تارخ انتشار مطلب: دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۸:۳۱
354 بازدید
امتیاز :
Rate this post

تهدیدی خاموش

کانون وبلاگ نویسان قم به نقل از وبلاگ”طلبه ای که درد دین دارد” نوشت: روی این مقاله چند ماه زحمت کشیدم. لطفا نظرتون رو بفرمایید. خواهشا دقیق بخوانید. هشدار!خطری برای شیعیان در سالهای اول انقلاب جمعیت کشور روند رو به رشدی را آغاز کرد به طوری که متوسط زایمان برای هر زن ایرانی ۷/۳ شد. [&hellip

کانون وبلاگ نویسان قم

به نقل از وبلاگ”طلبه ای که درد دین دارد” نوشت:

روی این مقاله چند ماه زحمت کشیدم. لطفا نظرتون رو بفرمایید.

خواهشا دقیق بخوانید.

هشدار!خطری برای شیعیان

در سالهای اول انقلاب جمعیت کشور روند رو به رشدی را آغاز کرد به طوری که متوسط زایمان برای هر زن ایرانی ۷/۳ شد. بعد از اتمام عمر شریف امام و روی کار آمدن دولت آقای هاشمی بهرمانی سیاستی برای نظام اتخاذ شد به نام سیاست کنترل جمعیت تا از رشد جمعیت جلوگیری شود.و….

بسم الله الرحمن الرحیم

به حول و قوه الهی و با خلوص نیت قصد دارم مطالبی را پیرو بیانات رهبر معظم نگارش کنم. باشد تا مورد رضایت خداوند واقع شود.

سخن اول

مقدمه

در راستای اجرای این سیاست سازمان ملل هم به کمک ما آمد! همان سازمان مللی که ۸ سال  در برابر تهاجمات رژیم بعث سکوت کرده بود و… . برخی از همان ابتدا با این طرح مخالف بودند و برخی دیگر معتقد بودند خوب است ولی باید بعد از چند سال متوقف گردد. اما این روند ادامه پیدا کرد تا جایی که در سرشماری سال ۹۰ خبرهای ناخوشایندی به گوش رسید. خبرهایی مبنی بر اینکه متوسط زایمان برای هر زن  به ۷/۱ رسیده است! (آمار نشان می دهد که نرخ باروری کشور ۷۰% کاهش یافته است!!) یعنی وقتی ۲۰ نفر(۱۰ مرد و ۱۰ زن) از دنیا میروند حتی به اندازه خودشان هم نسل باقی نگذاشته اند. بلکه فقط ۱۷ نفر باقی می ماند. کار تا جایی بالا کشیده است که سازمان ملل درباره کاهش جمعیت ایران تا نیم قرن دیگر به حدود ۳۵ میلیون هشدار داده است. و این یعنی رشد منفی جمعیت که به دلائل مختلف برای کشور و از آن مهمتر برای اسلام حقیقی یک خطر جدی به شمار میآید. اما نکته قابل تأمل اینکه این آمار میانگین کل کشور است و اگر بخواهیم خانواده های اهل سنت را که زاد و ولد آنها بسیار زیاد است از این میانگین حذف کنیم آمار برای خانواده های شیعه بسیار تکان دهنده تر از این خواهد بود. بطوری که منابع غیر رسمی نرخ زایمان در برخی از مناطق سنی نشین را تا ۷  و در مناطق شیعی ۱ تا ۱.۳ برای هر زن اعلام کرده اند. یعنی وقتی ۲۰ سنی (۱۰ زن و ۱۰ مرد) از دنیا رفتند ۷۰ سنی جای آنها را میگیرند اما وقتی ۲۰ شیعه از دنیا بروند فقط ۱۰ تا ۱۳ نفر جایگزین آنها می شوند. آیا خانواده هایی که در حال حاضر به علت مشکلات موجود حاضر به آوردن فرزند بیشتر نیستند در صورت بروز آن احتمال و از بین رفتن اکثریت شیعه و در پی آن به خطر افتادن حکومت جمهوری اسلامی میتوانند در قیامت در برابر حضرت زهرا سلام الله علیها پاسخگو باشند؟ میتوانند جواب شهدای اسلام را بدهند؟ حکومتی که خون ۲۰۰ هزار شهید به پای آن ریخته شده است. شهید به آنها میگوید من از جان خود گذشتم اما تو نخواستی از آرامش خودت بگذری و با ازدیاد نسل به اسلام کمک کنی؟ واقعا میتوانند پاسخ دهند؟

بعد از بیان خلاصه ای از ماجرا قصد دارم مطالبی را با تفصیل به رشته تحریر در بیاورم.

نگاهی به آمار

در سال ۱۳۹۰ بعد خانوار (یعنی میانگین تعداد نفرات خانواده) در استان تهران ۳.۳ اما در استان سیستان و بلوچستان ۴.۳ می باشد.(که بالاترین بعد خانوار را در کشور دارد) میانگین کل کشور ۳.۵۵ است.

 

 

بُعد خانوار یعنی تعداد افرادی که در یک خانواده زندگی می کنند درحال  کاهش چشمگیری  است. این آمار یعنی تعداد زیاد خانواده های بدون بچه یا تک بچه و حتی خانواده های تک نفره.

 

کاهش زاد و ولد باعث  پیری جمعیت خواهد شد و پیری جمعیت مشکلات فراوان به بار خواهد آورد. از جمله کاهش  نیروی کار و کاهش جمعیت و … . پیری جمعیت را این نمودار مشاهده کنید.

اما جوان ترین استان کشور با ۳۷.۶ درصد جمعیت در گروه سنی ۱۴-۰ استان سیستان و بلوچستان می باشد.

این آمار برای ما اعلام خطر می باشد. چرا به فکر نیستیم؟

 

زیاد بودن جمعیت چه فوائد و چه ضررهایی دارد؟

کثرت جمعیت طبق نظر رهبری به احتمال فراوان اگر زیادتر از حد معمول باشد کشور دچار مشکل خواهد کرد و دلیل ما برای این ادعا شروع طرح تحدید نسل از سال ۶۸ میباشد. اما نظام دچار یک اشتباه شد و آن ادامه دادن این سیاست بود از اواسط دهه هفتاد. رهبری فرمودند: این رو خدای متعال و تاریخ باید بر ما ببخشه. چقدر مهم است که میفرماید تاریخ. خیلی در این مطلب نکته خوابیده که انشاءالله مفصل در مورد دلیل این کلمه صحبت خواهیم کرد.

ولی در هر صورت در زمان فعلی طبق فرموده خود ایشان در ماه رمضان ۱۴۳۳ جمعیت کشور میتواند تا ۲۰۰ میلیون باشد اما حدود ۸۰ میلیون است. خود ایشان خطرهای این واقعه را تا حدودی تبیین کرده اند. مثل پیر شدن کشور و از دست رفتن نیروی کار و در آخر کاهش جمعیت. فرمودند اینها مسائل خطرناکی است و مسئولین باید به جد دنبال کنند و در این سیاست تجدید نظر کنند. ایشان به جوانان دستور دادند که باید جوانان تولید مثل را زیاد کنند. این روش محدود کردن  فرزند در خانه ها در حال حاضر کار خطایی است.

پس وظیفه ی امت معلوم است و آن اینکه به  دستور رهبری لبیک بگویند و تولید مثل را بیشتر کنند و تا جاییکه برایشان مقدور است فرزندان بیشتری را به جامعه اسلامی و شیعی هدیه کنند حتی اگر دچار سختی شوند. طبیعی است که این کار مشکلاتی را در پی خواهد داشت اما ای کسانی که دائما این شعار را بر لب دارید که «ای رهبر آزاده آماده ایم آماده» و یا «خونی که در رگ ماست هدیه به رهبر ماست» نکند مانند کوفیان فقط اهل لفاظی باشید و در جایی که پای تن نهادن به دشواری هاست ولیّ زمان را تنها بگذارید. ایشان به عنوان ناخدای کشتی انقلاب به ما فداییان خودشان دستور داده اند که تولید مثل را زیاد کنیم. پس همه با هم به شعار «از تو به یک اشاره از ما به سر دویدن» جامه عمل بپوشانیم.

و اما کلام رهبری :«…حد زاد و ولد در جامعه‌ى ما چیست؟ من اشاره کردم؛ یک تصمیمِ زمان‌دار و نیاز به زمان و مقطعى را انتخاب کردیم، گرفتیم، بعد زمانش یادمان رفت! مثلاً فرض کنید به شما بگویند آقا این شیر آب را یک ساعت باز کنید. بعد شما شیر را باز کنى و بروى! ماها رفتیم، غافل شدیم؛ ده سال، پانزده سال. بعد حالا به ما گزارش میدهند که آقا جامعه‌ى ما در آینده‌ى نه چندان دورى، جامعه‌ى پیر خواهد شد؛ این چهره‌ى جوانى که امروز جامعه‌ى ایرانى دارد، از او گرفته خواهد شد. حد زاد و ولد چقدر است؟» (بیانات در دیدار جوانان استان خراسان شمالی ۲۳/۷/۹۱)

و در جای دیگر فرمودند: «…یکى از مهمترین موجودى‌هاى باارزش ما، همین نسل جوانِ تحصیلکرده است. نسل جوان تحصیل کرده، هم شجاعت دارد، هم امید دارد، هم نشاط و تحرک دارد. من همین جا در داخل پرانتز عرض بکنم؛ یکى از خطاهائى که خود ما کردیم – بنده خودم هم در این خطا سهیمم – این مسئله‌ى تحدید نسل از اواسط دهه‌ى ۷۰ به این طرف باید متوقف میشد. البته اوّلى که سیاست تحدید نسل اتخاذ شد، خوب بود، لازم بود، لیکن از اواسط دهه‌ى ۷۰ باید متوقف میشد. این را متوقف نکردیم؛ این اشتباه بود. عرض کردم؛ مسئولین کشور در این اشتباه سهیمند، خود بنده‌ى حقیر هم در این اشتباه سهیمم. این را خداى متعال و تاریخ باید بر ما ببخشد. نسل جوان را باید حفظ کرد. با این روند کنونى اگر ما پیش برویم – من چندى پیش هم در ماه رمضان در سخنرانى گفتم – کشور پیر خواهد شد. خانواده‌ها، جوانها باید تولید مثل را زیاد کنند؛ نسل را افزایش دهند. این محدود کردن فرزندان در خانه‌ها، به این شکلى که امروز هست، خطاست. این نسل جوانى که امروز ما داریم، اگر در ده سال آینده، بیست سال آینده و در دوره‌ها و مرحله‌هاى آینده‌ى این کشور بتوانیم آن را حفظ کنیم، همه‌ى مشکلات کشور را اینها حل میکنند؛ با آن آمادگى، با آن نشاط، با آن شوقى که در نسل جوان هست، و با استعدادى که در ایرانى وجود دارد. پس ما مشکل اساسى براى پیشرفت نداریم.» ( بیانات در اجتماع مردم بجنورد ۱۹/۷/۹۱)

و دیگر کلام مرتبط ایشان: من این را همین جا عرض بکنم؛ جمعیت جوان و بانشاط و تحصیلکرده و باسواد کشور، امروز یکى از عاملهاى مهم پیشرفت کشور است. در همین آمارهائى که داده میشود، نقش جوانهاى تحصیلکرده و آگاه و پرنشاط و پرنیرو را مى‌بینید. ما باید در سیاست تحدید نسل تجدیدنظر کنیم. سیاست تحدید نسل در یک برهه‌اى از زمان درست بود؛ یک اهدافى هم برایش معین کردند. آنطورى که افراد متخصص و عالم و کارشناسان علمىِ این قسمت تحقیق و بررسى کردند و گزارش دادند، ما در سال ۷۱ به همان مقاصدى که از تحدید نسل وجود داشت، رسیدیم. از سال ۷۱ به این طرف، باید سیاست را تغییر میدادیم؛ خطا کردیم، تغییر ندادیم. امروز باید این خطا را جبران کنیم. کشور باید نگذارد که غلبه‌ى نسل جوان و نماى زیباى جوانى در کشور از بین برود؛ و از بین خواهد رفت اگر به همین ترتیب پیش برویم؛ آنطورى که کارشناسها بررسى علمى و دقیق کردند. اینها خطابیات نیست؛ اینها کارهاى علمى و دقیقِ کارشناسى‌شده است. اگر چنانچه با همین وضع پیش برویم، تا چند سال دیگر نسل جوان ما کم خواهد شد – که امروز قاعده‌ى جمعیتى ما جوان است – و بتدریج دچار پیرى خواهیم شد؛ بعد از گذشت چند سال، جمعیت کشور هم کاهش پیدا خواهد کرد؛ چون پیرى جمعیت با کاهش زاد و ولد همراه است. یک زمانى را مشخص کردند و به من نشان دادند، که در آن زمان، ما از جمعیت فعلى‌مان کمتر جمعیت خواهیم داشت. اینها چیزهاى خطرناکى است؛ اینها را بایستى مسئولین کشور بجد نگاه کنند و دنبال کنند. در این سیاست تحدید نسل حتماً بایستى تجدیدنظر شود و کار درستى باید انجام بگیرد. این مسئله‌ى افزایش نسل و اینها جزو مباحث مهمى است که واقعاً همه‌ى مسئولین کشور – نه فقط مسئولین ادارى – روحانیون، کسانى که منبرهاى تبلیغى دارند، باید در جامعه درباره‌ى آن فرهنگ‌سازى کنند؛ از این حالتى که امروز وجود دارد – یک بچه، دو بچه – باید کشور را خارج کنند. رقم صد و پنجاه میلیون و دویست میلیون را اول امام گفتند – و درست هم هست – ما باید به آن رقمها برسیم.( بیانات در دیدار کارگزاران نظام ۳/۵/۹۱)

عاقل تر از رسول الله و ائمه اطهار خلق شده است؟

رُوِیَ عَنْ عَمْرِو بْنِ شِمْرٍ عَنْ جَابِرٍ عَنْ أَبِی جَعْفَرٍ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ الْبَاقِرِ ع قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص مَا یَمْنَعُ الْمُؤْمِنَ أَنْ یَتَّخِذَ أَهْلًا لَعَلَّ اللَّهُ أَنْ یَرْزُقَهُ نَسَمَهً تُثْقِلُ الْأَرْضَ بِلَا إِلَهَ إِلَّا اللَّه. جابر بن یزید جعفى گوید: امام باقر علیه السّلام فرمود: رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله فرمود: چه چیز جلوگیر مؤمن شده که براى خود همسرى نمى‏گزیند، شاید فرزندى به او عنایت کند که روى زمین را بگفتن کلمه توحید «لا إله إلّا اللَّه» سنگین کند. (من لا یحضره الفقیه    ج‏۳    ۳۸۲)

در کلام رسول اکرم * زیاد شدن مسلمین جزو ارزش هاست. اما برخی میگویند که الان شرایط سخت شده و مشکلات اقتصادی به ما چنین اجازه ای نمی دهد و … .

در حالی که تاریخ به ما می گوید که این فرمایش رسول اکرم ص در زمانی است که وضعیت مسلمین اصلا وضعیت مناسبی از لحاظ اقتصادی نبوده است به طوری که گروهی از مهاجرین که در حدود ۴۰۰ نفر بوده اند برای مدتی در کنار مسجد روی سکویی زندگی می کردند و حکومت اسلامی توانایی فراهم کردن جا و مکان برای آنها را نداشت. به این گروه اصحاب صفه می گفتند. در مورد این گروه اشاره ای در قرآن کریم داریم.

[سوره البقره (۲): آیه ۲۷۳]: لِلْفُقَراءِ الَّذِینَ أُحْصِرُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ لا یَسْتَطِیعُونَ ضَرْباً فِی الْأَرْضِ یَحْسَبُهُمُ الْجاهِلُ أَغْنِیاءَ مِنَ التَّعَفُّفِ تَعْرِفُهُمْ بِسِیماهُمْ لا یَسْئَلُونَ النَّاسَ إِلْحافاً وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ خَیْرٍ فَإِنَّ اللَّهَ بِهِ عَلِیمٌ (۲۷۳)

(انفاق شما باید) براى نیازمندانى باشد که در راه خدا محصور شده‏اند. (به خاطر دین خدا، از وطن آواره و یا در جبهه‏هاى جهاد هستند.) توان حرکت و سفر در زمین را (براى تأمین هزینه زندگى و یا کسب سرمایه براى تجارت) ندارند. از شدّت عفاف و آبرودارى، شخص بى‏اطلاع آنها را غنى مى‏پندارد، امّا تو آنها را از سیما و چهره‏هایشان مى‏شناسى. آنان هرگز با اصرار از مردم چیزى نمى‏خواهند. و هر چیز نیکو و خیرى را (به این افراد) انفاق کنید، پس قطعاً خداوند به آن آگاه است.

نکته‏ها:

در برخى از تفاسیر همچون تفسیر کبیر فخر رازى، مجمع البیان و قرطبى آمده که این آیه درباره اصحاب صُفّه نازل شده است. اصحاب صفّه تقریباً چهارصد نفر بودند که از مکّه به مدینه هجرت کرده و چون در مدینه خانه و کاشانه و آشنایانى نداشتند، در کنار مسجد پیامبر روى صُفّه (سکّویى بزرگ) زندگى مى‏کردند و اینان همیشه براى جهاد در راه خدا آماده بودند.(تفسیر نور). این از شرایط اقتصادی.

اما اگر گفته شود که فضای اجتماعی خوب نیست بدتر چون جوابهای متعدد دارد مثلا اینکه اصلا بیان پیامبر ص این دستور را داده اند تا فضای جامعه با افزایش مومنین تغییر کند و اینکه چه کسی به شما گفته که در منطقه ای بمانی که فضای مسمومی دارد؟ یکی از مهمترین کارهای رسول خدا صلی الله علیه و اله و سلم هجرت ایشان بود. برای چه هجرت کردند؟ برای اینکه بتوانند راحتتر ایمان خود را حفظ کنند مثلا در یکی از آیات کریمه داریم که وقتی ملائکه برای قبض روح می آیند…

[سوره النساء (۴): آیه ۹۷]: إِنَّ الَّذِینَ تَوَفَّاهُمُ الْمَلائِکَهُ ظالِمِی أَنْفُسِهِمْ قالُوا فِیمَ کُنْتُمْ قالُوا کُنَّا مُسْتَضْعَفِینَ فِی الْأَرْضِ قالُوا أَ لَمْ تَکُنْ أَرْضُ اللَّهِ واسِعَهً فَتُهاجِرُوا فِیها فَأُولئِکَ مَأْواهُمْ جَهَنَّمُ وَ ساءَتْ مَصِیراً (۹۷)

همانا کسانى که فرشتگان، جانشان را مى‏گیرند، در حالى که بر خویشتن ستم کرده‏اند، از آنان مى‏پرسند: شما در چه وضعى بودید؟ گویند: ما در زمین مستضعف بودیم (و به ناچار در جبهه‏ى کافران قرار داشتیم) فرشتگان (در پاسخ) گویند: مگر زمین خداوند گسترده نبود تا در آن هجرت کنید؟ آنان، جایگاهشان دوزخ است و بد سرانجامى است.

نکته‏ها:

پیش از جنگ بدر، کفّار مکّه مردم آن شهر را به جنگ با مسلمانان فراخواندند و تهدید کردند که همه باید شرکت کنند و هر کس تخلّف کند، خانه‏اش ویران و اموالش مصادره خواهد شد. برخى از مسلمانان هم که ساکن مکّه بودند و هنوز هجرت نکرده بودند، از ترس جان، همراه کفّار به جبهه‏ى جنگ با مسلمانان‏آمدند و در «بدر» کشته شدند، آیه نازل شد و آنان را که با ماندن در محیط کفر و ترک هجرت، به خویش ستم کرده بودند، توبیخ کرد و مقصر دانست.در روایات آمده است: کسى که به خاطر حفظ دین خود، حتّى یک قدم هجرت کند، اهل بهشت و همنشین حضرت محمّد صلى اللَّه علیه و آله و ابراهیم علیه السلام است.

نکات آیه:

۱- ترک هجرت و از دست‏دادن هدف و عقیده، ظلم به خویش است. (شعار «خواهى نشوى رسوا، همرنگ جماعت شو» از نظر قرآن مردود است.)

«ظالِمِی أَنْفُسِهِمْ»

۲- اگر مى‏توانید، محیط را تغییر دهید، و گر نه از آنجا هجرت کنید تا مؤاخذه نشوید. «أَ لَمْ تَکُنْ أَرْضُ اللَّهِ واسِعَهً فَتُهاجِرُوا فِیها»

۳- محیط و جوّ اکثریّت بر انسان مؤثر است، لذا انسان باید با هجرت، فشار محیط را در هم بشکند. «فَتُهاجِرُوا»

۵-اصل، خداپرستى است نه وطن‏پرستى. «أَ لَمْ تَکُنْ أَرْضُ اللَّهِ واسِعَهً فَتُهاجِرُوا» (تفسیر نور). پس این توجیه که ما بخاطر فضای نامناسب جامعه بچه نمی آوریم کاملا غلط است چون اولا اگر فضا مسموم است باید فضا را تغییر داد نه اینکه تولید نسل  را محدود کرد و ضمنا در شهر طهران و بالاتر از آن در قلب آمریکا و اروپا با آن همه فساد و فحشا مگر افرادی راه خود را پیدا نکرده اند و مسلمان نشده اند؟ پس این حرفها بهانه ای بیش نیست و شاید بهتر است بگوییم این یک القاء تفکر از طرف دشمنان بیش نیست که متأسفانه در افکار مردم ما حتی متدینین ما رسوخ کرده است.

سیره معصومین علیهم السلام در این باره چیست؟

نوشته اند که رسول اکرم صلی الله علیه و اله و سلم از حضرت خدیجه سلام الله علیها ۲ پسر و ۴ دختر و از ماریه قبطیه یک پسر داشتند. در مورد حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها باید گفت که ایشان ۵ فرزند داشتند. آن هم تنها در ۹ سال. البته فرزند پنجم ایشان در حادثه حمله به منزلشان توسط غاصبین خلافت لعنت الله علیهم سقط شد. نکته قابل توجه آن است که فاصله بین امام حسن و امام حسین علیهما السلام تنها حدود ۵ ماه می باشد.برخی در سیره امام امیر المؤمنین علیه السلام نوشته اند که ایشان ۲۷ فرزند داشتند یعنی ۱۰ پسر و ۱۷ دختر و برخی نوشته اند که ۳۶ فرزند داشتند. شیخ مفید در ارشاد میفرماید که امام حسن علیه السلام ۸ پسر و ۷ دختر داشتند. و طبق نقل های مختلف ۳۱ فرزند داشتند. نظر شیخ مفید در مورد تعداد فرزندان اباعبدالله این است که ایشان ۴ پسر و ۲ دختر داشتند اما برخی فرزندان ایشان را ۹ یا ۱۰ گفته اند.

شیخ مفید فرموده است که اولاد امام سجاد علیه السلام ۱۵ نفر بوده است. تعداد اولاد امام باقر علیه السلام را ۷، امام صادق علیه السلام را ۱۰ نوشته اند. امام موسی کاظم علیه السلام دارای ۳۷ فرزند بوده اند. ۱۸ پسر و ۱۹ دختر. در مورد امام رضا علیه السلام گفته اند که ایشان تنها ۲ فرزند داشتند یک پسر و یک دختر. نوشته اند امام جواد علیه السلام ۴ پسر و ۷ یا ۸ دختر داشته اند وامام هادی علیه السلام ۳ پسر و ۲ دختر. در مورد امام حسن عسکری علیه السلام فرزند دیگری غیر از حضرت صاحب الامر پیدا نکردم.

سیره عملی علما و متشرعه بر چه منوالی بوده است؟

بعد از اینکه سیره اهل بیت علیهم السلام تبیین شد سیره علما را هم بیان کنیم. اطلاع از تعداد فرزندان علمای گذشته بعلت نبودن آمار و ارقام مورد اعتماد کار آسانی نیست. از اینرو به بیان سیره عملی علمای فعلی اکتفا می کنیم. رهبر معظم حضرت آیت الله خامنه ای ۶ فرزند دارند. آیت الله خوشوقت رحمت الله علیه ۶ فرزند، آیت الله هاشمی شاهرودی ۱۱ فرزند، آیت الله شاه آبادی (که استاد عرفان امام خمینی بوده است) ۱۶ فرزند.

اگر توجهی به گذشته اقوام خودمان کنیم تصدیق می کنیم که در نسل های گذشته ما تعداد فرزندان هر خانواده بسیار بیشتر از تعداد فرزندان خانواده های فعلی بوده است ( مثلا نسل قبلی ما چندین دایی و خاله و عمو و عمه داشتند که این نشان دهنده ی تعداد فرزندان زیاد است. تصور نمی کنم کسی ادعا کند که وضعیت اقتصادی آنان بهتر از خانواده های فعلی بوده است. از بدیهیات است که وضعیت اقتصادی آنان از ما بسیار پایین تر بوده است ولکن توقعاتشان بسیار پایین تر و زندگی های ساده تر و راحت تری داشتند. پس آنها که وضعیت اقتصادی ضعیف تری داشتند چگونه فرزندان بیشتری را روانه اجتماع کرده اند؟ پس این مسئله نشان می دهد که مشکل، مشکل اقتصادی نیست. بلکه همان بحثهای فرهنگی است.

نظر قرآن کریم در این موضوع چیست؟

این کلام را بسیار شنیده ایم که: پول بزرگ کردن بچه رو از کجا بیاریم ما از پس خودمون هم بر نمیایم. ا ین حرف سست به دلیل عدم مطالعه قرآن و روایات می باشد چون در زمان رسول مکرم اسلام صلی الله علیه و اله و سلم همین حرف ها را ظاهرا میزدند و خداوند تبارک و تعالی آیه ای در جواب به این افراد نازل کرده است.

[سوره الإسراء (۱۷): آیه ۳۱]: وَ لا تَقْتُلُوا أَوْلادَکُمْ خَشْیَهَ إِمْلاقٍ نَحْنُ نَرْزُقُهُمْ وَ إِیَّاکُمْ إِنَّ قَتْلَهُمْ کانَ خِطْأً کَبِیراً (۳۱)

نخست به یک عمل زشت جاهلى که از فجیعترین گناهان بود اشاره کرده مى‏گوید:” فرزندان خود را از ترس فقر به قتل نرسانید” (وَ لا تَقْتُلُوا أَوْلادَکُمْ خَشْیَهَ إِمْلاقٍ).

روزى آنها بر شما نیست،” آنها و شما را ما روزى مى‏دهیم” (نَحْنُ نَرْزُقُهُمْ وَ إِیَّاکُمْ).

پیام‏ها:

۱. رزق به دست خداست و زیادى نفرات و جمعیّت بى‏اثر است، پس فرزند عامل فقر نیست. «نَحْنُ نَرْزُقُهُمْ وَ إِیَّاکُمْ»

۲. گاهى رزق و روزى ما در سایه‏ى روزى فرزندان است. «نَرْزُقُهُمْ وَ إِیَّاکُمْ» (تفسیر نور)

 

از این آیه به خوبى استفاده مى‏شود که وضع اقتصادى اعراب جاهلى آن قدر سخت و ناراحت کننده بوده که حتى گاهى فرزندان دلبند خود را از ترس عدم توانایى اقتصادى به قتل مى‏رساندند.در اینکه عرب جاهلى آیا فقط دختران را به زیر خاک پنهان مى‏کرد، و یا پسران را نیز از ترس فقر به قتل مى‏رساند در میان مفسران گفتگو است.  بعضى معتقدند اینها همه اشاره به زنده به گور کردن دختران است ولی بعضى دیگر عقیده دارند که آنها دو نوع قتل فرزند داشتند: نوعى که به پندار غلط خودشان به خاطر حفظ ناموس بود و این اختصاص به دختران داشت، و نوعى دیگر که از ترس فقر صورت مى‏گرفت و آن جنبه عمومى داشت و پسر و دختر در آن تفاوت نمى‏کرد.ظاهر تعبیر آیه که ضمیر جمع مذکر در آن به کار رفته (قتلهم) مى‏تواند دلیلى بر این نظر بوده باشد، زیرا اطلاق جمع مذکر به پسر و دختر به طور مجموع از نظر ادبیات عرب ممکن است ولى براى خصوص دختران بعید به نظر مى‏رسد.به هر حال این یک توهم بیش نبود که روزى دهنده فرزندان پدر و مادرند، خداوند اعلام مى‏کند که این پندار شیطانى را از سر بدر کنند و به تلاش و کوشش هر چه بیشتر برخیزند، خدا هم کمک نموده، زندگى آنها را اداره مى‏کند.قابل توجه اینکه ما از این جنایت زشت و ننگین وحشت مى‏کنیم، که همین جنایت در شکل دیگرى در عصر ما و حتى به اصطلاح در مترقى‏ترین جوامع انجام گیرد، و آن اقدام به سقط جنین در مقیاس بسیار وسیع به خاطر جلوگیرى از افزایش جمعیت و کمبودهاى اقتصادى است. تعبیر به” خَشْیَهَ إِمْلاقٍ” نیز اشاره لطیفى به نفى این پندار شیطانى است، در واقع مى‏گوید این تنها یک ترس است که شما را به این خیانت بزرگ تشویق مى‏کند، نه یک واقعیت. (تفسیر نمونه)

و معناى آیه این است که فرزندان خود را از ترس این که مبادا دچار فقر و هلاکت شوید مکشید زیرا این شما نیستید که روزى اولادتان را مى‏دهید، تا در هنگام فقر و تنگدستى دیگر نتوانید روزى ایشان را برسانید، بلکه مائیم که هم ایشان و هم شما را روزى مى‏دهیم، آرى کشتن فرزندان خطایى است بزرگ. مساله نهى از فرزندکشى در قرآن کریم مکرر آمده، و این عمل شنیع در حالى که یکى از مصادیق آدم‏کشى است، چرا فقط این مصداق ذکر گردیده؟ مى‏توان گفت که چون فرزندکشى از زشت‏ترین مصادیق شقاوت و سنگدلى است و جهت دیگرش هم این است که اعراب در سرزمینى زندگى مى‏کردند که بسیار دچار قحطى مى‏شد، و از همین جهت همین که نشانه‏هاى قحطى را مى‏دیدند اول کارى که مى‏کردند به اصطلاح براى حفظ آبرو و عزت و احترام خود!! فرزندان خود را مى‏کشتند. (تفسیر المیزان)

نکته اى که مورد نظر باید باشد آن است که خداوند به مسلمانانى که بعد از انعقاد نطفه بچه دار میشوند دستور میدهد که بچه را نکشید سقط نکنید. خوب پس چه کنیم‏؟ اگرما باشیم میگوییم که خوب معلوم است از اول مراقب باشید و نگذارید که نطفه منعقد شود. یعنی از بارداری جلوگیری کنید. اما قرآن این را نمیگوید بلکه میفرماید سقط نکنید بگذارید این بچه به دنیا بیاید و زندگى کند و نگران روزی او نباشید. این کلام خداوند در زمانى است که مسلمین در فقر شدید اقتصادى هستند. پس همانطور که برخى از بزرگان بیان کرده اند جلوگیری هم یک نوع کشتن است یعنى این نطفه اى که در ادامه سیر تکاملی خود تبدیل به یک انسان خواهد شد را از مسیرش خارج کنیم. البته احکام فقهى قتل و سقط بر آن بار نمیشود. سوال این است که مگر عزل منی چه اشکالی دارد که قرآن به آن دستور نداده است. نکته مهم این است که در موارد مختلف دیده شده است که فقه شیعه مطابق با علوم است یعنی یک حکمی که فقها در طول تاریخ بیان کرده اند و دلیل واضحی نداشته است در زمان ما دلیل علمی اش یافت شده است. مثلا در مورد عزل نکردن منی. اسلام این را جزو حقوق زن دانسته است و برخی از فقها فرموده اند اگر زن اذن بیرون ریختن منی را نداده باشد مرد باید به زن دیه پرداخت کند. مثل شهید اول در کتاب لمعه که میفرماید: «و لایجوز العزل عن الحره بغیر شرط فتجب دیه النطفه لها عشره دنانیر.» دیه معمولا در زمانی مطرح  است که پای ضرری در میان  باشد. مگر چه ضرری در این کار خوابیده است؟ جواب همان است که آیت الله حسینی طهرانی بیان کرده اند و آن این است که در رحم زن غده ای وجود دارد که در زمان نزدیکی تحریک میشود و نیاز به تغذیه پیدا میکند و غذای آن نطفه مرد است و وقتی مرد منی را بیرون میریزد این غده بدون غذا می ماند و بر اثر این زن در خطر سرطان رحم قرار می گیرد. این است احکام نورانی اسلام. یک تأیید خوب برای جلوگیری نکردن در سیره ائمه پیدا کردم و آن این است که فاصله بین زایمان حضرت امام مجتبی سلام الله علیه و انعقاد نطفه حضرت امام حسین علیه السلام تنها ۵ ماه است. اگر این کار اشکال داشته باشد سوال اینجاست که مگر عقلی بالاتر از عقل این بزرگواران داریم؟ برای ما حرف فلان دکتر از سیره عملی قطعی امیر  المومنین علی و حضرت زهرا سلام الله علیهما مهمتر شده است؟!

نکته ای جالب آنکه علامه طهرانی در کتاب «کنترل جمعیت ضربه ای سهمگین بر پیکر مسلمین» میگوید در سیستم طبیعی بانوان پریود شدن خلاف اصل است و زن نباید به طور طبیعی عادت ماهانه شود. و با توجه به اینکه زنان معمولا در دوران بارداری و شیردهی قاعدگی ندارند برای زنان بهتر آن است که یا باردار باشند و یا در حال شیردهی تا ضمنا بتوانند عبادات خود را نیز بطور کامل انجام دهند. جالب تر آنکه ایشان در ادامه می گوید بنده این عقیده خود را که برای زنان بهتر است که یا باردارباشند و یا شیرده به یکی از دوستانم که از پزشکان بود گفتم ایشان به من گفت که آقای طهرانی این حرف شما نتیجه آخرین پژوهشهای علمی است که چند ماه پیش در سمیناری در اروپا بیان شد و من در آن حضور داشتم.

عامل مشکلات اقتصادی کثرت اولاد است یا افزایش توقعات مردم؟

برخی می گویند در جوامعی که کثرت جمعیت داریم مشکلات اقتصادی زیاد شده است و … . اما این حرفها اصلا علمی نیست چون اگر مشکلاتی هم باشد که هست بعلت مسائل دیگری است نه بخاطر کثرت جمعیت. مثلا بالا رفتن توقعات زندگی مردم یکی از این مشکلات است. خانواده ای که به دنبال تعویض مبلمان و پرده منزل در هر سال است طبیعی است که دچار مشکلات مالی خواهند شد. حتی اگر یک فرزند هم داشته باشند همین مشکلات برایشان پیش می آید. اینکه خانمی با اینکه چندین دست لباس دارد باز هم به دنبال خرید لباس جدیدی است مشکل زا نیست و مثلا کثرت جمعیت مشکل ایجاد میکند؟ از همه مهمتر اینکه نیروی انسانی از مهمترین ارکان پیشرفت برای هم کشوری است و اگر رشد جمعیت به همین منوال ادامه پیدا کند قاعده جمعیتی کشور میانسال و در ادامه کهنسال خواهد شد. اگر چنین اتفاقی رخ دهد در سالهای آینده باید برای نیروی کار از کشورهای دیگر درخواست کمک کنیم.

قضاوت تاریخ در برابر ما چه خواهد بود؟

یکی از نکاتی که در کلام رهبری دام ظله محل دقت است عذر خواهی ایشان از تاریخ است. این جریان چه ارتباطی به تاریخ دارد؟ توضیح این کلام آن است که بعد از امام حسن علیه السلام دیگر حکومتی با رهبری ولی زمان یا نائب او برقرار نبود تا زمانی که یکی از نوادگان آن حضرت پرچم را بلند کرد و انقلاب اسلامی به پیروزی رسید. یعنی تقریبا بعد از ۱۳۵۰ سال این فرصت برای شیعه فراهم شده است تا یکی از ممالک اسلامی را بر طبق فقه شیعه اداره کند. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دشمنان که از این واقعه به شگفت آمده بودند برای سرکوب کردن آن و عدم سرایت آن به دیگر کشورها تمام سعی خود را کردند. اولین راهکاری که به ذهنشان رسید برپایی جنگ نظامی بود. این حربه دشمن با یاری قطعی حضرت صاحب الزمان عج خنثی شد. بعد از این واقعه جنگ نرم را به راه انداختند و این کارشان تا امروز ادامه دارد. از قبیل ترویج فساد و بی بندوباری و از بین بردن بنیان خانواده و تبلیغ فرق ضاله مثل بهائیت و وهابیت و شیطان پرستی و … . اما به این فعالیت ها بسنده نکرده اند و در برنامه ای هماهنگ شروع به تشویق ازدیاد نسل اقلیت های مذهبی در ایران کردند خصوصا اهل سنت. به نحوی که اعلام کرده اند در  سال ۱۴۰۶ غلبه شیعه در کشور از بین خواهد رفت. نتیجه این اتفاق این خواهد بود که مهمترین رکن قانون اساسی ما که همان مذهب رسمی کشور است و آن حاکمیت فقه شیعه است بطور طبیعی از بین خواهد رفت. و به تبع آن ولایت فقیه دیگر نخواهیم داشت. یعنی دشمن با یک نقشه ساده آن همه تلاش را از بین میبرد. (آن همه شهید آن همه جانباز و آن همه تحمل سختی و تحمل تحریم ها و … )فقط یک راه ساده. ساده تر از جنگ. ساده تر از تبلیغات و … . آمارها از عبور جمعیت اهل سنت از مرز ۲۰ میلیون خبر میدهد. و این مسئله بسیار نگران کننده است.

چرا دشمنان که ما را تحریم میکنند این وسائل را تحریم نکرده و حتی تشویقی هم داده اند؟

در زمانی که دشمنان اسلام با تمام توان دست به دست هم داده اند که این تنها حکومت اسلامی که قوانین آن با فقه شیعه سنجیده می شود را به زمین بزنند تا ردّی باشد بر ادعای ما که می گوییم می شود با قوانینی که ۱۴۰۰ سال پیش از جانب خدا به ما رسیده است در قرن ۲۱ جهان را اداره کرد. با وجود این همه تحریم ها و فشارها تا به حال از خود سوال کرده ایم که چرا در این مسئله ما را تحریم نکرده بلکه تشویق هم کرده اند!؟ این نکته بسیار مهم است که سازمان ملل در اوایل دهه هفتاد از ایران به عنوان یک کشور پیشرو در تحدید نسل تقدیر و تشکر میکند. آیا آنها سعادت ما را می خواهند؟ مگر به ما یاد نداده اند که به دشمنان خود بدبین باشید؟ مگر آن امام عزیز نفرمود: نباید توقع داشته باشیم که اینها براى ما خوب بگویند، اگر خوب بگویند، معلوم مى‏شود ما خیانتکاریم!… اگر چنانچه امریکا از ما تعریف کند و روزنامه‏هاى امریکا از ما تعریف کنند، آن وقت است که باید مردم بگویند این چه است قضیه؟ یک قضیه‏اى است که دارند تعریف مى‏کنند(صحیفه امام  ج‏۹   ۵۲۷) نتیجه آنکه همین تعریف دشمنان نشانه ی بسیار خوبی است برای اینکه بفهمیم راه خطایی را طی کرده ایم. نکته مهم آنکه به وسائل به اصطلاح پزشکی هم قناعت نکردند و از راههای مختلف مثل کمربندهایی خاص و … در صدد عقیم کردن مردان یا زنان برآمدند.

کشورهای غربی در مورد جمعیت چه کاری کرده اند؟

نکته ی جالب اینجاست که خود کشورهای غربی نسبت به این کار ترغیبی ندارند. به عنوان نمونه در همان سالی که در ایران مراسمی برگزار میشود و معاون دبیر کل سازمان ملل از ایران برای انجام طرح کنترل جمعیت تشکر میکند از رئیس جمهور آمریکا (که در آن زمان بوش پدر بوده است) به علت عدم قبول این طرح ابراز نارضایتی میکند. التبه رشد منفی جمعیت در برخی از کشورهای غربی وجود دارد و لکن به این دلیل نیست بلکه فروپاشی نظام خانواده علت اصلی آن است. نکته ای جالب دیدم و آن اینکه در روزنامه نوشته بود زنی ۲۳ ساله انگلیسی وقتی فهمید که شوهرش به او خیانت کرده است! اقدام به کشتن ۳ فرزندش و خودکشی خود کرده است. عجیب آنکه خودش باردار هم بود. نکته ی عجیب این است که زنی ۲۳ ساله  در قلب اروپا ۴ بارداری را تجربه کرده است.

در پایان کلامی از امام راحل خمینی کبیر رحمه الله علیه و رهبر معظم

بر همه ما واجب است که به هر طور مى‏توانیم دفاع کنیم از اسلام. امروز قضیه، قضیه دفاع است، دفاع از یک قدرتهایى که مى‏خواهند حمله کنند، مى‏خواهند به هر طورى شده است باز شما را و ما را برگردانند به اسارت اولى و این دفعه اگر آنها خداى نخواسته یک قدرتى پیدا کنند، مثل سابق نیست. آنها اساس اسلام را از بین مى‏برند؛ براى اینکه دیدند اسلام است که مى‏تواند کار بکند و در مقابل  (آنها) بایستد. و این یک فریضه‏اى است بر همه ما، از اهم فرایض است حفظ اسلام؛ یعنى، حفظ اسلام از حفظ احکام اسلام بالاتر است؛ اساس اسلام اول است، دنبال او اساس احکام اسلام است. و بر همه ما، بر همه شما به مقدارى که قدرت داشته باشیم، به مقدارى که توانایى داشته باشیم واجب است که جدیت کنیم در اینکه این دفاع مقدس را ما به طور شایسته عمل بکنیم.(صحیفه امام، ج‏۲۰، ص: ۸۰)

به چند نکته توجه بفرمایید.

۱- ایشان حفظ اسلام را از اهم واجبات دانسته اند.

۲- دفاع مقدس نظام را حفظ می کند.

۳- نتیجه آنکه حفظ نظام حفظ اصل اسلام است.

۴- دفاع مقدس خصوصیت ندارد بلکه به عنوان یک مصداق برای حفظ نظام است.

۵- از اهم واجبات این است که با هر چیزی که باعث از بین رفتن نظام می شود مقابله شود.

۶- عرض شد که دشمن با طرح افزایش جمیعت اهل سنت قصد از بین بردن این نظام را دارد. چون در قانون اساسی آمده است چون کشور ایران اکثریتی شیعی دارد پس مبنای قانون کشور فقه جعفری است. بنابراین اگر علت برود معلول هم خواهد رفت. علت یعنی همان اکثریت شیعه.

رهبر معظم فرمودند: خانواده‌ها، جوانها باید تولید مثل را زیاد کنند؛ نسل را افزایش دهند. این محدود کردن فرزندان در خانه‌ها، به این شکلى که امروز هست، این خطاست. (۱۹/۷/۹۱)

و امام خمینی قدس سره فرمودند: مملکت ایران ۳۵ میلیون حالا مى‏گویند جمعیت دارد. وسعتش آن قدر است که براى صد و پنجاه میلیون تا دویست میلیون جمعیت کافى است. یعنى اگر دویست میلیون جمعیت داشته باشد، در ایران به رفاه زندگى مى‏کنند. (صحیفه امام    ج‏۷    ۳۹۳) –

نکته مهم آن است که ایشان این کلام را زمانی فرمودند که کشور از لحاظات مختلف نسبت به امروز ضعیف بود و مشکلات فراوانی داشت.

 

 

 

 

 

سخن دوم

در قسمت شماره ۱ مشاهده شد که نیاز امروز ما افزایش تولید مثل است.

آیا بانوان امروزی توانایی آوردن اولاد کثیر را دارند؟

یکی از مشکلاتی که بانوان برای آوردن فرزند دارند این است که به علل مختلف سزارین می شوند و طبعا بیشتر از ۳ یا ۴ بچه نمی توانند بیاورند. آمار سزارین روز به روز رو به افزایش است. مثلا در شهر قم حدود ۴۰% از زایمانها بوسیله عمل سزارین صورت می گیرد. علاوه بر این خانم هایی که به طور طبیعی زایمان می کنند نیز به علت کمبود کلسیم و مشکلاتی که بر اثر تغذیه ناسالم به وجود آمده توانایی جسمی و روحی آوردن اولاد کثیر را ندارند.

راه کار اسلام چیست؟

بیان شد که اسلام و مسلمین نیازمند به تعداد جمعیت فراوان میباشد. در بسیاری از موارد زنهایی که در شهرستان های کوچک یا روستاها زندگی میکنند توانایی آوردن اولاد کثیر را دارند. برای این افراد مشکلی از این جهت وجود ندارد. اما برای بانوانی که در شهرهای بزرگ زندگی می کنند و به عللی که بیان شد (مانند سبک زندگی آپارتمانی، شاغل بودن خانمها، و …) توانایی بچه دار شدن به کررات را ندارند. متأسفانه آمار سزارین در کشور رو به افزایش است. باید در این راستا کارهای فرهنگی انجام شود تا زنان باردار به زایمان طبیعی اشتیاق پیدا کنند. سوالی اینجا مطرح می شود که پس باید چه کار کرد؟ آیا اسلام راهکاری دارد؟ جواب این است که بله. اول اینکه تغذیه خود را درست کنند و تعداد فرزند خودشان را زیاد کنند. اما اگر نشد اسلام حکمی دارد که بسیاری از مشکلات را پوشش میدهد. مشکلات زنان بیوه، مطلقه، دخترانی که به علل مختلف سن ازدواجشان گذشته است، مشکل جمعیت و توانایی بسیاری از زنان برای آوردن فراوان فرزند همه و همه با حکمی به نام تعدد زوجات قابل حل است. البته به شرط اینکه با شرایطش انجام شود و الا نه تنها مشکلات را برطرف نمی کند بلکه بر مشکلات می افزاید.

اینجا قصد داریم کمی از این حکم دفاع کنیم.

آمار بانوان آماده به ازدواج در برابر مردان مشابه چه مقدار است؟

آماری در بالا از نظرتان گذشت. چون مطلب بسیار مهمی است دوباره آن را ذکر میکنیم و کمی در مورد آن توضیح خواهیم داد. تمام افراد زیر به علل مختلف بدون همسر هستند. این آمار مربوط به جمعیت بالای ۱۰ سال کشور می باشد.

۱- به علت فوت همسر. مردان= ۳۲۰۹۵۰ نفر .—- زنان= ۲۴۱۰۰۰۰ نفر.

۲- به علت طلاق. مردان= ۲۲۴۶۵۵ نفر .—— زنان=۴۵۵۹۲۴ نفر.

۳- به علت عدم ازدواج. مردان= ۱۲۱۹۶۰۰۰ نفر — زنان= ۹۸۳۵۰۰۰ نفر.

 

[نکته ای در مورد شماره ۳: نکته ای در اینجا وجود دارد که مردان ۱۰ تا ۲۰ سال را نباید در این آمار حساب کنیم. یعنی باید این آمار را برای مردان از ۲۰ به بالا و برای زنان از ۱۶.۷ به بالا حساب کنیم. علت آن است که فاصله بین میانگین سن ازدواج مردان و زنان ۳.۳ سال است.

 

نتیجه اینطور میشود. میزان مردان ۱۰ تا ۲۰ سال را که معمولا مجرد هستند و جمعیتشان حدودا بالغ بر ۶۲۵۰۰۰۰ نفر است، و همچنین زنان بین ۱۰ تا ۱۶.۷ سال را که معمولا مجرد هستند و جمعیتشان حدودا بالغ بر ۳۷۰۰۰۰۰ نفر است را باید از آمار بالا کم کنیم. که در اینصورت حاصل میشود مردان آماده به ازدواج که تا بحال ازدواج نکرده اند ۵۹۴۶۰۰۰ نفر و برای زنان مشابه ۶۱۳۵۰۰۰ نفر است.]

این آمار دلیلی روشن بر جواز تعدد زوجات است. یعنی اگر تمام مردان بدون همسر با یک دختر یا زن بدون همسر ازدواج کنند در مجموع حدود ۲۴۸۹۰۰۰ نفر از زنان آماده به ازدواج بدون همسر خواهند ماند. از شما سوال میکنیم که باید با این افراد چه کنیم؟ توجه داشته باشید که برخی از این افراد به سمت فساد کشیده می شوند. البته تعدادشان بسیار کم است اما همان مقدار کم قابل تأمل است. و نکته ی دیگر آنکه ما به دنبال افزایش جمعیت هستیم. پس چرا از این همه نیروی بالقوه برای افزایش نسل صرف نظر کنیم؟ ضمن اینکه خداوند تبارک و تعالی در قرآن کریم هدف از تشکیل خانواده را آرامش روانی برای جوان می داند و این نکته مهمی است. وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْواجاً لِتَسْکُنُوا إِلَیْها.  و از نشانه‏هاى او اینکه همسرانى از جنس خودتان براى شما آفرید تا در کنار آنان آرامش یابید.(روم ۲۱) نقش همسر آرامش بخشی است. لذا بدون آرامش روانی نمیتوان از جوان انتظار رعایت تقوا داشت. خیلی مشکل است. پس اگر ما برای این جمعیت فکری نکنیم مشکلات ما در جامعه افزایش پیدا خواهد کرد. در همین زمینه روایتی را مشاهده کنید. قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص زَوِّجُوا أَیَامَاکُمْ فَإِنَّ اللَّهَ یُحْسِنُ لَهُمْ فِی أَخْلَاقِهِمْ وَ یُوَسِّعُ لَهُمْ فِی أَرْزَاقِهِمْ وَ یَزِیدُهُمْ فِی مُرُوَّاتِهِم.  رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم فرمود: زنان بى همسر را همسر دهید، زیرا خداوند متعال اخلاق آنان را نیکو مى‏گرداند، در رزق و روزى آنها وسعت و برکت ایجاد مى‏کند، و مروّت و شهامت آنان را افزون مى‏نماى.(النوادر للراوندی ص  ۳۶)

اگر حکم خداوند با نظرات و احساسات ما تطابق نداشت باید چه کنیم؟

خداوند تبارک و تعالی احکام خود را بر اساس مصالح فردی و اجتماعی  بیان کرده است و این مساله نشان می دهد که وقتی خداوند تعالی حکمی را بیان میکند با اجرای آن مصالحی بر جامعه بار خواهد شد و اگر آن حکم تعطیل شود مشکلاتی در بخشهایی از جامعه پدیدار خواهد شد. در این بحثی که داریم یعنی حکم جواز (و طبق نظر صاحب عروه  استحباب) تعدد زوجات نیز همینطور است. یعنی اگر این حکم تعطیل شود در جامعه مشکلاتی پدید خواهد آمد. [و آن قول به استحباب میتواند آن اشکال را دفع کند که جواز فقط  عدم المفسده را میرساند و نه مصلحت را.] مثل زمان ما که تعداد زنان بیوه، مطلقه، دختران سن بالا و … بسیار بالا رفته و زمینه فساد در جامعه رو به افزایش است. به قول یکی از علما دین یک بسته ی کامل است. نمیتوان بخشی از آن را پذیرفت و آنجایی که با عقاید ما سازگاری ندارد قبول نکنیم. ظاهرا این عدم قبول توسط بانوان از حسادت  ناشی میشود.( البته یکی از دلائل) راهکار حل آن  است که انسان مدتی با دقت کامل به ترک گناه بپردازد بعد از آن ایمانش بالا رفته و میتواند با حسادت و دیگر مشکلات درونی خود مبارزه کند. به قول آیت الله خوشوقت رحمه الله علیه که فرمودند مقام رضا از درجات بالای ایمان  است و ایمان از جای خود بالا نمیرود مگر با ترک گناه.

حسادت زنانه  در وجود خانمها یک امر فطری است یا بر آنها عارض شده است؟

در اینجا باید ۲ بحث مطرح شود. یکی اینکه آیا اینکه زنان ما با این حکم مشکل دارند یک امر فطری است یا خیر؟ و اینکه وقتی به زنان گفته می شود اگر این کار خوب نیست و این همه مشکل برای روحیه زنان ایجاد میکند پس چرا زنان ائمه یا برخی از عربهای امروزی با این کار مشکل ندارند؟، می گویند ائمه اطهار در زمانی این کار را می کردند که تعدد زوجات برای زنان مشکلی نبوده. یا اینکه فرهنگشان جوری است که با این مسئله مشکلی ندارند.

در جواب این دو سوال باید گفت که اگر امری فطری است پس چرا در گروهی از زنان وجود ندارد. حال آنکه امور فطری اموری هستند که در تمای بشر با هر نژادی وجود دارند. پس قطعا این مسئله فطری نیست. اما جواب اینکه چرا برخی از زنان با این مسئله مشکلی ندارند نیز واضح است. چون تبلیغات و جو موجود در هر منطقه با منطقه دیگر تفاوت دارد. و چون فطری نیست نتیجه آن میشود که مخالفت حداکثری با آن نمیشود.

گزینشی عمل  کردن به احکام چه  تبعاتی در پی دارد؟( یؤمنون ببعض)

مثال زیبایی را برایتان میزنم. استاد فاطمی نیا میفرمودند که دین مانند سوپر مارکت نیست. یعنی اینکه وقتی شما وارد یک سوپر مارکت می شوید میوانید فقط چند کالا را انتخاب کرده و بیرون بیایید و اجباری بر این ندارید که تمامی کالاهای آن فروشگاه را خریداری کنید. اما در احکام دین اینطور نیست.وقتی کسی اسلام را به عنوان دین خود انتخاب کرد باید تمامی احکام آن را قبول کند. اسلام می گوید در اینکه مسلمان بشوی اجباری نداریم. «لا إِکْراهَ فِی الدِّین (۲۵۶ بقره) در (پذیرش) دین، اکراهى نیست» اما می گوید اگر وارد شدی باید تمامی احکام را قبول کنی. اگر فلان کار را بکنی شلاقت می زنیم. اگر مرتد شوی اعدامت میکنیم و الی آخر. پس احکام اسلام انتخابی نیست. یک بسته کامل است. پس اگر یکی از احکام اسلام با نظرات و احساسات ما جور در نیامد نباید با آن مخالفت کنیم چون این کار ما خلاف تسلیم بودن و تقوا است.

خانم هایی که مخالف هستند، خودشان را جای زنهای مطلقه و بیوه قرار دهند. (آنچه برای خود می پسندی برای دیگران هم  بپسند)

یکی از دوستان تعریف میکرد که زنی بود که با این حرف ها مخالف بود و می گفت که نباید مردها این کار را بکنند. زمان گذشت و دست بر قضا شوهرش از دنیا رفت. بعد از گذشت مدتی خودش می گفت واقعا آن حرف ها درست بود. وقتی زنی خودش این شرایط را ندارد نمی تواند شرایط زنی را درک کند که از شدت کنایه های مردم و دید منفی مردم به او طاقتش طاق شده است و از نگاه های معنا دار مردهای آشنا خسته شده است. واقعا بیایید خودتان را جای دختری بگذارید که به خاطر قیافه ی نچندان خوبش تا سن بالا رفته ولی خواستگاری برایش نیامده است. واقعا با خودش چه فکری میکند. آیا به خداوند شکایت نخواهد کرد؟ میگوید مگر من چه گناهی کردم که قیافه ی خوبی ندارم؟ معلوم است این دختر را کسی به عنوان زن اول خود نمی گیرد. یا زنی که بیوه شده خصوصا اینکه فرزند هم داشته باشد. آیا اینها دیگر احساسات ندارند؟ آیا نیاز مالی ندارند؟ نیاز عاطفی ندارند؟ نیاز به هم صحبت ندارند؟ شاید بگویید تمام اینها میتواند از راههای شرعی دیگر برطرف شود. اما می گوییم آیا نیاز به کسی ندارد که نیاز جنسی او را برطرف کند؟ آن نگاه های معنا دار را چه کند؟ بارها ائمه اطهار فرموده اند که هرآنچه برای خود می پسندی برای دیگران هم بپسند. آیا شما چنین کاری را می کنید؟ امام على علیه السلام: اى شیخ براى مردم بپسند آنچه براى خود پسندى و با مردم آن کن که دوست دارى با تو کنند. (امالى شیخ صدوق-ترجمه کمره‏اى  ۳۹۴‏) واقعا کلاه خود را قاضی کنید. آیا میتوانید جواب آن زنی را در روز قیامت بدهید که بخاطر نقصی در اندامش یا چهره اش کسی او را بعنوان تنها همسر دائمی خود انتخاب نمی کند بدهید؟ وقتی که به شما بگوید من نیاز به شوهر داشتم ولی تو نگذاشتی شوهرت به من هم برسد. تو بخیل بودی و نگذاشتی مقداری از مردانگیِ شوهرت برای من باشد. خداوند اجازه داده بود که شوهر تو با من هم ازدواج کند اما تو به شوهر خود این اجازه را ندادی؟

شاید دلیل اینکه زنان بسیاری تن به زن دوم شدن می دهند همین فشار نیازها به سمت آنها باشد. دختری که میبیند بعد از گذشت چندین سال از سن ازدواجش در حالی که تمام دوستان و همکلاسی هایش ازدواج کرده اند ولی او هنوز مجرد مانده است با خود چه فکری می کند؟ آیا احتمال نمی دهید که یکی از علل تبرج و خودآرایی زنان در خیابانها همین مسئله باشد؟

سیره معصومین چه بوده است؟

رُوِیَ عَنْ مُعَمَّرِ بْنِ خَلَّادٍ عَنِ الرِّضَا ع قَالَ سَمِعْتُهُ یَقُولُ ثَلَاثٌ مِنْ سُنَنِ الْمُرْسَلِینَ الْعِطْرُ وَ إِحْفَاءُ الشَّعْرِ وَ کَثْرَهُ الطَّرُوقَه. معمّر بن خلّاد گوید: از حضرت رضا علیه السّلام شنیدم که میفرمود: سه چیز از روشهاى پیامبرانست: عطر، و کوتاه کردن شارب، و بسیار زن گرفتن.(من لا یحضره الفقیه، ج‏۳، ص: ۳۸۳)

وقتی حرف دین را کامل گوش نکنیم همین خواهد شد.( حذف تعدد زوجات، متعه و ..)

اسلام یک دین جامع و کامل است و این یک ادعا بسیار مهم توسط علمای اسلامی است. یک سوال مهم اینجا مطرح می شود. و آن این است که اگر اسلام دین جامعی است پس چرا در جوامع اسلامی اینقدر مشکلات فردی و اجتماعی مشاهده می شود؟ جواب این است که دلیل مشکلات جوامع اسلامی این نیست که آنها اسلامی هستند بلکه دلیلش آن است که فقط به اسم اسلامی هستند و در عمل احکام اسلام را به تمامه اجرا نمی کنند. مثلا در همین جامعه ما. مشاهده میشود که دستورات اسلام در باب ازدواج و روابط محرم و نامحرم رعایت نمی شود آنگاه همه سوال میکنند که مگر جامعه ما اسلامی نیست؟ پس چرا اینقدر بدحجابی و طلاق و زنا و …؟ جواب آن است که اشکال از اسلام نیست بلکه اشکال از ماست که اسلام را کامل انجام نمیدهیم. مثلا در مورد روابط دختر و پسر و روابط نامشروع بین آنها. یکی از علل مهم در این مسئله افزایش سن ازدواج است. آیا اسلام در این رابطه مطلبی ندارد؟ بله. اسلام توصیه کرده است که ازدواج در سنین پایین صورت بگیرد. روایات بسیار زیادی در این رابطه داریم. تا آنجایی که زود شوهر دادن دختر یکی از حقوق او بر پدرش شمرده شده است. عن أبی عبد اللّه علیه السّلام فی حدیث قال: قال رسول اللّه صلّى اللّه علیه و آله: حقّ الولد على والده إذا کان ذکرا أن یستفره امّه و یستحسن إسمه و یعلّمه کتاب اللّه و یطهّره و یعلّمه السباحه، و إذا کانت انثى أن یستفره امّها و یستحسن إسمها و یعلّمها سوره النور و لا یعلّمها سوره یوسف و لا ینزلها الغرف و یعجّل سراحها إلى بیت زوجها.(طرائف الحکم یا اندرزهاى ممتاز، متن‏ج‏۲، ص: ۱۱۹)  از سکونى از حضرت صادق (ع) در ضمن حدیثى روایت شده که رسول خدا (ص) فرمود: حق فرزند بر پدر هر گاه پسر باشد آنست که مادرش را گرامى دارد (با مادرش نیکو رفتار نماید) و نام نیکى بر او بگذارد و کتاب خدا را بر او یاد دهد و او را (از صفات و اخلاق زشت و ناپسند) پاک و پاکیزه‏اش نماید، و شنا نمودن را باو تعلیم دهد، و هر گاه آن فرزند دختر باشد مادرش را گرامى دارد (با مادرش نیکو معاشرت نماید) و نام نیکوئى بر او بگذارد و سوره نور را باو یاد دهد ولى سوره یوسف را باو تعلیم ننماید، و در بالا خانه‏ها (و مرتبه فوقانى ساختمان خانه) او را منزل ندهد، و در فرستادن او بخانه شوهرش شتاب کند. در باب نهی از تجرد زیستن فرمودند: الإمام الصادق ع: نهی رسول الله ص النساء أن یتبتّلن و یعطلن أنفسهن من الأزواج. امام صادق علیه السلام فرمودند: پیامبر خدا نهی فرمودند زنان را از اینکه از ازدواج نکنند وخود را از شوهر محروم سازند. (کافی ج۵ ص ۵۰۹). و در حدیث عجیبی امام کاظم فرمود: عَنْ أَبِی الْحَسَنِ ع قَالَ جَاءَ رَجُلٌ إِلَى أَبِی جَعْفَرٍ ع فَقَالَ ع لَهُ هَلْ لَکَ مِنْ زَوْجَهٍ قَالَ لَا فَقَالَ أَبُو جَعْفَرٍ ع لَا أُحِبُّ أَنَّ لِیَ الدُّنْیَا وَ مَا فِیهَا وَ أَنْ أَبِیتَ لَیْلَهً وَ لَیْسَ لِی زَوْجَه.  از امام هفتم (ع): مردى خدمت امام باقر (ع) آمد و حضرت باو فرمود: همسر گرفته‏اى؟ گفت: نه، امام (ع) فرمود: دوست ندارم که همه دنیا از من باشد و یک شب بى‏زن بخوابم.(مکارم الأخلاق  ۹۷) بسیاری از مشکلات موجود در جامعه ما بعلت عدم ازدواج زودهنگام دختران و پسران ماست. حضرت رسول فرمودند: من تزوّج فقد استکمل نصف الإیمان فلیتّق اللَّه فی النّصف الباقی. هر که زن بگیرد یک نیمه ایمان خویش را کامل کرده از خدا در باره نیم دیگر بترسد. ( نهج الفصاح ص ۷۵۴ ) این یک بیمه مطمئن است. شاید سوال کنید که ازدواج زود چه خصوصیتی دارد؟ در جواب میگویم فقط همین حدیث را نگاه کنید. حَدَّثَنَا أَبِی رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ قَالَ حَدَّثَنَا الْقَاسِمُ بْنُ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیِّ بْنِ إِبْرَاهِیمَ النَّهَاوَنْدِیُّ عَنْ صَالِحِ بْنِ رَاهَوَیْهِ عَنْ أَبِی حَیُّونٍ مَوْلَى الرِّضَا ع قَالَ نَزَلَ جَبْرَئِیلُ عَلَى النَّبِیِّ ص فَقَالَ یَا مُحَمَّدُ إِنَّ رَبَّکَ یُقْرِئُکَ السَّلَامَ وَ یَقُولُ إِنَّ الْأَبْکَارَ مِنَ النِّسَاءِ بِمَنْزِلَهِ الثَّمَرِ عَلَى الشَّجَرِ فَإِذَا أَیْنَعَ الثَّمَرُ فَلَا دَوَاءَ لَهُ إِلَّا اجْتِنَاؤُهُ وَ إِلَّا أَفْسَدَتْهُ الشَّمْسُ وَ غَیَّرَتْهُ الرِّیحُ وَ إِنَّ الْأَبْکَارَ إِذَا أَدْرَکْنَ مَا یُدْرِکْنَ النِّسَاءُ فَلَا دَوَاءَ لَهُنَّ إِلَّا الْبُعُولُ وَ إِلَّا لَمْ یُؤْمَنْ عَلَیْهِنَّ الْفِتْنَه.  از حضرت رضا (ع) مروى است که آن جناب فرمود جبرئیل به پیغمبر نازل شد و عرض کرد یا محمد پروردگار تو بر تو سلام مى‏رساند و میفرماید که دختران باکره بمنزلت میوه درخت باشند. پس هر گاه میوه درخت رسید دوائى از براى آن نیست مگر چیدن آن و اگر نچینند آفتاب آن را فاسد میکند و بار آن را میریزد و ضایع میکند دختران باکره نیز هر گاه بمرتبه زنان رسیدند دوائى از براى آنها نیست مگر شوهر والا از فتنه کردن ایمن نباشند.(عیون أخبار الرضا علیه السلام    ج‏۱    ۲۸۹)

این یک علت از مشکلات جامعه. اما شاید بگویید خیلی ها می خواهند ازدواج کنند ولی پول ندارند و برای همین عده ای از آنها به سمت گرفتن دوست غیر شرعی متمایل خواهند شد. اما برای این هم جواب داریم.اولا اینکه پیامبر ص به ما میفرماید: تزوّجوا النّساء فإنّهنّ یأتین بالمال. زن بگیرید که زنان برای شما ثروت مى‏آورند. (نهج الفصاحه  ص  ۳۸۳) و ثانیا جدای از این تضمین اسلام برای این هم برنامه دارد و آن ازدواج موقت است. در ازدواج موقت مردان تعهد بر همخوابگی با زن را ندارند و از آن طرف زن برای خروج از منزل نیازی به اجازه مرد ندارد. در کل ازدواجی است که تعهدات طرفین نسبت به یکدیگر کمتر است. قرآن کریم در ۲ جا بحث دوستی مخفیانه را مطرح کرده است و نکته ی جالب آن است که در هر ۲ بار قبل از آن بحث متعه را مطرح کرده است. اول راهکار جدید بعد جعل حرمت برای یک فعل. یعنی این ۲ مسئله با هم در ارتباط تنگاتنگ است. ولی متأسفانه در جامعه ی ما فرهنگ متعه وجود ندارد. ظاهرا این فرهنگ را از اهل سنت به ارث برده ایم. چون اهل سنت به پیروی از مقتدای خودشان عمر بن خطاب متعه را حرام می دانند. به آیات توجه کنید. الْیَوْمَ أُحِلَّ لَکُمُ الطَّیِّباتُ وَ طَعامُ الَّذینَ أُوتُوا الْکِتابَ حِلٌّ لَکُمْ وَ طَعامُکُمْ حِلٌّ لَهُمْ وَ الْمُحْصَناتُ مِنَ الْمُؤْمِناتِ وَ الْمُحْصَناتُ مِنَ الَّذینَ أُوتُوا الْکِتابَ مِنْ قَبْلِکُمْ إِذا آتَیْتُمُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ مُحْصِنینَ غَیْرَ مُسافِحینَ وَ لا مُتَّخِذی أَخْدانٍ وَ مَنْ یَکْفُرْ بِالْإیمانِ فَقَدْ حَبِطَ عَمَلُهُ وَ هُوَ فِی الْآخِرَهِ مِنَ الْخاسِرینَ (۵)

امروز همه پاکیزه‏ها برایتان حلال شد، و نیز طعام کسانى که اهل کتابند براى شما حلال، و طعام شما براى آنان حلال است، و نیز زنان پاکدامن مؤمن و زنان پاکدامن اهل کتاب، که قبل از شما مسلمانان داراى کتاب آسمانى بودند، براى شما حلال است، البته بشرط اینکه اجرتشان را- که به جاى مهریه در زن دائمى است- بدهید، آنهم به پارسایى، نه زناکارى و رفیق گیرى، و هر کس منکر ایمان باشد اعمالش باطل مى‏شود، و در آخرت از زیانکاران است (سوره مائده آیه ۵).( تفسیر نور: مراد از جواز ازدواج با اهل کتاب در این آیه، ازدواج موقّت است،به دلیل روایات متعدّد و به خاطر کلمه‏ى «أُجُورَهُنَّ» که بیشتر در مورد مهریه‏ى ازدواج موقّت به کار مى‏رود. ازدواج دائم با زن غیر مسلمان جایز نیست.)

* وَ الْمُحْصَنَاتُ مِنَ النِّسَاءِ إِلَّا مَا مَلَکَتْ أَیْمَانُکُمْ  کِتَابَ اللَّهِ عَلَیْکُمْ  وَ أُحِلَّ لَکُم مَّا وَرَاءَ ذَالِکُمْ أَن تَبْتَغُواْ بِأَمْوَالِکُم محّْصِنِینَ غَیرَ مُسَافِحِینَ  فَمَا اسْتَمْتَعْتُم بِهِ مِنهُنَّ فَاتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ فَرِیضَهً  وَ لَا جُنَاحَ عَلَیْکُمْ فِیمَا تَرَاضَیْتُم بِهِ مِن بَعْدِ الْفَرِیضَهِ  إِنَّ اللَّهَ کاَنَ عَلِیمًا حَکِیمًا. وَ مَن لَّمْ یَسْتَطِعْ مِنکُمْ طَوْلاً أَن یَنکِحَ الْمُحْصَنَاتِ الْمُؤْمِنَاتِ فَمِن مَّا مَلَکَتْ أَیْمَانُکُم مِّن فَتَیَتِکُمُ الْمُؤْمِنَاتِ  وَ اللَّهُ أَعْلَمُ بِإِیمَانِکُم  بَعْضُکُم مِّن بَعْضٍ  فَانکِحُوهُنَّ بِإِذْنِ أَهْلِهِنَّ وَ ءَاتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ محْصَنَاتٍ غَیرَ مُسَافِحَاتٍ وَ لَا مُتَّخِذَاتِ أَخْدَانٍ  فَإِذَا أُحْصِنَّ فَإِنْ أَتَینْ‏َ بِفَاحِشَهٍ فَعَلَیهِنَّ نِصْفُ مَا عَلىَ الْمُحْصَنَاتِ مِنَ الْعَذَابِ  ذَالِکَ لِمَنْ خَشىِ‏َ الْعَنَتَ مِنکُمْ  وَ أَن تَصْبرُواْ خَیرٌ لَّکُمْ  وَ اللَّهُ غَفُورٌ رَّحِیمٌ(سوره نساء آیه ۲۴و۲۵)

و زنان شوهردار (بر شما حرام است) مگر آنها را که (از راه اسارت) مالک شده‏اید (زیرا اسارت آنها در حکم طلاق است) اینها احکامى است که خداوند بر شما مقرّر داشته است. اما زنان دیگر غیر از اینها (که گفته شد)، براى شما حلال است که با اموال خود، آنان را اختیار کنید در حالى که پاکدامن باشید و از زنا، خوددارى نمایید. و زنانى را که متعه [ازدواج موقت‏] مى‏کنید، واجب است مهر آنها را بپردازید. و گناهى بر شما نیست در آنچه بعد از تعیین مهر، با یکدیگر توافق کرده‏اید. (بعداً مى‏توانید با توافق، آن را کم یا زیاد کنید.) خداوند، دانا و حکیم است. (۲۴)

و آنها که توانایى ازدواج با زنان (آزاد) پاکدامن باایمان را ندارند، مى‏توانند با زنان پاکدامن از بردگان باایمانى که در اختیار دارید ازدواج کنند- خدا به ایمان شما آگاه‏تر است و همگى اعضاى یک پیکرید- آنها را با اجازه صاحبان آنان تزویج نمایید، و مهرشان را به خودشان بدهید به شرط آنکه پاکدامن باشند، نه بطور آشکار مرتکب زنا شوند، و نه دوست پنهانى بگیرند. و در صورتى که «محصنه» باشند و مرتکب عمل منافى عفت شوند، نصف مجازات زنان آزاد را خواهند داشت. این (اجازه ازدواج با کنیزان) براى کسانى از شماست که بترسند (از نظر غریزه جنسى) به زحمت بیفتند و (با این حال نیز) خوددارى (از ازدواج با آنان) براى شما بهتر است. و خداوند، آمرزنده و مهربان است. (۲۵)

قسمتی از تفسیر نور:[کلمه‏ى «متعه» همچون کلمه‏ى حج، صلوه، ربا و غنیمت، داراى معناى شرعى است، نه لغوى. بنا بر این به قول علامه در تفسیر المیزان شکّى در آن نیست که مراد از جمله‏ى «اسْتَمْتَعْتُمْ» مُتعه است. جمله‏ى «فَمَا اسْتَمْتَعْتُمْ بِهِ مِنْهُنَّ فَآتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ» به فرموده اهل بیت علیهم السلام»  و اکثر تفاسیر اهل سنّت، مربوط به ازدواج موقّت است که خلیفه دوّم آن را حرام کرد، با آنکه کسى حقّ تحریم حکم خدا را ندارد. و اگر حرام نمى‏شد به گفته روایات، کسى مرتکب زنا نمى‏شد مگر افراد شقىّ. ازدواج موقّت یک طرح صحیح است و دنیا بخاطر نداشتن آن، زنا را آزاد کرده است. ازدواج موقّت یک ضرورت اجتماع است و در روایات اهل سنّت مى‏خوانیم، جواز مُتعه به خاطر دورى از همسر و بروز جنگ‏ها بوده که الآن نیز همان شرایط موجود است. مُتعه طرحى براى حل این مشکل اجتماعى و جلوگیرى از فساد است و تا قیامت هم جنبه شرعى دارد.]

اما به علت نبود فرهنگ این حلال الهی امروز ما دچار پدیده دوستی های پنهانی شده ایم که البته امروزه در حال خارج شدن از حالت پنهانی خود است.

و اما تعدد زوجات. بعلت نبودن فرهنگ درست و کامل آن در بسیاری از موارد این حلال الهی ترک شده و یا اگر انجام پذیرفته در اکثر موارد بشکل غیر صحیح انجام شده است. اینجا به برخی از معایب تجدید فراش های موجود اشاره می کنیم.

اول اینکه مردها در حالی که سن بالایی دارند و همسرشان از آن طراوت جوانی بیرون آمده است اقدام به ازدواج با دخترهای جوان و زیبا میکنند. التبه این کار از لحاظ شرعی اشکالی ندارد ولکن از لحاظ اخلاقی شاید امر پسندیده ای نباشد. چون بعد از این کار رعایت عدالت بین یک زن مثلا ۴۰ یا ۵۰ ساله با یک دختر جوان ۲۰ ساله بسیار بعید به نظر می رسد. این در حالی است که نوعا در سن جوانی دچار مشکلات مالی فراوان بوده اند و در آن زمان زن اول با مشکلات ساخته است و الان که زمان راحتی ایشان است شوهر  اقدام به ازدواج دیگری می کند و در این حال زن اول اصلا ذهنیت خوبی به این مسئله پیدا نخواهد کرد.

دوم اینکه برخی مردان برای اینکه همسرشان متوجه کارشان نشود اقدام به ازدواج مخفیانه میکنند. این کار اول بسیاری از مشکلات خواهد بود. مثلا دروغهای فراوانی که مرد برای کارهایش و زمانهایی که در کنار زن دوم است باید به زن اولش بگوید. طبعا در این حالت حق زن دوم زایل خواهد شد. چون او حق دارد که مردش هر چهار شب یکبار در خانه او باشد. اما به دلیل مخفیانه بودن آن این اتفاق نمی افتد و همین نوعا سبب تنفر زن دوم از شوهر یا زن اول می شود و در مواردی دیده شده که زن دوم اقدام به کارهای ناشایستی نسبت به زن اول کرده است (حتی قتل زن اول). در بعضی از این موارد زن دوم با نقشه وارد زندگی می شود. مثلا برای بهره برداری از مال مرد و یا اینکه مثلا با زن اول دشمنی ای داشته و … .

سوم مشکلاتی است که درون خانواده اول شکل میگیرد و این مشکلات دامان فرزندان را خواهد گرفت. مثل تنفر پیدا کردن فرزندان از ازدواج و زن دوم.

چهارم مشکلاتی است که بر اثر تنهایی زن در آن شبهایی که تنها خواهد بود رخ می دهد از جمله ترس از تنهایی و مشکلات روحی و فکر و خیال کردن.

به هر حال مشکلات ما در جامعه معلول ناقص عمل کردن ما به اسلام است. مثال دیگری برایتان میزنم. چرا زنان در کشور ما اینقدر آرایش میکنند؟ چرا ما جزو بزرگترین کشورهای وارد کننده مواد آرایشی هستیم؟ دلیلش واضح است. خداوند در روح و فطرت زن غریزه ای را قرار داده است به نام تبرج. یعنی زن دوست دارد خودش را برای دیگری زیبا کند و خودش را به او نشان دهد. اسلام برای فطرت ما برنامه دارد. نمی گوید غلط کرده که دوست دارد . مطلقا حرام است! بلکه برای آن راهکار ارائه می کند. می گوید زن در خانه برای شوهرش تبرج کند و … . اما وقتی دختری بعد از گذشت ۱۰ سال از بلوغش هنوز راه شرعی ارضای نیاز خود را پیدا نکرده است واضح است که به دنبال ارضای خود از طرق غیر شرعی خواهد رفت. این یکی از معلولهای بالا رفتن سن ازدواج است.

اما اگر اشکال کنید که پس چرا زنهایی که شوهر دارند در خیابانها آرایش کرده قدم می زنند. جواب خواهیم داد که اولا این کار از زمان دختری آنها شروع شده است و دوما آنکه قصد عقب نماندن از دخترهایی که در خیابان هستند را دارند. یعنی اگر این کار را نکنند توجه شوهرشان به سمت دخترهای دیگر جلب خواهد شد و به تصور خودشان شوهرشان را از دست خواهند داد.

پیشنهاد ما برای تعدد زوجات به صورت ایده ال با حداقل مشکلات.

هدف اصلی ما مبارزه با جنگ جمعیت اهل سنت با حمایت وهابی های خبیث است. این هدف اقتضا می کند از تمامی ظرفیت موجود برای تولید مثل استفاده کنیم. عرض شد که اگر تعدد زوجات را تعطیل کنیم حدود ۲ و نیم میلیون زن و دخترِ آماده به ازدواج در کشور ما بدون شوهر خواهند ماند. پس باید به تعدد زوجات به عنوان یک ضرورت اجتماعی نگاه کنیم.اما هدف دیگر ما سر و سامان دادن به زنان بسیاری است که از نداشتن همسر مناسب رنج می برند.هر کسی نگاهی به اطرافیان خود بکند نمونه های فروانی را مشاهده کرده و عرض ما را تصدیق میکند. بعد از این مقدمات باید راهکارهایی را پیدا کنیم تا کمترین مشکلات را برای طرفهای موجود در پی داشته باشد. نمونه ای از مشکلات در فصل قبلی بیان شد.

طرح ما این است:  اولا: خود همسر اول اقدام به این کار کند و انتخاب آن را به عهده بگیرد. در این کار باید برای خود ملاکهایی داشته باشد تا کسی را انتخاب بکند که از لحاظ فکری به او بسیار نزدیک باشد. این کار چند مشکل را حل می کند. اول آنکه طبیعتا مخفیانه نخواهد بود و مشکلات فراوان آن را درپی نخواهد داشت. دوم آنکه برای انتخاب اولویت هایی وجود دارد. اول اینکه زنی که می خواهد وارد خانواده شود بهتر است تا حد امکان  از لحاظ زیبایی و سن و سال همسطح زن اول یا زنهای قبلی باشد. ولو اینکه زن اول راضی به این باشد که زن زیباتری از خودش را بگیرد. چون احتمال دارد که بعد از مدتی حسادت او تحریک شود و خانواده دچار مشکل گردد. اولویت بعدی این که بهتر است زن انتخاب شده از زنان بیوه و مطلقه باشد. خصوصا زنانی که دارای فرزند هستند. به این دلیل که این گروه از زنان تقریبا امید به ازدواج ندارند و هیچ کس زنی را که بیوه است و فرزند هم دارد به عنوان همسری انتخاب نمی کند و حال آنکه او با وجود فرزند بیشتر از زنان بدون فرزند نیاز به سرپرست دارد. یادمان نرود که هدف اصلی ما بها دادن به شهوت مردان نبود بلکه  از اهداف ما سرو سامان دادن به زنان بدون شوهر بود. البته فقط در یک مورد رعایت شرط همسن بودن نمی شود و آن زمانی است که زن اول در سنی باشد که امکان بچه دار شدن برایش فراهم نباشد که در اینصورت اقدام به انتخاب زنی میشود که هم خیلی جوان نباشد و هم از لحاظ زیبایی بالاتر از زنان دیگر نباشد. مثلا اگر زن اول ۵۰ ساله است زنی را بگیرد که ۳۵ ساله باشد. و این استثنا است و با اصل کلی ما مخالفت دارد ولی چاره ای نیست چون یکی از اهداف ما ازدیاد نسل بود.

سوم آنکه اگر یکی از زنان مسئله ی را پیش بیاورد اولین کار باید به او تذکر داده شود. بار دوم تهدید به اخراج و بار سوم اخراج از خانواده. یعنی باید دائما رضایت اکثریت بر حضور فرد در خانواده باشد. این مورد باعث می شود که یک زن نتواند کانون خانواده را به نفع خودش تغییر داده و با تحریک مرد باعث طلاق دادن زن یا زنهای دیگر شود. البته شاید خیلی سختگیرانه باشد ولی جلوی متلاشی شدن خانواده را می گیرد.

چهارم  آنکه بهتر است زنان  در کنار هم زندگی کنند. البته نه اینکه الزاما در یک خانه ولی نزدیک به هم باشند. زیرا وقتی زنی با خود فکر میکند که اگر شوهرش زن دیگری بگیرد دیگر او را یک روز در میان خواهد  دید. اما اگر زنها کنار هم یا  نزدیک هم زندگی کنند مرد میتوان هر روز به آنها سربزند.

پنجم آنکه وقتی زنی در خانه تنهاست مشکلات فراوانی برایش پیدا می شود. مثلا خسته است و قصد خوابیدن دارد اما بچه نمی گذارد. در این روش زنان میتوانند به یکدیگر کمک کنند. مشکلی که وجود دارد این است که خود بانوان محترمه قبول می کنند  که این کار برای خودشان خوب است و آنها را از تنهایی نجات می دهد ولی متأسفانه تحت تأثیر تبلیغات غرب و ترس از حرف مردم قرار گرفته اند. باید درون خودمان انقلابی کنیم و بگوییم ای خدا هر چه دوست داری ما هم دوست داریم و از آنچه تو بدت می آید ما هم بدمان می آید. نه آنچه دلمان بدش می آید.

چرا غربی ها با تعدد زوجات مخالفت میکنند؟ (کنوانسیون زنان)

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی یکی از مشکلاتی که با جهان  بین الملل داشته ایم قوانینی است که آنها طبق مبانی مادی و غیر الهی خود وضع می کردند و تمام کشورها را بر اجرای آن اجبار می کردند. یکی از این قوانین کنوایسیون زنان است که در آن حقوقی  به زنان داده شده است که با احکام اسلام مخالف است. در دوره اصلاحات خیلی تلاش کردند که ایران این کنوانسیون را امضا کند اما ظاهرا تنها کسی که جلوی آن را گرفت شخص رهبر انقلاب بود. چند وقت پیش باراک اوباما در یکی از صحبت های خود درباره ایران گفت ایران کشوری است که به قوانین بین المللی تمکین نمی کند. در واقع میتوان گفت که یکی از مواردی که ایران تمکین نمی کند همین کنوانسیون است. که در آن تعدد  زوجات ممنوع است. مثلا زن می تواند به دادگاه شکایت کند از شوهرش. که چرا به او تجاوز کرده است. و موارد دیگر. بحث حجاب و … . یا مثلا خانم شیرین عبادی که یکی از کسانی است که جایزه به اصطلاح صلح نوبل را گرفته است از طرفداران این کنوانسیون است و در تلاش است که ایران تن به امضای آن بدهد. این خانم کسی است که با تجری کامل اقدام به کشف حجاب نمود. حال سوال من از خواهران متدین این است که چرا با رضایت به این امر یک تو دهنی محکم به امثال اوباما و شیرین عبادی و امثال آن نمی زنند؟ آنها به دروغ می گویند ما در حال دفاع از حقوق زنان ایرانی هستیم. منظورشان این است که می خواهند آزادی حیوانی و بی بند و باری را در ایران ترویج دهند. آیا با خود فکر نکرده اید که چرا با آنها همفکر شده اید؟ مگر شما با آنها دشمن نیستید؟

معیار حب و بغض یک مسلمان باید چه باشد؟( هل الدین الا الحب و البغض؟)

ملاک ما باید حب و بغض خداوند باشد. اگر خداوند از کاری بدش می آید ما هم باید از آن کار تنفر داشته باشیم. یا وقتی خداوند از کاری خیلی خوشش می آید تا حدی که آن را واجب می کند ما هم باید از آن کار به  اندازه ای خوشمان بیاید که خداوند فرموده. وقتی خداوند می فرماید تعدد زوجات حلال است یعنی خداوند از این کار بدش نمی آید. (البته با شرایطش) پس وقتی خداوند از  این  کار بدش نمی آید چرا من که بنده خدا هستم این کار را جایز نمی دانم؟!! علت مشکلات دینی جامعه ما در بسیاری از موارد به همین بر می گردد. مثلا تصور کنید در یک مهمانی هستید. شوهر شما با خواهرتان یا با یک نامحرم دیگر شوخی می کند. اکثر موارد که اصلا ما ناراحت هم نمی شویم. حالا اگر خیلی حزب اللهی باشیم ناراحت می شویم و شاید بعدا به شوهرمان تذکر دهیم و اعلام نارضایتی کنیم. درحالی که خداوند از این کار آنقدر بدش می آید که آن را حرام کرده است. این برخورد یک زن مسلمان و شیعه و متدین با یک حرام. حال فرض کنید همین خانم خبردار شود که شوهرش زن دیگری گرفته است. تا این خبر به دستش برسد وسائلش را جمع کرده و به خانه پدرش و جای دیگر خواهد رفت. حال آنکه این کار در نزد خداوند اشکالی ندارد و حلال است. مشکل آنجاست که ملاک ما در ناراحت شدن و خوشحال شدن با خداوند تفاوت پیدا کرده است. آیا تا به حال دیده اید که زنی با همسرش بر سر اینکه چرا با دختر خاله ام شوخی کردی قهر کند؟ حال آنکه  شاید قهر کردن در آنجا مصداق نهی از منکر بوده و واجب باشد. واقعا تا به حال به این مسئله فکر کرده بودید؟ این شاید تفسیر جدید از آن روایت باشد که  فومود: «… هل الدّین إلّا الحبّ فی اللَّه و البغض فی اللَّه؟ مگر دین جز دوستى در راه خدا و دشمنى در راه خداست؟ قال اللَّه تعالى: قل إن کنتم تحبّون اللَّه فاتّبعونی یحببکم اللَّه. (۳۱ ال عمران) خداى والا گوید: بگو اگر خدا را دوست دارید مرا پیروى کنید تا خدا دوستتان دارد. (نهج الفصاحه ص ۵۳۹)»

پیامدهای کوتاه مدت و بلند مدت حسادت زنانه چه خواهد بود؟

شاید شما تصور کنید که این مسئله کوچک به جایی لطمه نمی زند. اما جواب این است که این مسئله از دو جنبه مشکل زاست. اول اینکه برای خود زنان ایجاد مشکل می کند. مخالفت با فرمان خدا بزرگترین تخریب کننده ی ایمان خواهد بود. یعنی حلالی را حرام کردن. یکی از اشکالاتی که به خلیفه دوم وارد است این است که یک سری از حلالهای خداوند را حرام کرد. مثل متعه. حال سوال من این است که مگر زنان جامعه ما چه کرده اند آیا چند همسری را عملا در جامعه تعطیل نکرده اند؟ یا لااقل با رفتارهای خودشان باعث به انزوا رفتن این مسئله نشده اند؟ این اولین مشکل که به روح و ایمان خود زنان وارد می کند. دومین مشکل که از این بسیار مهمتر و خطرناک تر است بحث جمعیت کشور و نسبت جمعیتی شیعه و سنی در کشور است. فقط یک لحظه تصور کنید که سال ۱۴۲۰ فرا رسیده است. شیعیان به طور میانگین آن هم با توصیه های رهبری و غیره ۳ الی ۴ فرزند یا در نهایت ۵ فرزند به دنیا آورده اند. اما  در مقابل سنی های ساکن ایران از سالهای قبل با گرفتن ۷ زن اقدام به آوردن اولاد بسیار زیاد کرده اند بطوری که برخی از آنها بالای ۵۰ فرزند دارند! تعجب نکنید که گفتم ۷ زن. بله مدتی است که علمای آنها از جواز ۴ همسری عبور کرده اند و گفته اند که گرفتن ۷ زن هم جایز است. اما ما شیعیان چطور؟ بسیاری از زنان و دختران بدون شوهر هستند. آنهایی هم که شوهر دارند به بهانه های مختلف به تعداد کمی از فرزند اکتفا میکنند. بسیار واضح است که با این روند نسبت جمعیتی کشور از بین خواهد رفت. در دنباله آن اصلی ترین رکن نظام اسلامی که همان ولایت فقیه باشد از بین خواهد رفت. چون اگر کشور اکثریت سنی داشته باشد دیگر ولایت فقیه شیعه معنی پیدا نخواهد کرد. ادعای رئیس جمهور اهل سنت قطعا مطرح خواهد شد و بدون شک تفکرات وهابی ها و سلفی ها وارد کشور خواهد شد و به احتمال فراوان به عنوان نهی از منکر اقدام به تخریب حرمهای شریف میکنند و این واقعه قطعا با مخالفت شیعیان روبرو خواهد شد و خطر جنگ داخلی  تقویت میشود. شاید باور  نکنید ولی واقعا یک کار ساده ما میتواند در آینده چنین خطراتی را  به همراه داشته باشد. به این کلام رهبری توجه کنید.گاهی یک حرکت به جا تاریخ را نجات میدهد و گاهی یک حرکت نابجا تاریخ را در ورطه ی گمراهی میغلطاند.   یعنی حکومتی که بعد از ۱۳۰۰ سال به دست شیعیان رسیده است با یک نقشه ساده از دستمان رفت و ما در خواب غفلت بودیم. خودشان اعلام کرده اند که با همین روند تا سال۱۴۰۶ ما به نتیجه می رسیم و نسبت جمعیتی شیعه و سنی را تغییر خواهیم داد. یقین کنید این خودش یک جنگ  تمام عیار است. واضح است که وقتی شوهر شما زن دیگری اختیار کند مقداری از وقتی که در اختیار شما بوده است کم خواهد شد و برای شما مشکل می شود. اما مگر همسر شهید باقری برایش سخت نبود؟ مگر برای همسر شهدای ما سخت نبود که همسرانشان بعضا چندین ماه از آنها دور بودند؟ فداکاری کنید. اگر در روز قیامت شهدا جلوی شما را بگیرند و از شما سوال کنند که چرا حاضر نشدید فداکاری کنید چه میگویید؟ آنها به شما خواهند گفت ما در جوانی از جان خود گذشتیم از نوزادهای خودمان گذشتیم برای اینکه این انقلاب و ولایت فقیه آسیب نبیند. اما  شما حاضر نشدید برای حفظ اسلام و مسلمین از آسایش خودتان مقداری بگذرید؟ (البته اگر طبق نظر ما عمل شود نه تنها آسایش خراب نمی شود بلکه بالعکس باعث آرامش بیشتر خواهد شد.) باور کنید امروز یکی از جنگ های ما جنگ جمعیتی است. هر انسان منصفی نگاهی به آمار بیندازد قطعا به این نکته پی خواهد برد که وضعیت بسیار خطرناک است تا آنجا ک رهبر یک نظام در چند سخنرانی عمومی از این مسئله به عنوان مسئله خطرناک یاد میکنند. خواهشا به این آمار ها توجه کنید.

میانگین آمار باروری در کل کشور برای هر زن ایرانی ۱.۷ است. یعنی هر ۱۰ زن ۱۷ بارداری. خود این یک فاجعه است. اما نکته مهم آن است که اگر آمار اهل سنت را از این کم کنیم عمق فاجعه خیلی زیادتر از این خواهد شد. آمارهای غیر رسمی از ۷ برابر بودن نرخ باروری اهل سنت نسبت به شیعیان خبر میدهد.

تعداد افراد هر خانوار در کل کشور به طور میانگین ۳.۵ است. درحالی که این آمار در استان سیستان و بلوچستان ۴.۳ است. این استان بیشترین جمعیت ۰-۱۴ سال کشور را داراست. یعنی ۳۷.۶% جمعیت این استان در این گروه سنی حضور دارند.

وظیفه ما اعلام خطر بود. گفتیم تا انشاالله در قیامت کمی جواب داشته باشیم.

اگر کسی می خواهد قانونی را تصویب کند باید به عواقب آن فکر کند یا خیر؟   ( قانون تحدید نسل و قانون قیود در عقدنامه)

حق هر فردی است که در هنگام عقد شروطی را ذکر کند و در صورت امضا و قبول طرف مقابل آن شروط جزو حقوق آن فرد خواهد بود. در عقدنامه هایی که به صورت رسمی موجود است شروطی به صورت پیشفرض قرار داده شده است. یکی از این شروط آن است که اگر مرد بدون رضایت زن اقدام به گرفتن زن دیگری بکند زن حق طلاق دارد. طبیعتا همه ی مردان این مورد را امضا خواهند کرد چون اگر در هنگام عقد امضا نکنند طبیعتا مراسم بهم خورده و ازدواج سر نمی گیرد. کسی که این قید را آورده است قصد کمک به جامعه زنان را داشته است. اما تجربه نشان داده است که کسانی که برای ارضای شهوات نفسانی خودشان به دنبال گرفتن چندین زن هستند را نمی توان با این قوانین از کارشان بازداشت. این افراد یا از راههای غیر قانونی به هدف خود می رسند یا از طرق دیگر. خلاصه مطلب آن است که این قانون باعث شده است تعدد زوجات در جامعه به صورت صحیح آن رو به انقراض برود و حاصل آن چند میلیون زن و دختری است که برای پاسخ به نیازهای خودشان مرد صالحی را پیدا نمی کنند. به قول آیت الله مکارم شیرازی دام ظله العالی اگر تعدد زوجات به شکل صحیح در جامعه انجام شود نفع اصلی آن به جامعه زنان خواهد رسید. یعنی ما برای اینکه به زنان خدمت کنیم آمده ایم و این حکم را از اصل نابود کرده ایم. ( این نکته را هم لازم دانستم بیان کنم که برخی توهم کرده اند که اگر مردی بدون اذن همسر اول اقدام به ازدواج دوم کند ازدواج دومش باطل است. حال آنکه این غلط است و صحت ازدواج دوم منوط  به رضایت همسر اول نیست بلکه اگر این کار انجام شود زن اول در صورت امضای آن شرط توسط مرد حق طلاق دارد.

خانمی می گوید ما با حلال بودن آن مشکل نداریم اما…!

برخی از خانم ها می گویند ما با حلال بودن آن مشکل نداریم ولی دوست نداریم شوهرمان این کار را بکند. اگر این کار را بکند ما طلاق می گیریم. خوب در مورد این دسته از زنان باید گفت اولا همین که به حلال بودن آن اعتراف کرده اید نشانه رشد اعتقادات شماست. اما دو نکته: اگر همه ی زنان مثل شما باشند چه کنیم؟ یعنی همه بگویند ما قبول داریم ولی اجازه نمیدهیم. عرض شد که این خودش نوعی فداکاری و ایثارگری است. عرض شد که ما در جنگ هستیم. ثانیا اینکه وقتی می گویید من طلاق می گیرم حاصل کار آن میشود که آن مرد دنبال آن نخواهد رفت. چون هیچ مرد عاقل و خانواده دوستی حاضر نخواهد شد برای ازدیاد نسل شیعیان خانواده اصلی خود را از دست بدهد. التبه آنهایی که از روی شهوترانی این کار را می کنند از بحث ما خارج اند که در ادامه اشاره ای به این مطلب خواهم کرد. پس طلاق را چماقی نکنید بر سر شوهرتان.

عده ای می گویند خداوند یاری میکند. شما نگران نباش!

عجیب است که برخی افراد چه حرفهایی می زنند. روزی داشتم در محفلی از خطر افزایش جمعیت اهل سنت و تبلیغات وهابی ها می گفتم که شخصی گفت تمام این کارها را هم که بکنند باز هم نمی توانند بر ما پیروز شوند. کنایه از اینکه شما اینقدر نگران نباش خدا خودش اینها رو ذلیل می کند.! بهشون عرض کردم درست است که خداوند به ما وعده یاری و نصرت داده است اما شما مثل اینکه به شرط آن توجه نکرده اید. خداوند جمله خبریه که نفرموده است که  من کمکتان می کنم در هر حالتی. بلکه فرموده است. یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ یَنْصُرْکُمْ وَ یُثَبِّتْ أَقْدامَکُمْ (سوره محمد صلى الله علیه و اله و سلم. آیه ۷).

اى کسانى که ایمان آورده‏اید اگر دین خدا را یارى کنید خداوند شما را یارى کرده، قدمهایتان را ثابت مى‏کند. آن شرط مهم است. اگر مثلا در جنگ تحمیلی همه در خانه ها می نشستند و می گفتند که خداوند به ما وعده ی نصرت داده است. خیالتان راحت باشد الان صدام بر این کشور حاکم بود. نصرت خداوند به این معنی است که اگر شما تمام توان خود را برای خداوند به میدان آوردید خداوند هم شما را یاری خواهد کرد. اگر از خواب و راحتی خودتان و آسایش خودتان برای خدا گذشتید خدا هم شما را تنها نخواهد گذاشت. حرف ما این است. در کشور پاکستان تبلیغات وهابیت تا آن حد جواب داده است که سنی های معتدل آنها در حال گرایش به وهابیت هستند بطوری که در کشور پاکستان حدود ۲ میلیون طلبه وهابی در حال تحصیل هستند و طبیعی است که چند سال دیگر همین افراد مبلیغین این آیین انحرافی خواهند شد. خواهشا کمی بترسیم. گمان می کنم کل جمعیت طلبه شیعه در کشور ما حداکثر به ۲۰۰ هزار برسد. خواهشا کمی این آمارها ما را تکان بدهد. ولی متاسفانه زندگی روزمره ما را دچار روزمرگی کرده و مخدری شده برای روحهای ما. ای خدا ما را از خواب غفلت نجات بده.

خانم ها می گویند بسیاری از  آقایان برای شهوترانی به دنبال این مسئله  می روند. (درد دین ندارند) راهکار شما چیست؟

بسیاری از خانم ها یا بهتر بگوییم تقریبا تمام خانم ها نسبت به این مسئله حساسیت ویژه ای دارند. این مسئله دلائل مختلف دارد.

۱- یکی اینکه نهادهای فرهنگی مثل صدا و سیما تبلیغات فراوانی علیه این مسئله انجام داده اند. بطوری که مشاهده می شود در بسیاری از سریال های سیما سمپاشی های فراوانی علیه آن صورت می گیرد. مثلا چند سال پیش سریالی از سیما پخش می شد به نام نرگس. در این فیلم آقای شوکت به عنوان شخصیت خبیث داستان به مخاطب القا میشد. جرم او این بود که زن دیگری را اختیار کرده بود. جالب اینجاست که در همین فیلم فرزند همین آقای شوکت بصورت غیر شرعی دوست غیر همجنس داشت. اما این مسئله بسیار عادی نشان داده میشد. و موارد بسیار دیگر که بیان آن از حوصله این نوشته خارج است.

۲- دومین عاملی که وجود دارد تربیت خانوادگی است. یعنی هر فردی از ابتدای زندگی این حکم را یک حکم بسیار بد تلقی میکند. و دلیل آن نحوه ی برخورد خانواده با آن است.

۳- سومین عامل، عملکرد بسیار بد مردانی است که دست به این کار زده اند. بطوری که خانم ها مشاهده کرده اند در فامیل یا همسایه ها کسانی که دست به این کار زده اند نهایتا دچار دعوا و مشکلات و بعضا کارشان به طلاق کشیده شده است. این مسئله دلائل مختلفی میتواند داشته باشد که در فصلی جدا به آن خواهیم پرداخت و نوعی از تعدد زوجات را مطرح خواهیم کرد که این مشکلات را نداشته باشد. و مقداری از آن را در فصل « بد عمل کردن گروهی از مردان چه دلیلی داشته؟ آیا مخفی بودن آن و کانالیزه نکردن این امر توسط بانوان مؤثر نیست؟» بیان کرده ام.

۴- عامل بعدی تهاجم فرهنگی است. این را یقین بدانید که دشمنان ما اگر چیزی برای ما سودی نداشته باشد با آن به مخالفت بر نمی خیزند. وقتی مشاهده می کنید که کفار از این مسئله به عنوان خیانت مرد به زن تعبیر کرده و آن را ابدا جایز نمی دانند بدانید این کار برای ما سودی خواهد داشت. اگر مردی که همسر دارد اقدام به ازدواج دیگری بکند به زنش خیانت کرده ولی اگر به مراکز فساد برود و زنا بکند اشکالی متوجه او نیست. این مسائل همه به ما میفهماند که تعطیل شدن تعدد زوجات باعث مشکلاتی برای ما خواهد بود که دشمنان با آن مقابله می کنند. (بنده معتقدم یکی از علل رشد فساد و بی بند و باری و افزایش روزافزون بدحجابی در کشور ما نبودن فرهنگ متعه، ازدواج زودهنگام و تعدد زوجات است. که در فصلی جداگانه با نام وقتی حرف دین را کامل گوش نکنیم همین خواهد شد. به آن پرداختیم بحمدالله)

پدیده ای به نام زن سرپرست خانوار

 

 

در سال ۶۵ تنها سرپرستی  ۷.۱ درصد از خانوارها به عهده بانوان بوده است. مضافا بر اینکه در آن سالها زنان شهدا طبیعتا در این آمار محاسبه شده اند. اما در حال حاضر که جنگی هم در کار نیست این آمار به ۱۲.۱ درصد رسیده است. این پدیده مشکلات فراوانی را برای این خانوارها و جامعه پدید خواهد آورد. مشکالتی از قبیل افزایش فساد. مشکلات مالی فراوان و … اما تعدادی از این بانوان که باتقوا هستند با حضور در یک جایگاه شغلی فرصت حضور یک مرد سرپرست خانوار یا مردی که به دنبال کار می گردد تا ازدواج کند را از او می گیرند. البته راه حل این موضوع این نیست که نگذاریم آنها کار بکنند بلکه باید با یک سیستم هماهنگ این بار سنگین را از روی دوش این بانوان برداریم. اگر دولت به این بانوان پرداختی مناسب ماهانه ای را بپردازد این مشکل حل می شود اما مشکلات و کمبودهایی که این گروه از بابت نداشتن یک همسر داشته اند را چگونه با پول حل کنیم؟ راه کار اسلام ازدواج مجدد این زنان می باشد. تا هم نیازهای جنسی آنها برطرف شود و هم نیازهای اقتصادی، عاطفی و … آنها. اما مشکل جامعه ی ما آن است که معمولا توجه به این دسته از زنان برای ازدواج دائم و اول بسیار کم است خصوصا آنهایی که دارای فرزند هم هستند. حال باید چه کرد؟ اگر بگوییم پسرها به سراغشان بروند دخترها بدون شوهر می مانند. حالا چه کنیم؟ راه کار دوم اسلام این است که آن دسته از مردهایی که توانایی داشتن چند همسر را دارند بیایند و ازدواج کنند با این زنها و سرپرستی این زنان را به عهده بگیرند.

شیعیان امام زمان عج نباید کلام خداوند را قبول کنند؟

چند نفر در دنیا زندگی می کنند؟ حدود ۷ میلیارد نفر. از این تعداد حدود ۲۰% مسلمان هستند. در بین این مسلمانان حدود ۴۰۰ میلیون شیعه داریم. از بین این تعداد حدود ۲۰۰ میلیون شیعه دوازده امامی داریم. بسیاری از افراد را می شناسیم که اهل گوش کردن به لهو و لعب و تهمت و دروغ و غیبت هستند. خلاصه اینکه شیعیان خلص امام زمان عج چند نفر هستند؟ اگر جمعیت این افراد به حدود ۱۴ میلیون برسد تازه میشوند یک پانصدم جمعیت دنیا. یعنی شیعیان امام زمان در واقع این تعداد هستند. فرض کنید که نصف این جمعیت را زنان تشکیل داده اند.حال سوال اینجاست که برخورد این خواص از شیعیان در برابر یک حلال خدا چگونه است؟ یعنی اگر فرض کنید شوهرشان زن دیگری را اختیار کند چه برخوردی با او میکنند. تقریبا اکثر آنها قهر کرده و از خانه بیرون می روند. مگر شوهر شما کار حرامی کرده؟

یعنی واقعا اگر شما این مسئله را قبول نکنید از چه کسانی توقع داشته باشیم که در برابر حکم خدا تمکین کنند؟ بودائی ها یا مسیحی ها یا …؟ یا کسانی که مسلمان شناسنامه ای هستند و اگر بشنوند که شوهرشان با منشی خودش زنا کرده است اینقدر ناراحت نمی شوند که خبر دار شوند او با منشی خود ازدواج کرده است؟

بیاییم بخیل نباشیم.

در حدیث داریم که  [و فرمود:] تنگ چشمى همه بدیها را فراهم گرداند و مهارى است که به سوى هر بدى کشاند.( نهج البلاغه-ترجمه شهیدى  ۴۳۰)

أقلّ النّاس راحه البخیل. آسایش بخیل از همه کس کمتر است. (نهج الفصاحه ص ۲۳۵)

الإمام الهادی «ع»: البخل أذمّ الأخلاق.  امام هادى «ع»: بخل نکوهیده‏ترین خصلت است. (الحیاه با ترجمه احمد آرام    ج‏۶    ص : ۹۴)

قَالَ لُقْمَانُ لِابْنِهِ یَا بُنَیَّ مَنْ یُرِدْ رِضْوَانَ اللَّهِ یَسْخَطْ نَفْسَهُ کَثِیراً وَ مَنْ لَا یَسْخَطْ نَفْسَهُ لَا یرضى [یُرْضِ به [رَبَّهُ وَ مَنْ لَا یَکْظِمْ غَیْظَهُ یُشْمِتْ عَدُوَّه‏ ایمان و کفر-ترجمه الإیمان و الکفر بحار الانوار    ج‏۱    ۵۹۰

لقمان به فرزندش گفت: اى پسرک من هر کس طالب رضوان خدا باشد با نفس خود دشمنى مى‏کند و هر کس با نفس خود مبارزه نکند رضایت خدا را بدست نمى‏آورد، و کسى که خشم خود را فرو ننشاند دشمن به او شماتت مى‏کند.

نهج الفصاحه ص     ۲۹۸

إنّ اللَّه تعالى کتب الغیره على النّساء و الجهاد على الرّجال فمن صبر منهنّ إیمانا و احتسابا کان لها مثل أجر الشّهید. خداوند رنج هوودارى را نصیب زنان و جنگ را قسمت مردان قرار داد هر زنى از روى ایمان و در انتظار پاداش خدا بر رنج هو و دارى صبر کند ثواب شهید دارد.

جناب آقای قرائتی فرمودند که حالا بخل زن چیست؟ آن است که وقتی شوهرش توانایی گرفتن زن دیگری را دارد او را از این کار منع کند و بگوید شوهرم فقط برای خودم است. (یعنی با اینکه در اطراف خودش می بیند زنانی را که دوست دارند ازدواج کنند اما به علل مختلف شوهر برایشان نیست بخل بورزد و نگذارد که آنها هم سرپرستی پیدا کنند.)

بد عمل کردن گروهی از مردان چه دلیلی داشته؟ آیا مخفی بودن آن و کانالیزه نکردن این امر توسط بانوان مؤثر نیست؟

این قسمت را با یک مثال بیان می کنم. فرض کنید جوانی به پدر و مادر خود می گوید من نیاز به ازدواج دارم. اما والدین او با تندی به او می گویند این حرف ها چیست؟ تو هنوز بچه ای. در این مواقع معمولا آن جوان برای پاسخگویی به نیاز خود و رسیدن به هدف خود به طور مخفیانه اقدام به رابطه با جنس مخالف می کند. وقت این اتفاق رخ داد و آبرو ریزی شد چه کسی مقصر اصلی خواهد بود؟ آیا آن جوان؟ قطعا او هم مقصر است اما مقصر اصلی والدین او هستند که به نیاز و درخواست او پاسخ ندادند.

در بحث ما هم همین مثال با اندکی تفاوت قابل تطبیق است. مردی بعد از اینکه ازدواج میکند به دلائل مختلف نیاز به همسر دوم پیدا میکند و برای رفع این نیاز به فکر این می افتد که زن دیگری را بگیرد. فرض کنید که این نیاز را با همسر خودش در میان بگذارد. در جواب داد و بیداد و … . شبیه به همان والدین و جوانشان. برخی از مردان وقتی می بینند که نمی توانند به طور علنی به نیاز خودشان پاسخ دهند یا بطور غیر شرعی اقدام به رفع نیاز خود میکنند یا اینکه بطور مخفیانه زن دیگری را می گیرند. بعد از این است که مرد دید منفی ای از زن اول خود پیدا می کند برای اینکه مشکلات مخفی کاری بر او فشار می آورد.

راه حل اینگونه مشکلات چیست؟ جواب آن است که والدین تحت نظارت خود برای آن جوان همسری را انتخاب کنند تا او به فساد یا مخفی کاری دچار نشود و در مورد دوم وقتی زنی این فضا را مشاهده کرد خودش با اشراف  خودش اقدام به گرفتن همسری مناسب برای شوهر خود کند تا اینکه زنان فرصت طلب شوهرش را به دام نکشد و بعد از مدتی شوهر را به این فکر بیندازد که همسر اول را طلاق دهد و ادامه داستان. پس به نفع زنان اول است که خودشان یک زن مناسب با اخلاقیات و روحیات و سلائق خود انتخاب کند.

بد عمل کردن یک دکتر باعث می شود که دیگر دکتر نرویم؟

حال فرض کنید روزی برای درمان بیماری خودتان به پزشک مراجعه می کنید. اما دکتر داروی اشتباهی داده و حال شما بدتر می شود. در این حال چه می کنید؟ آیا با خودتان تصمیم می گیرید که دیگر به دکتر نروید؟ اگر کسی این کار را بکند شما آن فرد را انسان منطقی ای می دانید؟ قطعا خیر. نتیجه اینکه اگر مردی با گرفتن زن دوم یا چندم و بی عدالتی بین آنها زندگی خود و زن اول خود را خراب میکند آیا دلیل می شود که دیگر همه این کار را تحطئه کنند؟

مخاطب رهبری درباره ازدیاد نسل چه گروهی هستند؟ آیا ضد انقلابهای نیاوران؟

جمعیت کشور در سال ۹۰ حدود ۸۰ میلیون می باشد. در مورد آمار اهل سنت آمار دقیقی در دست نیست اما شواهد به ما می گوید که بین ۲۰ تا ۲۲  میلیون از جمعیت کشور را اهل سنت تشکیل داده است. قطعا خطاب رهبری به این گروه نیست. می ماند ۶۰ میلیون. طبق آمار رسمی میانگین جمعیت هر خانواده ایرانی ۳.۵۵ نفر می باشد بنابراین برای رسیدن به جمعیت ۲۰۰ میلیونی که رهبری فرموده اند باید این میانگین خانوار را افزایش داد. نکته ای که اینجا مطرح است آن است که معمولا فرزندانی که در خانواده های غیر مذهبی رشد می کنند مذهبی نمی شوند. پس ما که ظاهرا مذهبی هستیم باید تلاش کنیم و جور آنها را نیز بکشیم. آنکسی که در خانه اش سگ نگهداری میکند و در مراسمات عروسی و جشنهایشان مشروبات و … وجود دارد آیا ما نیاز به نسل آنها داریم؟ قطعا جواب منفی است. جمیعت متدین کشور باید دست به کار شوند و اقدام به افزایش تولید مثل کنند تا کشور و نظام اسلامی از این خطر و هجمه هم سربلند و پیروز بیرون بیاید. انشاءالله

راهکار ازدیاد نسل چیست؟

یکی از بهترین راهکارهای ازدیاد نسل استفاده از زنانی است که توانایی آوردن بچه را دارند ولی شوهری برایشان نیست. می خواهیم از نگاه مفسرین و علما در مورد تعدد زوجات صحبت کنیم.

[سوره النساء (۴): آیه ۳]

وَ إِنْ خِفْتُمْ أَلاَّ تُقْسِطُوا فِی الْیَتامى‏ فَانْکِحُوا ما طابَ لَکُمْ مِنَ النِّساءِ مَثْنى‏ وَ ثُلاثَ وَ رُباعَ فَإِنْ خِفْتُمْ أَلاَّ تَعْدِلُوا فَواحِدَهً أَوْ ما مَلَکَتْ أَیْمانُکُمْ ذلِکَ أَدْنى‏ أَلاَّ تَعُولُوا (۳)

و اگر مى‏ترسید که عدالت را درباره‏ى (ازدواج با) دختران یتیم مراعات نکنید، (از ازدواج با آنان صرف نظر نمایید و) با زنان دلخواه (دیگر) ازدواج کنید، دو تا، سه‏تا، یا چهار تا. پس اگر ترسیدید که (میان همسران) به عدالت رفتار نکنید، پس یک همسر (کافى است) یا (به جاى همسر دوّم از) کنیزى که مال شماست (کام بگیرید، گرچه کنیز هم حقوقى دارد که باید مراعات شود) این نزدیک‏تر است که ستم نکنید.

نکته‏ها:

بعضى مردان، دختران یتیم را براى تکفّل و سرپرستى به خانه مى‏بردند، بعد هم با آنان، با مهریه‏ى کم ازدواج کرده و به آسانى هم آنان را طلاق مى‏دادند. آیه نازل شد که اگر از بى‏عدالتى بیم دارید، با زنان دیگر ازدواج کنید. آیه‏ى قبل، درباره‏ى رعایت عدالت در اموال یتیمان بود، این آیه، فرمان عدالت در ازدواج با دختران یتیم است.

درباره‏ى حکمتِ تعدّد زوجات، مى‏توان به موارد زیر اشاره نمود:

الف: تلفات مردها در جنگ‏ها و حوادث بیشتر است و زنانى بیوه مى‏شوند. ( آمار هم همین را نشان می دهد)

ب: جوانان، کمتر حاضرند با بیوه ازدواج کنند. (تازه اگر این کار را بکنند دخترها بدون شوهر میمانند.)

ج: همه‏ى زنان بیوه و بى‏همسر، تقواى کافى و قدرت کنترل خود را ندارند. ( نمیتوانیم که به همه زنان آمپول عصمت تزریق کنیم!)

د: زنان در هر ماه، مدّتى عذر دارند و مسائل زناشویى تعطیل است. تفسیر نور، ج‏۲، ص: ۲۴۱  و شاید تحمل این زمان برای برخی از مردان که طبع گرمی دارند مشکل باشد.

نتیجه آنکه براى حفظ حقوق بیوه‏ها طبق شرایطى مرد مى‏تواند همسر دوّم بگیرد تا مشکل هر دو طرف حل شود.

عرض شد که تعداد زیادی از نیروی های بالقوه برای تولید مثل در حال حاضر به علل مختلف بدون استفاده مانده اند. این در حالی است که اهل سنت فتوا به جواز هفت زنه بودن را صادر کرده اند و در واقع از تمام نیروی ازدیاد نسل استفاده می کنند. و این برای همان مسئله ای که در مقدمه بیان شد بسیار خطرناک است.

نوشته ای از سید محمد مهدی سیدی فضل اللهی

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

 1. راهیان نور امسال رنگ و بوی مدافعان حرم به خود می گیرد - 99,219 بازدید
 2. دانلود رایگان کتاب عشق شیرین -۲۵۰صفحه-PDF - 71,898 بازدید
 3. دانلود/ آهنگ ماموریت سخت با صدای حامد زمانی + متن شعر - 51,901 بازدید
 4. تماس با ما - 50,201 بازدید
 5. درآمد علیخانی از «ماه عسل» چقدر است؟ - 39,749 بازدید
 6. به موج وبلاگی «من عاشق محمدم»بپیوندیم - 38,315 بازدید
 7. گلچینی از مطالب ارسالی به کمپین “دفاع از پاسپورت ایرانی” - 38,293 بازدید
 8. واکنش احمدی مقدم به تکذیبیه احمدی نژاد - 35,456 بازدید
 9. تعرفه تبلیغات در روایت نو - 34,261 بازدید
 10. گزارش تصویری فراخوان ” من، کلاس و معلم مهربانم “ - 34,098 بازدید
 11. درباره ما - 33,548 بازدید
 12. اعلان جنگ شورای امر به‌ معروف به چشمان «فتنه‌ انگیز»! - 33,333 بازدید
 13. نتیجه ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی چه شد؟ - 32,733 بازدید
 14. داستان زندگی مادر امام زمان (عج) نمایش رادیویی شد - 32,473 بازدید
 15. گلدون وبلاگی استان البرز/شماره ۷۹ - 32,180 بازدید
 16. سخنرانی رئیس‌جمهور در بیست و نهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی آغاز شد - 31,893 بازدید
 17. نظر برخی وبلاگ نویسان استان البرز در مورد حماسه ۹ دی - 31,810 بازدید
 18. آزاد اندیشی یعنی رقص روی سن دانشگاه؟ - 31,190 بازدید
 19. شاگرد ساوجبلاغی میرزای کلهر - 31,158 بازدید
 20. افزایش سرعت فایرفاکس با استفاده از تکنیک HTTP Pipelining - 30,609 بازدید
 21. جشنواره وبلاگ نویسی حماسه سایبری - 14,490 بازدید
 22. با رعایت این نکات، همیشه موهای زیبا داشته باشید - 13,574 بازدید
 23. گلدون وبلاگی استان البرز/شماره ۸۱ - 12,653 بازدید
 24. یامهدی (عج) - 12,518 بازدید
 25. موج وبلاگی:محکومیت سکوت غرب در قبال شهادت ۳مسلمان - 12,486 بازدید
 26. طول انگشتان دست چه چیزی درباره شما می‌گویند؟ - 12,417 بازدید
 27. شیرینی زندگی با طعم شیرینی - 12,269 بازدید
 28. سفرای ایرانی خلیج فارس را ترک کنند - 12,268 بازدید
 29. بهترین تغذیه در زنگ تفریح مدرسه - 12,204 بازدید
 30. پیکرهای چهار شهید مدافع حرم در قم تشییع می شود - 12,143 بازدید

ماجرای نذر بی سرانجام پدر بنیتا چه بود؟/ پدربزرگ بنیتا: پلیس از ما خواست آگهی گمشدگی بنیتا را منتشر نکنیم

۲۵ تیر ۱۳۹۷

اولین فیلم منتشره از مراسم تدفین بنیتا

۲۵ تیر ۱۳۹۷

اینستاگرام مادر بنیتا داغ دار شد + عکس

۲۵ تیر ۱۳۹۷

بازیگر «ماجرای نیمروز» پیتزا را بهترین اختراع بشر نامید/ قول همراهی مهرداد صدیقیان با بچه‌های سرطانی

۲۵ تیر ۱۳۹۷

تکذیب صحبت‌های «حمید بقایی» از سوی رئیس بیمارستان بقیه الله

۲۵ تیر ۱۳۹۷

برنامه های دهه کرامت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س)

۲۵ تیر ۱۳۹۷

پاسخ حرکت جدید کنگره آمریکا را خواهیم داد/ بدون توجه به خواست دیگران تقویت قدرت دفاعی را ادامه می‌دهیم

۲۵ تیر ۱۳۹۷

کشف جسد بنیتا ۸ ماهه در پاکدشت/ سارق دستگیر شد + فیلم لحظه سرقت

۲۵ تیر ۱۳۹۷

نماز جمعه اولین هفته مرداد ماه به امامت حجت‌الاسلام صدیقی اقامه می‌شود

۲۵ تیر ۱۳۹۷

چرا احمدی نژاد نتوانست از بقایی عیادت کند؟+ فیلم

۲۵ تیر ۱۳۹۷

کنگره آمریکا طرح اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را تصویب کرد

۲۵ تیر ۱۳۹۷

همکاری حامد بهداد و صداپیشه «دکتر ژیواگو»/ تهامی: به اندازه موهای سرم آنونس فیلم گفتم!

۲۵ تیر ۱۳۹۷

نیم صفحه روزنامه‌های ورزشی چهارم مرداد؛ پرسپولیس محکوم به پرداخت ۷ میلیارد!

۲۵ تیر ۱۳۹۷

چه کسانی بیشتر گرمازده می شوند؟/با این راهکارها گرمازدگی را بپیچانید

۲۵ تیر ۱۳۹۷

تحریم‌های جدید بسیار گسترده تر از قبل است/ مجلس، قانون جاری کشور مبنی بر توقف اجرای تعهدات ایران را اجرا نکرد/ اکنون باید پرسید تحریم‌ها شامل چه چیزی نمی‌شود؟

۲۵ تیر ۱۳۹۷

توزیع دولتی تریاک مشکلی را حل نمی کند/ جوانان به مواد مخدر صنعتی آلوده شده اند

۲۵ تیر ۱۳۹۷

تحریمی اتفاق بیفتد، هیچ پرداختی به توتال نخواهیم داشت/۱۳۰۰ نفر در وزارت نفت استخدام می‌شوند

۲۵ تیر ۱۳۹۷

ریشه درگیری‌های میانمار اعتقادی نیست

۲۵ تیر ۱۳۹۷

یوسف گم‌گشته پس از ۶ روز پیدا شد +فیلم

۲۵ تیر ۱۳۹۷

بررسی فضای مجازی و تهدید زبان فارسی در خندوانه/ خاطرات ارژنگ امیرفضلی از دوران سربازی

۲۵ تیر ۱۳۹۷

درمان غیبت چگونه است؟

۲۵ تیر ۱۳۹۷

پایتختی‌ها به اطراف تهران آمدند

۲۵ تیر ۱۳۹۷

متانول عامل مرگ ۵ تن و مسمومیت ۹۹ سیرجانی شد

۲۵ تیر ۱۳۹۷

هشدار اتحادیه عرب به اسرائیل: قدس خط قرمز است

۲۵ تیر ۱۳۹۷

خوشحال ترین مردم دنیا در کدام کشورند؟

۲۵ تیر ۱۳۹۷

روشی ساده که خستگی مفرط پاها را رفع می‌کند

۲۵ تیر ۱۳۹۷

صبحانه را مفصل بخورید تا لاغر بمانید

۲۵ تیر ۱۳۹۷

بیماران هموفیلی و«خانواده ای برای حمایت»

۲۵ تیر ۱۳۹۷

آقای قالیباف! انصرافتان از انتخابات اشتباه بود ولی آمدنتان ،اشتباه تر…!

۲۵ تیر ۱۳۹۷

مضجع شریف امام رضا(ع) غبار روبی شد

۲۵ تیر ۱۳۹۷

آرشیو