارند.

تشکیل دادگاه ضروری است

اقدام سران فتنه در سال ۸۸ که می‌بایست طبق قانون به شورای نگهبان اعتراض خود را اعلام می‌کردند اما این اعتراض را با سایت‌های خارجی مطرح کردند  علت این کار چیست؟ برای این است که مردم را تحریک کنند.  چرا سران فتنه از طرفداران خود در کف خیابان‌ها دعوت نکردند که در منازل خود بنشینند و اجازه دهند دستگاه‌های ذیربط مسئله را بررسی کنند وقتی این‌ها را کنار هم می‌گذارید، می‌بینید که آنها جرایمی در طول حوادث بعد از انتخابات ۸۸مرتکب شدند و مجموعه‌ای از اتهامات متوجه آنهاست که رسیدگی به این جرایم نیازمند دادگاهی است که رأی عادلانه‌ای بدهد اما در قبال این حوادث تاکنون هیچگونه مجازاتی برای آنها صورت نگرفته است.

مجازات غیر قابل وصف 
خیلی سخت است دادگاهی را پیدا کنیم که بتواند بطور واقعی این افراد را محاکمه کند، یعنی بر اساس آن اتهاماتی که به آنها وارد است و جرایمی که مرتکب شدند، مجازاتی واقعی داشته باشیم. واقعیت این است که اگر اتهامات و جرایم و هزینه‌هایی که برای نظام ایجاد کردند را بر یک کفه ترازو بگذارید، می‌بینیدکه چه مجازاتی را مقابل آنها می‌توانیم بگذاریم. اصلاً یک رسانه مردمی بیاید و خسارت‌ها را فهرست کند (خسارت‌های داخلی و خارجی). به نظر می‌رسد خساراتی که ما در فتنه بر اثر این نادانی‌ها و عدم پذیرش قانون دچار شدیم، خیلی سنگین‌تر است.
«حصر» مجازات نیست 

تنبیه موقت است 
حصر به عنوان مجازات تلقی نمی‌شود. حصریک اقدام تنبیهی موقت و اقدام تأمینی موقت است برای اینکه امنیت حفظ شود، برای اینکه الان امکان رسیدگی نیست. «حصر» یک اقدام اولیه است که مقامات قانونی برای اینکه امنیت حفظ شود، اتخاذ کردند. حالا در آینده ببینیم چگونه باید به این اتهامات و جرایم رسیدگی شود.

برای رفع حصر «باید» درکار نیست

آیا بعد از «حصر» همه چیز به دادگاه و رأی قاضی برمی‌گردد؟  بحث حصر اقدام تامینی همان مرجعی است که وضعش کرده و همان مرجع می‌تواند نظر دهد. به نظر من مطالبی که در رسانه‌ها مطرح می‌شود، هیچ مبنایی ندارد و اینکه بعضی می‌گویند باید این طور شود و دادگاه باید این رای را بدهد؛ بایدی ندارد. قاضی دادگاه مستقل است و بر اساس ادله و مدارک باید رأی دهد. ممکن است به تبرئه یا به محکومیت برسد، بنابراین اصل این است که ما نیازمند یک رسیدگی قضایی هستیم و هر وقت که آن رسیدگی قضایی شروع شد، قاضی و دادگاه هم تصمیم می‌گیرد.

مهمترین دستاورد ۹ دی ،فهم به الزام وحدت بود 

درست در زمانی که چند ماه از جولان دادن عناصر و سران فتنه در پایتخت می‌گذشت، عده ای از خواص در موضع گیری‌های خود ختم این غائله را تنها با اعدام سران فتنه میسر می‌دانستند و برخی نیز معتقد بودند که باید با خشونت مسئله را قطع کرد. اما این رهبر معظم انقلاب بود که با صبر و درایت و شکیبایی جریان فتنه را مدیریت کرد و باید گفت ۹ دی تجلی وفاداری به نظام جمهوری اسلامی و تجلی درایت رهبری است. ایشان اجازه دادند که فتنه‌‌گران خودشان را به مردم نشان دهند. یک عده از مردم عادی فریب خورده بودند و به عنوان اینکه حقشان ضایع شده و به صحنه آمدند، اما رهبری میوه فتنه را قیچی نکرد تا خودش پوسید و افتاد.

واقعیت حماسه ۹ دی این بود که مردم احساس کردند که دشمن هر روز دارد جسورتر می‌شود  برای ما و همه دنیا روز قدس، روز مقدسی است وبه عنوان یکی از موارد راهبردی وخط قرمز ما شناخته می‌شود، اما سران‌فتنه و فتنه‌گران اینگونه رفتار کردند و از آن عبور کردند و از طرفی هم در روز عاشورا مقدسات دینی مردم‌عزادار را هتک کردند. مردم در روز ۹دی دیگر تحمل نداشتند و مشاهده کردند که دشمن از طریق عده‌ای ناآگاه به دنبال به وجود آوردن فضایی است؛ اینجا بود که مردم احساس کردند دیگر نوبت آنهاست و باید خود به این دشمنی‌ها و کینه‌ها پاسخ دهند که آن حادثه عظیم ۹ دی خلق شد.

مهم ترین دستاورد ۹ دی همین فهم به الزام وحدت و انسجام مردم در داخل کشور است که خوشبختانه مقام معظم رهبری هم در این یک سال گذشته توصیه‌هایی که به مردم داشتند، برگشت به اقتدار داخلی است و این وحدت است که اقتدار داخلی را به وجود می‌آورد و اگر مردم ما به صورت منسجم عمل کنند، قطعا ما از جهت داخلی اقتداری را خواهیم داشت که این اقتدار داخلی در مواجهه با دشمن خارجی چه مذاکره باشد و چه هر شکل دیگری می‌تواند مؤثر باشد. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت در این مجال و درآستانه چهارمین سالگرد حماسه ۹ دی به نظر می‌رسد یادآوری این نکته به باقی‌ماندگان جریان فتنه و کسانی که به احیای مجدد این جریان دل بسته اند ضروری است. گرچه به برکت دولت تدبیر وامید فضایی برای فعالیت برخی فعالان فتنه در کابینه و مناصب دولتی فراهم شده است.اما فتنه گران این موضوع را فراموش نکنند که این ملت هنوز فتنه سال ۸۸ و تهمتی که به نظام جمهوری اسلامی توسط فتنه‌گران زده شده را فراموش نکرده‌اند و مردم درانتظار محاکمه آنها هستند تا حق خود و نظام را از سران فتنه بگیرند.

*هفته نامه یالثارات الحسین(ع)

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

 1. راهیان نور امسال رنگ و بوی مدافعان حرم به خود می گیرد - 89,660 بازدید
 2. دانلود رایگان کتاب عشق شیرین -۲۵۰صفحه-PDF - 54,807 بازدید
 3. تماس با ما - 40,308 بازدید
 4. دانلود/ آهنگ ماموریت سخت با صدای حامد زمانی + متن شعر - 35,847 بازدید
 5. درآمد علیخانی از «ماه عسل» چقدر است؟ - 30,427 بازدید
 6. به موج وبلاگی «من عاشق محمدم»بپیوندیم - 28,365 بازدید
 7. گلچینی از مطالب ارسالی به کمپین “دفاع از پاسپورت ایرانی” - 27,859 بازدید
 8. واکنش احمدی مقدم به تکذیبیه احمدی نژاد - 26,162 بازدید
 9. تعرفه تبلیغات در روایت نو - 24,851 بازدید
 10. گزارش تصویری فراخوان ” من، کلاس و معلم مهربانم “ - 24,476 بازدید
 11. اعلان جنگ شورای امر به‌ معروف به چشمان «فتنه‌ انگیز»! - 24,153 بازدید
 12. درباره ما - 23,720 بازدید
 13. نتیجه ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی چه شد؟ - 23,467 بازدید
 14. داستان زندگی مادر امام زمان (عج) نمایش رادیویی شد - 23,129 بازدید
 15. گلدون وبلاگی استان البرز/شماره ۷۹ - 22,673 بازدید
 16. نظر برخی وبلاگ نویسان استان البرز در مورد حماسه ۹ دی - 22,471 بازدید
 17. آزاد اندیشی یعنی رقص روی سن دانشگاه؟ - 22,022 بازدید
 18. افزایش سرعت فایرفاکس با استفاده از تکنیک HTTP Pipelining - 21,913 بازدید
 19. شاگرد ساوجبلاغی میرزای کلهر - 21,906 بازدید
 20. سخنرانی رئیس‌جمهور در بیست و نهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی آغاز شد - 13,632 بازدید
 21. با رعایت این نکات، همیشه موهای زیبا داشته باشید - 13,270 بازدید
 22. موج وبلاگی:محکومیت سکوت غرب در قبال شهادت ۳مسلمان - 12,162 بازدید
 23. گلدون وبلاگی استان البرز/شماره ۸۱ - 12,115 بازدید
 24. یامهدی (عج) - 12,084 بازدید
 25. طول انگشتان دست چه چیزی درباره شما می‌گویند؟ - 12,083 بازدید
 26. شیرینی زندگی با طعم شیرینی - 12,029 بازدید
 27. سفرای ایرانی خلیج فارس را ترک کنند - 11,953 بازدید
 28. بهترین تغذیه در زنگ تفریح مدرسه - 11,908 بازدید
 29. پیکرهای چهار شهید مدافع حرم در قم تشییع می شود - 11,854 بازدید
 30. تفاوت حلم و صبر… - 11,719 بازدید

رهبر معظم انقلاب از آیت الله مظاهری عیادت کردند

۰۳ تیر ۱۳۹۶

جهانگیری تغییرات جدید تقسیمات کشوری را برای اجرا ابلاغ کرد

۰۳ تیر ۱۳۹۶

قاسمی حمله تروریستی به بیت‌الله الحرام را به شدت محکوم کرد

۰۳ تیر ۱۳۹۶

توضیحات معاون امنیتی استانداری تهران درباره شنیده شدن صدای تیراندازی در فرودگاه مهرآباد

۰۳ تیر ۱۳۹۶

از گرامیداشت روز قدس در سراسر جهان تا اعتراف اسراییل به حمله دردناک سپاه به داعش و انفجار انتحاری در مکه

۰۳ تیر ۱۳۹۶

سید حسن نصرالله: رژیم سعودی بزدل تر از آن است که بتواند به جنگ ایران برود

۰۳ تیر ۱۳۹۶

نخستین فیلم از محل انفجار انتحاری در مکه

۰۳ تیر ۱۳۹۶

۱۵۰گروه از غروب امروز برای رویت هلال ماه شوال اقدام می‌کنند

۰۳ تیر ۱۳۹۶

ماجرای سیلی خوردن مهران مدیری و عشق دوران جوانی

۰۳ تیر ۱۳۹۶

دانلود جزء بیست و نهم قرآن با صدای منشاوی

۰۳ تیر ۱۳۹۶

دعای روز بیست و نهم ماه مبارک رمضان+صوت

۰۳ تیر ۱۳۹۶

چگونه مواد شیمیایی موجود در ضدآفتاب از پوست محافظت می‌کند؟

۰۳ تیر ۱۳۹۶

تشنگی با مصرف این نوشیدنی طبیعی به سراغتان نمی‎آید/ دانستنی‌هایی درباره آب فاتر

۰۳ تیر ۱۳۹۶

سیر تصویب قانون حجاب و عفاف در ایران

۰۳ تیر ۱۳۹۶

چگونگی خواندن نماز شب آخر ماه میهمانی خدا

۰۳ تیر ۱۳۹۶

چه موقع هندوانه بخوریم؟

۰۳ تیر ۱۳۹۶

آشنایی با بیماری های استخری/ چرا داخل استخر دمپایی ضروری است؟

۰۳ تیر ۱۳۹۶

سپاه پاسداران یک تیم تروریستی را در کردستان منهدم کرد

۰۳ تیر ۱۳۹۶

راهپیمایی بزرگ البرز نشینان در روز قدس عزیز/ سیلی سخت مردم روزه دار به اسرائیل و حامیانش

۰۳ تیر ۱۳۹۶

قدردانی مردم از فرمانده سپاه پاسداران در قبال حمله به داعش؛ “دمتان گرم فرمانده”

۰۳ تیر ۱۳۹۶

امیر دریادار سیاری: صهیونیست جایگاهی در منطقه ندارد

۰۳ تیر ۱۳۹۶

از دروازه بان های مطمئن، تا خط حمله آتشین

۰۳ تیر ۱۳۹۶

محرومیت ۳ساله کریستیانو رونالدو پس از دفاع از مردم فلسطین + فیلم

۰۳ تیر ۱۳۹۶

گذرنامه های داعش برای رفتن به بهشت + تصاویر

۰۳ تیر ۱۳۹۶

مسابقه پانتومیم در خندوانه با گروه جدیدی از بازیگران از سر گرفته شد

۰۳ تیر ۱۳۹۶

احسان علیخانی جواب علم بهتر است یا ثروت را از میهمان خود گرفت

۰۳ تیر ۱۳۹۶

سوال کنایه آمیز حاج محمود کریمی: شهیدتون چقدر گرفته؟

۰۳ تیر ۱۳۹۶

مستحبات نماز عید فطر

۰۳ تیر ۱۳۹۶

دانلود جزء بیست و هشتم قرآن با صدای منشاوی

۰۳ تیر ۱۳۹۶

دعای روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضان+صوت

۰۳ تیر ۱۳۹۶

آرشیو