تارخ انتشار مطلب: دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۰:۰۷
334 بازدید
امتیاز :
Rate this post

روابط دختر و پسر

حرف لر  نوشت:   موضوع رابطه ی پسر و دختر و رفاقت و دوستی یک زن و مرد نامحرم مخصوصا در محیط های «اجتماعی»، «کاری» و «آموزشی» از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با بررسی های صورت گرفته در فرهنگ غرب و آزادی ارتباط در کشورهای غربی، آفت های آزاد گذاشتن حریم میان زن و [&hellip

حرف لر  نوشت:

 

موضوع رابطه ی پسر و دختر و رفاقت و دوستی یک زن و مرد نامحرم مخصوصا در محیط های «اجتماعی»، «کاری» و «آموزشی» از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

با بررسی های صورت گرفته در فرهنگ غرب و آزادی ارتباط در کشورهای غربی، آفت های آزاد گذاشتن حریم میان زن و مرد و دختر و پسر روشن شده است.

ما در یک کشور اسلامی هستیم و از دین مبین اسلام پیروی می کنیم، به این ترتیب جای تعجب است اگر گمان کنیم که دین اسلام برای ایجاد حریم میان روابط زن و مرد حد و حدودی مشخص نکرده باشد.

هر عاملى که موجب تحریک انگیزه هاى شهوانى در انسان و موجب اختلال در نظم اجتماعی و بنیان خانواده شود و به آرامش روحى- روانى و عفت عمومى صدمه وارد کند، موردتأیید اسلام نیست.

دین اسلام با درون مایه ی قوی و پرمحتوایش در قرآن، احادیث و روایات نه تنها چگونگی روابط نامحرمان را روشن ساخته است. مهم ترین خطر این روابط، سست شدن بنیان خانواده ها ست که اگر این امر تحقق پیدا کند دیگر مفهومی به نام جامعه ی سالم و کارآمد – که در پرتو آن آرامش و امنیت به وجود می آید – از بین خواهد رفت.

نباید رابطه ی بین دختر و پسر یا زن و مرد را به طور عام، یک معضل و مشکل تصور کرد. تداوم و بقای بشر بسته به وجود ارتباط و کشش میان انسان هاست اما آن چه که مد نظر و جای اشکال است، نفس ارتباط نیست بلکه آفت های پیرامون ارتباط است

علل و انگیزه های ارتباط افراد نامحرم گوناگون است. ممکن است دختر و پسر نامحرم انگیزه های مشترک و یا جداگانه ای برای روابط خود داشته باشند اما گفته می شود، اولین مورد، انگیزه ی جنسی است. حتی برخی معتقدند ریشه ی اصلی روابط بین دو جنس مخالف انگیزه ی جنسی است که گاهی به ازدواج های نامعقول نیز منجر می شود! سود شخصی، انگیزه ی ازدواج، رابطه ی استاد و دانشجو، قرابت و خویشاوندی و ارتباطات و دوستی ها موارد دیگر هستند.

همه ی این موارد در صورتی که خارج از قیود و قواعد اخلاقی باشد، خطرناک است در عین حال علاقه به سرگرمی هایی مثل پست الکترونیکی و گفت وگوهای اینترنتی و ارتباطات زیاد خانوادگی باعث گسترش روابط نامحرمان می شود و خطرات فراوانی در پی دارد.یکی دیگر از عوامل مهم در ایجاد اختلال در روابط بین دو جنس در جامعه ی ما می‌تواند فقدان آموزش صحیح در مورد محرم و نامحرم در بستر خانواده ها باشد. متاسفانه خانواده‌ها معمولا در این زمینه برنامه ی منظمی ندارند.

بسیاری از خانواده‌ها اختلاط بین بعضی اعضای فامیل مثل روابط صمیمی بین دخترعمو و پسرعمو، دخترعمه و پسردایی و بالعکس را – که با یک دیگر نامحرم هستند – مجاز می‌دانند حتی وجود روابط صمیمانه، در مورد افراد دورتر در فامیل و نیز مراعات نکردن حجاب در مقابل چنین افرادی برای خانواده از اهمیت چندانی برخوردار نیست این موارد نشانگر این است که حدود شرعی مناسب، نه تنها به فرزندان آموزش داده نمی‌شود، بلکه برخی از پدران و مادران نیز در مراعات آن ها سهل انگاری و ساده‌اندیشی می‌کنند.

نکته ی بسیار مهم در مورد خانواده ها، سطح فرهنگی خانواده هاست هر قدر فرهنگ یک خانواده بالاتر باشد، به جزئیات و دقایق زندگی و از آن جمله دقایق در مورد روابط اجتماعی با دیگران توجه بیشتری می‌کند. آموزش این حدود و مراعات آن ها، نه تنها نشانه ی عقب ماندگی و یا محدود‌سازی فرزندان نیست بلکه خود نشانگر دقت و توجه یک خانواده به حدود رفتار اجتماعی است.

استاد شهید مرتضی مطهری درباره ی ارتباط نادرست دختر و پسر و آسیب های جدی آن بر پیکره ی نهاد مقدس خانواده معتقد است: «ازدواج در قدیم، پس از دوران انتظار و آرزومندی انجام می گرفت و به همین علت، زوجین یک دیگر را عامل نیک بختی و سعادت خود می دانستند ولی امروز، معاشرت های آزاد و بی بندوبار پسران و دختران، ازدواج را به صورت یک وظیفه و تکلیف و محدودیت در آورده است… سیستم روابط آزاد، اولا موجب می شود که پسران تا جایی که ممکن است، از ازدواج و تشکیل خانواده سرباز زنند و فقط هنگامی که نیروهای جوانی و شور و نشاط آن ها رو به ضعف و سستی می نهد، اقدام به ازدواج می کنند… ثانیا پیوند ازدواج های موجود، سست است و به جای این که بر پایه ی یک عشق خالص و محبت عمیق استوار باشد و هر یک از زن و شوهر، همسر خود را عامل سعادت خود بداند، برعکس، به چشم رقیب و عامل سلب آزادی و محدودیت می بیند.»

اسلام به شخصیت انسان ایمان دارد و با فطرت درونی انسان و استعدادها و نیازها و خواسته های او سازگار است و دربردارنده ی اصول مشترک بین همه ی انسان ها است.

 از دیدگاه اسلام، ارتباط میان زن و مرد فی نفسه ممنوعیتی ندارد. طبیعی است، در جامعه ای که معمولا نیمی از آن را جنس مرد و نیمی دیگر را جنس زن تشکیل می دهد، چاره ای جز ارتباط دو جنس مخالف با همدیگر نیست.

 به تعبیر دیگر، اجتماع مجموعه ای از زنان و مردان است و قابل تقسیم به جامعه ی مردان و جامعه ی زنان نیست. برحسب دیدگاه اسلام، زن و مرد باید با نگاه به شخصیت انسانی هم که به طور قطع در روابطی سالم خود را نشان می دهد، در تعاملات اجتماعی حضور یابند.

ممکن است تصور شود که وجوب حجاب زن در هنگام حضور در جامعه و ارتباط با جنس مخالف، عاملی برای محدود کردن زن در ارتباطات اجتماعی است در حالی که پوشش زن در برابر مردان بیگانه، اختصاص به شریعت اسلام ندارد و در میان برخی از ادیان دیگر چه در گذشته و چه در زمان حال، مطرح بوده و هست. آن ‌چه به عنوان پوشش برای زنان در اسلام مقرر شده است، بدین معنا نیست که از خانه بیرون نروند بلکه بدین معناست که زن در معاشرت و ارتباط با مردان بدن خود را بپوشاند و به جلوه‌گری و خودنمایی نپردازد.

در این رابطه، خداوند متعال می‌فرماید: «ای پیامبر! به همسران و دخترانت و به زنان مؤمن بگو که جلباب‌ها (روسری‌های بلند) ی خود را به خود نزدیک سازند (یا بر خویش فرو افکنند) این کار برای این‌ که شناخته شوند و مورد اذیت و آزار قرار نگیرند، بهتر است و خدا آمرزنده و مهربان است.» (احزاب، ۶۰-۵۹)

راه حل صحیح اسلام توجه به امیال حقیقی و واقعی انسان ها و ارضای آن در حد لازم و سالم به نحوی است که مزاحم رشد معنوی و قرب او نگردد و از سوی دیگر با برطرف کردن زمینه های سوء تاثیر، به راحتی بتواند راه کمال را طی کند. اصل رابطه ی دختر و پسر ممنوع نشده است بلکه اسلام آن را روشمند و نظاممند کرده است زیرا اگر این نیاز نیز مانند سایر نیازهای جسمی و روانی، بخواهد به طور کامل ارضا شود و انسان را دچار مشکلی نکند باید تحت ضابطه، نظم و شرایط خاص خود باشد.

اسلام می خواهد انواع لذت های جنسی در محیط و درون خانواده شکل گیرد و از این طریق آرامش روحی و روانی و پیوندهای عاطفی نیز برقرار بماند و با طرح آن در محیط جامعه به پیوند خانواده و اجتماع نیز آسیب وارد نشود .

بی شک زندگی واقعی آن است که با طراوت، آسایش، علم، آزادی، عدالت، برابری، برادری، تعاون و یک دلی همراه باشد؛ در واقع زندگی، خود تلاش، طراوت، پیش رفت و رشد است. اسلام، همواره ارزش-های اجتماعی مربوط به خانواده، مانند حرمت قائل شدن برای زندگی فرزندان، احترام متقابل میان مرد و زن و رفع تبعیض در تربیت بین دختر و پسر را مورد تاکید قرار داده است.


پی نوشت ها:

۱. احمدی، علی اصغر (۱۳۸۱) «تحلیلی بر روابط دختر و پسر در ایران»، ت‍هران‌: ان‍ج‍من‌ اول‍ی‍اء و م‍ربی‍ان‌ ج‍م‍ه‍وری‌ اس‍لام‍ی‌ ای‍ران‌‏،

۲. اسفندیاری، سرور (۱۳۸۵) «آموزش عالی: تفکیک یا اختلاط، گزینه ی برتر؟» پیام زن، ۱۷۵(شماره مهر)

۳. بیگدلی، زهرا (۱۳۸۶) «هیچ فقهی اختلاط زن و مرد را تایید نمی کند: گفت وگو با سخن گوی سابق جامعه ی مدرسین حوزه ی علمیه ی قم» نشریه ی اعتماد، شماره ۴/۵/۱۳۸۶

۴. شریعتی سبزواری، محمدباقر ( ۱۳۸۲) «روابط زن و مرد نامحرم» معارف اسلامی، فروردین، شماره ی۵۴، ص۱۴۰-۱۳۴

۵. مسجدجامعی، علی رضا (۱۳۸۶)، اسلام آئین برگزیده: نگاهی اسلامی به دین-شناسی تطبیقی، تهران: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ص۴۰۵، ۴۰۸

۶. مطهری، مرتضی (۱۳۷۷) مسئله‌ی حجاب، قم: انتشارات صدرا.

۷. مطهری، مرتضی (۱۳۷۴) اخلاق جنسی در اسلام و جهان غرب، قم: انتشارات صدرا.

۸. نیکزاد، عباس (۱۳۸۳) «روابط زن و مرد از دیدگاه اسلام: ترویج، تعطیل، تردید»، کتاب زنان، سال هفتم، شماره ۲۵، ص ۱۱۷-۱۵۰

منبع:بر گرفته از مقاله ماهنامه پیام زن،شماره ۲۲۹

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

 1. راهیان نور امسال رنگ و بوی مدافعان حرم به خود می گیرد - 95,915 بازدید
 2. دانلود رایگان کتاب عشق شیرین -۲۵۰صفحه-PDF - 67,511 بازدید
 3. دانلود/ آهنگ ماموریت سخت با صدای حامد زمانی + متن شعر - 48,048 بازدید
 4. تماس با ما - 47,003 بازدید
 5. درآمد علیخانی از «ماه عسل» چقدر است؟ - 36,632 بازدید
 6. به موج وبلاگی «من عاشق محمدم»بپیوندیم - 35,098 بازدید
 7. گلچینی از مطالب ارسالی به کمپین “دفاع از پاسپورت ایرانی” - 35,011 بازدید
 8. واکنش احمدی مقدم به تکذیبیه احمدی نژاد - 32,317 بازدید
 9. تعرفه تبلیغات در روایت نو - 31,117 بازدید
 10. گزارش تصویری فراخوان ” من، کلاس و معلم مهربانم “ - 30,796 بازدید
 11. درباره ما - 30,354 بازدید
 12. اعلان جنگ شورای امر به‌ معروف به چشمان «فتنه‌ انگیز»! - 30,230 بازدید
 13. نتیجه ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی چه شد؟ - 29,627 بازدید
 14. داستان زندگی مادر امام زمان (عج) نمایش رادیویی شد - 29,317 بازدید
 15. گلدون وبلاگی استان البرز/شماره ۷۹ - 28,941 بازدید
 16. نظر برخی وبلاگ نویسان استان البرز در مورد حماسه ۹ دی - 28,702 بازدید
 17. آزاد اندیشی یعنی رقص روی سن دانشگاه؟ - 28,094 بازدید
 18. شاگرد ساوجبلاغی میرزای کلهر - 28,043 بازدید
 19. افزایش سرعت فایرفاکس با استفاده از تکنیک HTTP Pipelining - 27,984 بازدید
 20. سخنرانی رئیس‌جمهور در بیست و نهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی آغاز شد - 25,546 بازدید
 21. جشنواره وبلاگ نویسی حماسه سایبری - 14,450 بازدید
 22. با رعایت این نکات، همیشه موهای زیبا داشته باشید - 13,535 بازدید
 23. گلدون وبلاگی استان البرز/شماره ۸۱ - 12,613 بازدید
 24. یامهدی (عج) - 12,467 بازدید
 25. موج وبلاگی:محکومیت سکوت غرب در قبال شهادت ۳مسلمان - 12,431 بازدید
 26. طول انگشتان دست چه چیزی درباره شما می‌گویند؟ - 12,365 بازدید
 27. شیرینی زندگی با طعم شیرینی - 12,241 بازدید
 28. سفرای ایرانی خلیج فارس را ترک کنند - 12,226 بازدید
 29. بهترین تغذیه در زنگ تفریح مدرسه - 12,155 بازدید
 30. پیکرهای چهار شهید مدافع حرم در قم تشییع می شود - 12,108 بازدید

ماجرای نذر بی سرانجام پدر بنیتا چه بود؟/ پدربزرگ بنیتا: پلیس از ما خواست آگهی گمشدگی بنیتا را منتشر نکنیم

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

اولین فیلم منتشره از مراسم تدفین بنیتا

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

اینستاگرام مادر بنیتا داغ دار شد + عکس

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

بازیگر «ماجرای نیمروز» پیتزا را بهترین اختراع بشر نامید/ قول همراهی مهرداد صدیقیان با بچه‌های سرطانی

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

تکذیب صحبت‌های «حمید بقایی» از سوی رئیس بیمارستان بقیه الله

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

برنامه های دهه کرامت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س)

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

پاسخ حرکت جدید کنگره آمریکا را خواهیم داد/ بدون توجه به خواست دیگران تقویت قدرت دفاعی را ادامه می‌دهیم

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

کشف جسد بنیتا ۸ ماهه در پاکدشت/ سارق دستگیر شد + فیلم لحظه سرقت

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

نماز جمعه اولین هفته مرداد ماه به امامت حجت‌الاسلام صدیقی اقامه می‌شود

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

چرا احمدی نژاد نتوانست از بقایی عیادت کند؟+ فیلم

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

کنگره آمریکا طرح اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را تصویب کرد

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

همکاری حامد بهداد و صداپیشه «دکتر ژیواگو»/ تهامی: به اندازه موهای سرم آنونس فیلم گفتم!

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

نیم صفحه روزنامه‌های ورزشی چهارم مرداد؛ پرسپولیس محکوم به پرداخت ۷ میلیارد!

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

چه کسانی بیشتر گرمازده می شوند؟/با این راهکارها گرمازدگی را بپیچانید

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

تحریم‌های جدید بسیار گسترده تر از قبل است/ مجلس، قانون جاری کشور مبنی بر توقف اجرای تعهدات ایران را اجرا نکرد/ اکنون باید پرسید تحریم‌ها شامل چه چیزی نمی‌شود؟

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

توزیع دولتی تریاک مشکلی را حل نمی کند/ جوانان به مواد مخدر صنعتی آلوده شده اند

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

تحریمی اتفاق بیفتد، هیچ پرداختی به توتال نخواهیم داشت/۱۳۰۰ نفر در وزارت نفت استخدام می‌شوند

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

ریشه درگیری‌های میانمار اعتقادی نیست

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

یوسف گم‌گشته پس از ۶ روز پیدا شد +فیلم

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

بررسی فضای مجازی و تهدید زبان فارسی در خندوانه/ خاطرات ارژنگ امیرفضلی از دوران سربازی

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

درمان غیبت چگونه است؟

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

پایتختی‌ها به اطراف تهران آمدند

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

متانول عامل مرگ ۵ تن و مسمومیت ۹۹ سیرجانی شد

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

هشدار اتحادیه عرب به اسرائیل: قدس خط قرمز است

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

خوشحال ترین مردم دنیا در کدام کشورند؟

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

روشی ساده که خستگی مفرط پاها را رفع می‌کند

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

صبحانه را مفصل بخورید تا لاغر بمانید

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

بیماران هموفیلی و«خانواده ای برای حمایت»

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

آقای قالیباف! انصرافتان از انتخابات اشتباه بود ولی آمدنتان ،اشتباه تر…!

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

مضجع شریف امام رضا(ع) غبار روبی شد

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

آرشیو