تارخ انتشار خبر: سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۲ - ۰۶:۴۹
کد خبر : 52628
201 بازدید

دغدغه‌ رهبرانقلاب و سنگ‌اندازی در دولت یازدهم

به گزارش کردستان وب :چندی پیش شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اظهار نظری غیر کارشناسی و شبه فمینیستی در خصوص افزایش مرخصی زایمان زنان داشت که این موضوع با اعتراض گسترده روبرو شد تا جایی که نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در این رابطه به رئیس جمهور تذکر دادند. این [&hellip

به گزارش کردستان وب :چندی پیش شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اظهار نظری غیر کارشناسی و شبه فمینیستی در خصوص افزایش مرخصی زایمان زنان داشت که این موضوع با اعتراض گسترده روبرو شد تا جایی که نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در این رابطه به رئیس جمهور تذکر دادند.

این اظهارات در حالی رخ می‌دهد که سال گذشته رهبر معظم انقلاب به بحث افزایش نسل اشاره داشتند و قطعاً برای تامین نظر رهبری نیازمند تصویب قوانین حمایتی محکم تری در خصوص مادران شاغل باید باشیم نه اینکه جلوی همین قوانین موجود هم سنگ اندازی شود!

در سال ۱۳۸۵ به پیشنهاد وزارت بهداشت افزایش مدت مرخصی زایمان از ۴ ماه به ۶ ماه در هیات دولت تصویب شد و پس از طی تشریفات قانونی، افزایش مدت مرخصی زایمان به ۶ ماه توسط مجلس هفتم در سال ۸۶ به تصویب رسید.
بعد از ۵ سال از آن تاریخ یعنی در حوالی سال ۹۰ بود که عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه به جهت حساسیت‌های بالای زمان شیردهی و اهمیت آن در سال اول زندگی اطفال و نوزادان که به تقویت بنیه جسمی و روحی آنان منتهی می‌شود این دغدغه احساس می‌شود که مدت مرخصی زایمان زنان افزایش یابد.
حسین حسنی بافرانی آن روزها بر این اصل تکیه داشت که این موضوع از مجلس هفتم مطرح بوده است که در اوایل مجلس هشتم با پیشنهاد دولت به صورت لایحه به مجلس آمد.
همان طوری که با نگاهی به گذشته می توان دریافت نگاه مجلس طی این سالها همواره به این طرح مثبت بود بطوریکه این نهاد مردمی در ۲۰ خرداد ماه سال جاری مرخصی زایمان مادران را از شش ماه به ۹ ماه افزایش داد و برای پدران هم مرخصی دو هفته‌ای در نظر گرفت.
مصوبه ای که در ۱۶ تیرماه سال جاری هیات وزیران کابینه سابق دولت اجرایی شدن مرخصی زایمان مصوبه مجلس از سوی تمامی دستگاه‌ها و بخش‌های دولتی و غیردولتی را مصوب کرد.
اما با استقرار دولت یازدهم به دستور اسحاق جهانگیری- معاون اول رئیس‌جمهور- تمامی مصوبات دولت از تاریخ ۱۳۹۲/۳/۱ تا تصمیم گیری مجدد، غیر قابل اجرا اعلام شد که یکی از آن‌ها مصوبه افزایش مرخصی زایمان بود.
موضوعی که معاون سرمایه‌های اجتماعی معاونت امورزنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری در خصوصش می گوید : در پی دستور معاون اول رییس‌جمهور نسبت به توقف اجرای مصوبات دولت دهم از اول خرداد ماه امسال تا تصمیم‌گیری مجدد، اجرای مصوبه افزایش مرخصی زایمان زنان از ۶ به ۹ ماه و مرخصی دو هفته‌ای پدران متوقف شده است.
پروین هدایتی در ادامه افزود: مصوبه مجلس در زمینه تبصره ۲ ماده واحده قانون اصلاح تنظیم جمعیت و خانواده همچنان به قوت خود باقی است و بر اساس این تبصره، دولت مجاز است مرخصی زایمان زنان را به ۹ ماه افزایش دهد و مرخصی دو هفته‌ای برای پدران در نظر بگیرد.
وی در ادامه گفت: در حال حاضر نامه‌ای خطاب به اسحاق جهانگیری – معاون اول رییس‌جمهور- تنظیم شده و در آن درباره مصوبه افزایش مرخصی زایمان توضیحات لازم را ارائه و از او درخواست کرده‌ایم که مصوبه افزایش مرخصی زایمان از سایر مصوبات اول خرداد ماه به بعد مستثنی شود و به اجرا درآید.
اما این در حالی است که سخنگوی فراکسیون زنان مجلس معتقد است : افزایش مرخصی زایمان مادران از ۶ ماه به ۹ ماه و مرخصی دو هفته‌ای تشویقی پدران در مجلس به تصویب رسید و نمی‌تواند توسط دولت لغو شود.
لاله افتخاری ادامه داد : افزایش مرخصی زایمان مادران از ۶ ماه به ۹ ماه ومرخصی دو هفته‌ای تشویقی پدران در مجلس به تصویب رسید و نمی‌تواند توسط دولت لغو شود.
وی ادامه داد: ممکن است در متن لایحه تأمین بار مالی آن بر عهده دولت گذاشته شده باشد که در این صورت به دلیل تأمین منابع مالی مورد نیاز برای اجرایی شدن این مصوبه ممکن است از سوی دولت اجرای آن برای مدتی متوقف شود اما لغو آن توسط دولت امکان ندارد.
این در حالی است که پیش از این نایب رئیس فراکسیون زنان مجلس درباره اجرای افزایش مرخصی زایمان زنان از ۶ ماه به ۹ ماه، گفته بود: دستگاهها مکلف به اجرای این مصوبه هستند.
شهلا میرگلو بیات با بیان اینکه زمانی که مصوبه افزایش مرخصی زایمان زنان از ۶ به ۹ ماه تصویب شد اصلا بحث اختیاری بودن آن مطرح نبود، گفت: اما گویا برخی موضوع اختیاری و الزامی بودن اجرای این مصوبه را با هم اشتباه گرفتند.
نایب رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: موضوع اختیاری بودن به اجرای مصوبه تخصیص یک درصد بودجه دستگاه‌های اجرایی به امور زنان مربوط بود که دستگاه ها را مکلف به اجرای این مصوبه نکرده بود و در واقع می توانستند اجرا کنند و یا اجرا نکنند.
وی تصریح کرد: تلاش ما درخصوص اجرای اختصاص یک درصد بودجه دستگاه ها به امور زنان این بود که به نتیجه برسد، اما اینگونه نشد و در لایحه دولت آمده بود که دستگاه ها می توانند این اعتبار را برای خدمات و امور بانوان استفاده کنند.
نماینده ساوه در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: درباره قانون افزایش مدت زمان مرخصی زایمان بانوان نیز در ابتدا این موضوع مطرح بود که دستگاهها باید اجرا کنند، اما موضوعی که مطرح شد این بود که تامین اجتماعی و شرکت های خصوصی که باید این مصوبه را اجرا کنند دچار ضرر و زیان می شدند و این شرکت ها می توانند در قوانین خودشان آن را اجرا کنند.
این در حالی است که پس از آنکه قانون افزایش مرخصی زایمان زنان از ۶ به ۹ ماه مصوب و به دستگاه ها ابلاغ شد، زهرا سجادی ــ معاون امور خانواده مرکز زنان ریاست جمهوری اعلام کرده بود که دستگاه ها مکلف به اجرای این مصوبه نیستند و با توجه به امکانات بودجه ای خود اختیار دارند تا این مصوبه را اجرایی کنند.

قانون کنونی می‌گوید که مادران حق دارند از شش ماه مرخصی زایمان بعد از تولد فرزند استفاده کنند. هرچند که ظاهراً همین قانون هم به درستی اجرا نمی‌شود و برخی ارگان ها دو یا سه ماه مرخصی می‌دهند. حالا قانون پیشنهادی جدید این امکان را می‌دهد که مادران کارمند بتوانند از ۹ ماه مرخصی استفاده کنند. اما خانم مولاوردی در مصاحبه‌ای گفته بود که این افزایش مرخصی در نهایت به ضرر بانوان است و با آن مخالف است. این در حالی است این اظهار نظر کاملاً غیر کارشناسی و غلط است؛ چرا که اولاً قانون هیچ اجباری نکرده که مادران کارمند حتماً باید از ۹ ماه مرخصیشان استفاده کنند بلکه می‌توانند از ۴ یا ۵ ماه بهره ببرند.

ثانیاً در قانون تصریح شده که ارگان مربوطه موظف است خانمی را که از مرخصی زایمان استفاده نموده بعد از اتمام مدت مرخصی به سر کار بازگرداند و این نگرانی که این موضوع به زیان خانم هاست کاملاً بیهوده است.

ضمن اینکه ما باید اصل و فرع را شناسایی کنیم. به راستی مادر بودن اینقدر کم ارزش شده است که خانم ها باید بیش از اینکه به فکر نحوه تربیت فرزند باشند به فکر جایگاه شغلی شان باشند!

در همین راستا فاطمه آلیا، عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی گفت: این نوع موضع گیری‌ها که اولویت‌ها را در نظر نگیرند یا آنها را جایگزین کنند و نقش خانواده را کمرنگ ببینند و فقط از زنان کار بخواهند مثل تفکر غربی استثمارگری زنان است! وی افزود: موضع ‌گیری‌ها و اظهار نظرهای فمینیستی در جامعه ما نخ نما شده است و دیگر کسی به این اظهار نظرها توجهی نمی‌کند، ما تعجب کردیم که یک خانم چگونه با بازی با کلمات و جملات حق زنان را می‌خواهد پایمال کند!

* آمار جهانی چه می‌گوید؟

شکی نیست که نگاه فمینیستی در کشور ما اصالت ندارد و موضوعی وارداتی است. پس مناسب تر است که ببینیم کشورهای مدعی این تفکر غلط خودشان در چه وضعیتی به سر می‌برند؟

جالب اینجاست که بیش از ده سال است که مسئله مرخصی زایمان در بسیاری از کشورهای غربی با تغییر ماهیت و نام مواجه شده است؛چرا که آنها به این نتیجه رسیده‌اند غیر از مادران، پدران نیز باید از این مرخصی استفاده کنند تا مادران در این دوران تنها نباشند لذا عنوان مرخصی والدین جایگزین مرخصی مادران شده است. این موضوع در کمترین موارد تا چهار هفته برای پدران نیز خواهد بود. در سوئیس این مرخصی ۱۴ هفته است.

جالب اینجاست که در آلمان و نروژ و سوئد تا ۴۵ هفته با حقوق کامل این مرخصی وجود دارد. یونان ۳۴ هفته و ژاپن ۲۶ هفته مرخصی برای این امر در نظر گرفته اند. در آمریکا این مدت ۱۲ هفته است و اگر ارگان مربوطه بیش از ۵۰ نفر کارمند داشته باشد این مدت تا یک‌سال قابل افزایش است. این مدت در برخی کشورها بسیار طولانی‌تر است، مثلاً در اسپانیا ۱۵۶، اتریش ۱۱۲، نروژ ۹۰، انگلیس ۶۵ هفته است و این تنها نمونه‌ای از کشورهایی هستند که اصل برابری جنسیتی در آنها به عنوان یک ارزش جا افتاده است.

البته در همه این کشورها یک اصل کلی هم وجود دارد و آن انعطاف قانون در این خصوص است. مثلاً در برخی کشورها هرچه این مدت افزایش یابد میزان حقوق کاهش خواهد یافت. یعنی اگر مدت کمتر را انتخاب کنند ۱۰۰ درصد حقوق و به نسبت افزایش زمان مرخصی از میزان حقوق دریافتی شان کاسته خواهد شد.

همه اینها را آوردیم تا بگوییم چطور می‌شود ما گاهی یک تفکر غلط را به راحتی از کشورهای غربی وارد می‌کنیم و می‌پذیریم و اصلاً به تفاوت‌های فرهنگی و دینی و عقیدتی توجه نمی‌کنیم ولی حاضر نیستیم برخی از قوانین خوب همان کشورها را بپذیریم فقط به این علت که مخالف ادعاهای ماست!

منبع:هفته نامه یالثارات الحسین(ع)

رهبرانقلاب و سنگ‌اندازی در دولت یازدهم

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

 1. راهیان نور امسال رنگ و بوی مدافعان حرم به خود می گیرد - 95,918 بازدید
 2. دانلود رایگان کتاب عشق شیرین -۲۵۰صفحه-PDF - 67,514 بازدید
 3. دانلود/ آهنگ ماموریت سخت با صدای حامد زمانی + متن شعر - 48,051 بازدید
 4. تماس با ما - 47,006 بازدید
 5. درآمد علیخانی از «ماه عسل» چقدر است؟ - 36,635 بازدید
 6. به موج وبلاگی «من عاشق محمدم»بپیوندیم - 35,101 بازدید
 7. گلچینی از مطالب ارسالی به کمپین “دفاع از پاسپورت ایرانی” - 35,014 بازدید
 8. واکنش احمدی مقدم به تکذیبیه احمدی نژاد - 32,320 بازدید
 9. تعرفه تبلیغات در روایت نو - 31,120 بازدید
 10. گزارش تصویری فراخوان ” من، کلاس و معلم مهربانم “ - 30,799 بازدید
 11. درباره ما - 30,357 بازدید
 12. اعلان جنگ شورای امر به‌ معروف به چشمان «فتنه‌ انگیز»! - 30,233 بازدید
 13. نتیجه ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی چه شد؟ - 29,630 بازدید
 14. داستان زندگی مادر امام زمان (عج) نمایش رادیویی شد - 29,320 بازدید
 15. گلدون وبلاگی استان البرز/شماره ۷۹ - 28,944 بازدید
 16. نظر برخی وبلاگ نویسان استان البرز در مورد حماسه ۹ دی - 28,705 بازدید
 17. آزاد اندیشی یعنی رقص روی سن دانشگاه؟ - 28,097 بازدید
 18. شاگرد ساوجبلاغی میرزای کلهر - 28,046 بازدید
 19. افزایش سرعت فایرفاکس با استفاده از تکنیک HTTP Pipelining - 27,987 بازدید
 20. سخنرانی رئیس‌جمهور در بیست و نهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی آغاز شد - 25,552 بازدید
 21. جشنواره وبلاگ نویسی حماسه سایبری - 14,450 بازدید
 22. با رعایت این نکات، همیشه موهای زیبا داشته باشید - 13,535 بازدید
 23. گلدون وبلاگی استان البرز/شماره ۸۱ - 12,613 بازدید
 24. یامهدی (عج) - 12,467 بازدید
 25. موج وبلاگی:محکومیت سکوت غرب در قبال شهادت ۳مسلمان - 12,431 بازدید
 26. طول انگشتان دست چه چیزی درباره شما می‌گویند؟ - 12,365 بازدید
 27. شیرینی زندگی با طعم شیرینی - 12,241 بازدید
 28. سفرای ایرانی خلیج فارس را ترک کنند - 12,226 بازدید
 29. بهترین تغذیه در زنگ تفریح مدرسه - 12,155 بازدید
 30. پیکرهای چهار شهید مدافع حرم در قم تشییع می شود - 12,108 بازدید

ماجرای نذر بی سرانجام پدر بنیتا چه بود؟/ پدربزرگ بنیتا: پلیس از ما خواست آگهی گمشدگی بنیتا را منتشر نکنیم

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

اولین فیلم منتشره از مراسم تدفین بنیتا

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

اینستاگرام مادر بنیتا داغ دار شد + عکس

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

بازیگر «ماجرای نیمروز» پیتزا را بهترین اختراع بشر نامید/ قول همراهی مهرداد صدیقیان با بچه‌های سرطانی

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

تکذیب صحبت‌های «حمید بقایی» از سوی رئیس بیمارستان بقیه الله

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

برنامه های دهه کرامت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س)

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

پاسخ حرکت جدید کنگره آمریکا را خواهیم داد/ بدون توجه به خواست دیگران تقویت قدرت دفاعی را ادامه می‌دهیم

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

کشف جسد بنیتا ۸ ماهه در پاکدشت/ سارق دستگیر شد + فیلم لحظه سرقت

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

نماز جمعه اولین هفته مرداد ماه به امامت حجت‌الاسلام صدیقی اقامه می‌شود

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

چرا احمدی نژاد نتوانست از بقایی عیادت کند؟+ فیلم

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

کنگره آمریکا طرح اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را تصویب کرد

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

همکاری حامد بهداد و صداپیشه «دکتر ژیواگو»/ تهامی: به اندازه موهای سرم آنونس فیلم گفتم!

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

نیم صفحه روزنامه‌های ورزشی چهارم مرداد؛ پرسپولیس محکوم به پرداخت ۷ میلیارد!

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

چه کسانی بیشتر گرمازده می شوند؟/با این راهکارها گرمازدگی را بپیچانید

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

تحریم‌های جدید بسیار گسترده تر از قبل است/ مجلس، قانون جاری کشور مبنی بر توقف اجرای تعهدات ایران را اجرا نکرد/ اکنون باید پرسید تحریم‌ها شامل چه چیزی نمی‌شود؟

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

توزیع دولتی تریاک مشکلی را حل نمی کند/ جوانان به مواد مخدر صنعتی آلوده شده اند

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

تحریمی اتفاق بیفتد، هیچ پرداختی به توتال نخواهیم داشت/۱۳۰۰ نفر در وزارت نفت استخدام می‌شوند

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

ریشه درگیری‌های میانمار اعتقادی نیست

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

یوسف گم‌گشته پس از ۶ روز پیدا شد +فیلم

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

بررسی فضای مجازی و تهدید زبان فارسی در خندوانه/ خاطرات ارژنگ امیرفضلی از دوران سربازی

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

درمان غیبت چگونه است؟

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

پایتختی‌ها به اطراف تهران آمدند

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

متانول عامل مرگ ۵ تن و مسمومیت ۹۹ سیرجانی شد

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

هشدار اتحادیه عرب به اسرائیل: قدس خط قرمز است

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

خوشحال ترین مردم دنیا در کدام کشورند؟

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

روشی ساده که خستگی مفرط پاها را رفع می‌کند

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

صبحانه را مفصل بخورید تا لاغر بمانید

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

بیماران هموفیلی و«خانواده ای برای حمایت»

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

آقای قالیباف! انصرافتان از انتخابات اشتباه بود ولی آمدنتان ،اشتباه تر…!

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

مضجع شریف امام رضا(ع) غبار روبی شد

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

آرشیو