تارخ انتشار مطلب: دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۰:۰۷
238 بازدید
امتیاز :

روابط دختر و پسر

حرف لر  نوشت:   موضوع رابطه ی پسر و دختر و رفاقت و دوستی یک زن و مرد نامحرم مخصوصا در محیط های «اجتماعی»، «کاری» و «آموزشی» از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با بررسی های صورت گرفته در فرهنگ غرب و آزادی ارتباط در کشورهای غربی، آفت های آزاد گذاشتن حریم میان زن و [&hellip

حرف لر  نوشت:

 

موضوع رابطه ی پسر و دختر و رفاقت و دوستی یک زن و مرد نامحرم مخصوصا در محیط های «اجتماعی»، «کاری» و «آموزشی» از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

با بررسی های صورت گرفته در فرهنگ غرب و آزادی ارتباط در کشورهای غربی، آفت های آزاد گذاشتن حریم میان زن و مرد و دختر و پسر روشن شده است.

ما در یک کشور اسلامی هستیم و از دین مبین اسلام پیروی می کنیم، به این ترتیب جای تعجب است اگر گمان کنیم که دین اسلام برای ایجاد حریم میان روابط زن و مرد حد و حدودی مشخص نکرده باشد.

هر عاملى که موجب تحریک انگیزه هاى شهوانى در انسان و موجب اختلال در نظم اجتماعی و بنیان خانواده شود و به آرامش روحى- روانى و عفت عمومى صدمه وارد کند، موردتأیید اسلام نیست.

دین اسلام با درون مایه ی قوی و پرمحتوایش در قرآن، احادیث و روایات نه تنها چگونگی روابط نامحرمان را روشن ساخته است. مهم ترین خطر این روابط، سست شدن بنیان خانواده ها ست که اگر این امر تحقق پیدا کند دیگر مفهومی به نام جامعه ی سالم و کارآمد – که در پرتو آن آرامش و امنیت به وجود می آید – از بین خواهد رفت.

نباید رابطه ی بین دختر و پسر یا زن و مرد را به طور عام، یک معضل و مشکل تصور کرد. تداوم و بقای بشر بسته به وجود ارتباط و کشش میان انسان هاست اما آن چه که مد نظر و جای اشکال است، نفس ارتباط نیست بلکه آفت های پیرامون ارتباط است

علل و انگیزه های ارتباط افراد نامحرم گوناگون است. ممکن است دختر و پسر نامحرم انگیزه های مشترک و یا جداگانه ای برای روابط خود داشته باشند اما گفته می شود، اولین مورد، انگیزه ی جنسی است. حتی برخی معتقدند ریشه ی اصلی روابط بین دو جنس مخالف انگیزه ی جنسی است که گاهی به ازدواج های نامعقول نیز منجر می شود! سود شخصی، انگیزه ی ازدواج، رابطه ی استاد و دانشجو، قرابت و خویشاوندی و ارتباطات و دوستی ها موارد دیگر هستند.

همه ی این موارد در صورتی که خارج از قیود و قواعد اخلاقی باشد، خطرناک است در عین حال علاقه به سرگرمی هایی مثل پست الکترونیکی و گفت وگوهای اینترنتی و ارتباطات زیاد خانوادگی باعث گسترش روابط نامحرمان می شود و خطرات فراوانی در پی دارد.یکی دیگر از عوامل مهم در ایجاد اختلال در روابط بین دو جنس در جامعه ی ما می‌تواند فقدان آموزش صحیح در مورد محرم و نامحرم در بستر خانواده ها باشد. متاسفانه خانواده‌ها معمولا در این زمینه برنامه ی منظمی ندارند.

بسیاری از خانواده‌ها اختلاط بین بعضی اعضای فامیل مثل روابط صمیمی بین دخترعمو و پسرعمو، دخترعمه و پسردایی و بالعکس را – که با یک دیگر نامحرم هستند – مجاز می‌دانند حتی وجود روابط صمیمانه، در مورد افراد دورتر در فامیل و نیز مراعات نکردن حجاب در مقابل چنین افرادی برای خانواده از اهمیت چندانی برخوردار نیست این موارد نشانگر این است که حدود شرعی مناسب، نه تنها به فرزندان آموزش داده نمی‌شود، بلکه برخی از پدران و مادران نیز در مراعات آن ها سهل انگاری و ساده‌اندیشی می‌کنند.

نکته ی بسیار مهم در مورد خانواده ها، سطح فرهنگی خانواده هاست هر قدر فرهنگ یک خانواده بالاتر باشد، به جزئیات و دقایق زندگی و از آن جمله دقایق در مورد روابط اجتماعی با دیگران توجه بیشتری می‌کند. آموزش این حدود و مراعات آن ها، نه تنها نشانه ی عقب ماندگی و یا محدود‌سازی فرزندان نیست بلکه خود نشانگر دقت و توجه یک خانواده به حدود رفتار اجتماعی است.

استاد شهید مرتضی مطهری درباره ی ارتباط نادرست دختر و پسر و آسیب های جدی آن بر پیکره ی نهاد مقدس خانواده معتقد است: «ازدواج در قدیم، پس از دوران انتظار و آرزومندی انجام می گرفت و به همین علت، زوجین یک دیگر را عامل نیک بختی و سعادت خود می دانستند ولی امروز، معاشرت های آزاد و بی بندوبار پسران و دختران، ازدواج را به صورت یک وظیفه و تکلیف و محدودیت در آورده است… سیستم روابط آزاد، اولا موجب می شود که پسران تا جایی که ممکن است، از ازدواج و تشکیل خانواده سرباز زنند و فقط هنگامی که نیروهای جوانی و شور و نشاط آن ها رو به ضعف و سستی می نهد، اقدام به ازدواج می کنند… ثانیا پیوند ازدواج های موجود، سست است و به جای این که بر پایه ی یک عشق خالص و محبت عمیق استوار باشد و هر یک از زن و شوهر، همسر خود را عامل سعادت خود بداند، برعکس، به چشم رقیب و عامل سلب آزادی و محدودیت می بیند.»

اسلام به شخصیت انسان ایمان دارد و با فطرت درونی انسان و استعدادها و نیازها و خواسته های او سازگار است و دربردارنده ی اصول مشترک بین همه ی انسان ها است.

 از دیدگاه اسلام، ارتباط میان زن و مرد فی نفسه ممنوعیتی ندارد. طبیعی است، در جامعه ای که معمولا نیمی از آن را جنس مرد و نیمی دیگر را جنس زن تشکیل می دهد، چاره ای جز ارتباط دو جنس مخالف با همدیگر نیست.

 به تعبیر دیگر، اجتماع مجموعه ای از زنان و مردان است و قابل تقسیم به جامعه ی مردان و جامعه ی زنان نیست. برحسب دیدگاه اسلام، زن و مرد باید با نگاه به شخصیت انسانی هم که به طور قطع در روابطی سالم خود را نشان می دهد، در تعاملات اجتماعی حضور یابند.

ممکن است تصور شود که وجوب حجاب زن در هنگام حضور در جامعه و ارتباط با جنس مخالف، عاملی برای محدود کردن زن در ارتباطات اجتماعی است در حالی که پوشش زن در برابر مردان بیگانه، اختصاص به شریعت اسلام ندارد و در میان برخی از ادیان دیگر چه در گذشته و چه در زمان حال، مطرح بوده و هست. آن ‌چه به عنوان پوشش برای زنان در اسلام مقرر شده است، بدین معنا نیست که از خانه بیرون نروند بلکه بدین معناست که زن در معاشرت و ارتباط با مردان بدن خود را بپوشاند و به جلوه‌گری و خودنمایی نپردازد.

در این رابطه، خداوند متعال می‌فرماید: «ای پیامبر! به همسران و دخترانت و به زنان مؤمن بگو که جلباب‌ها (روسری‌های بلند) ی خود را به خود نزدیک سازند (یا بر خویش فرو افکنند) این کار برای این‌ که شناخته شوند و مورد اذیت و آزار قرار نگیرند، بهتر است و خدا آمرزنده و مهربان است.» (احزاب، ۶۰-۵۹)

راه حل صحیح اسلام توجه به امیال حقیقی و واقعی انسان ها و ارضای آن در حد لازم و سالم به نحوی است که مزاحم رشد معنوی و قرب او نگردد و از سوی دیگر با برطرف کردن زمینه های سوء تاثیر، به راحتی بتواند راه کمال را طی کند. اصل رابطه ی دختر و پسر ممنوع نشده است بلکه اسلام آن را روشمند و نظاممند کرده است زیرا اگر این نیاز نیز مانند سایر نیازهای جسمی و روانی، بخواهد به طور کامل ارضا شود و انسان را دچار مشکلی نکند باید تحت ضابطه، نظم و شرایط خاص خود باشد.

اسلام می خواهد انواع لذت های جنسی در محیط و درون خانواده شکل گیرد و از این طریق آرامش روحی و روانی و پیوندهای عاطفی نیز برقرار بماند و با طرح آن در محیط جامعه به پیوند خانواده و اجتماع نیز آسیب وارد نشود .

بی شک زندگی واقعی آن است که با طراوت، آسایش، علم، آزادی، عدالت، برابری، برادری، تعاون و یک دلی همراه باشد؛ در واقع زندگی، خود تلاش، طراوت، پیش رفت و رشد است. اسلام، همواره ارزش-های اجتماعی مربوط به خانواده، مانند حرمت قائل شدن برای زندگی فرزندان، احترام متقابل میان مرد و زن و رفع تبعیض در تربیت بین دختر و پسر را مورد تاکید قرار داده است.


پی نوشت ها:

۱. احمدی، علی اصغر (۱۳۸۱) «تحلیلی بر روابط دختر و پسر در ایران»، ت‍هران‌: ان‍ج‍من‌ اول‍ی‍اء و م‍ربی‍ان‌ ج‍م‍ه‍وری‌ اس‍لام‍ی‌ ای‍ران‌‏،

۲. اسفندیاری، سرور (۱۳۸۵) «آموزش عالی: تفکیک یا اختلاط، گزینه ی برتر؟» پیام زن، ۱۷۵(شماره مهر)

۳. بیگدلی، زهرا (۱۳۸۶) «هیچ فقهی اختلاط زن و مرد را تایید نمی کند: گفت وگو با سخن گوی سابق جامعه ی مدرسین حوزه ی علمیه ی قم» نشریه ی اعتماد، شماره ۴/۵/۱۳۸۶

۴. شریعتی سبزواری، محمدباقر ( ۱۳۸۲) «روابط زن و مرد نامحرم» معارف اسلامی، فروردین، شماره ی۵۴، ص۱۴۰-۱۳۴

۵. مسجدجامعی، علی رضا (۱۳۸۶)، اسلام آئین برگزیده: نگاهی اسلامی به دین-شناسی تطبیقی، تهران: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ص۴۰۵، ۴۰۸

۶. مطهری، مرتضی (۱۳۷۷) مسئله‌ی حجاب، قم: انتشارات صدرا.

۷. مطهری، مرتضی (۱۳۷۴) اخلاق جنسی در اسلام و جهان غرب، قم: انتشارات صدرا.

۸. نیکزاد، عباس (۱۳۸۳) «روابط زن و مرد از دیدگاه اسلام: ترویج، تعطیل، تردید»، کتاب زنان، سال هفتم، شماره ۲۵، ص ۱۱۷-۱۵۰

منبع:بر گرفته از مقاله ماهنامه پیام زن،شماره ۲۲۹

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

 1. راهیان نور امسال رنگ و بوی مدافعان حرم به خود می گیرد - 86,629 بازدید
 2. دانلود رایگان کتاب عشق شیرین -۲۵۰صفحه-PDF - 48,255 بازدید
 3. تماس با ما - 37,142 بازدید
 4. دانلود/ آهنگ ماموریت سخت با صدای حامد زمانی + متن شعر - 31,113 بازدید
 5. درآمد علیخانی از «ماه عسل» چقدر است؟ - 27,372 بازدید
 6. به موج وبلاگی «من عاشق محمدم»بپیوندیم - 25,012 بازدید
 7. گلچینی از مطالب ارسالی به کمپین “دفاع از پاسپورت ایرانی” - 24,368 بازدید
 8. واکنش احمدی مقدم به تکذیبیه احمدی نژاد - 23,150 بازدید
 9. تعرفه تبلیغات در روایت نو - 21,800 بازدید
 10. گزارش تصویری فراخوان ” من، کلاس و معلم مهربانم “ - 21,448 بازدید
 11. اعلان جنگ شورای امر به‌ معروف به چشمان «فتنه‌ انگیز»! - 21,208 بازدید
 12. نتیجه ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی چه شد؟ - 20,557 بازدید
 13. درباره ما - 20,540 بازدید
 14. داستان زندگی مادر امام زمان (عج) نمایش رادیویی شد - 20,113 بازدید
 15. گلدون وبلاگی استان البرز/شماره ۷۹ - 19,605 بازدید
 16. نظر برخی وبلاگ نویسان استان البرز در مورد حماسه ۹ دی - 19,499 بازدید
 17. آزاد اندیشی یعنی رقص روی سن دانشگاه؟ - 19,058 بازدید
 18. افزایش سرعت فایرفاکس با استفاده از تکنیک HTTP Pipelining - 18,984 بازدید
 19. شاگرد ساوجبلاغی میرزای کلهر - 18,972 بازدید
 20. با رعایت این نکات، همیشه موهای زیبا داشته باشید - 13,131 بازدید
 21. موج وبلاگی:محکومیت سکوت غرب در قبال شهادت ۳مسلمان - 12,007 بازدید
 22. طول انگشتان دست چه چیزی درباره شما می‌گویند؟ - 11,965 بازدید
 23. یامهدی (عج) - 11,955 بازدید
 24. شیرینی زندگی با طعم شیرینی - 11,908 بازدید
 25. گلدون وبلاگی استان البرز/شماره ۸۱ - 11,856 بازدید
 26. سفرای ایرانی خلیج فارس را ترک کنند - 11,833 بازدید
 27. بهترین تغذیه در زنگ تفریح مدرسه - 11,769 بازدید
 28. پیکرهای چهار شهید مدافع حرم در قم تشییع می شود - 11,721 بازدید
 29. تفاوت حلم و صبر… - 11,609 بازدید
 30. مأموریت بررسى سانحه دو قطار مسافربرى در سمنان به پایان رسید/ گزارش‌ها به معاون اول رییس‌جمهور ارائه شد - 11,514 بازدید

خندوانه پخش نشد/ تسلیت رامبد جوان به بازماندگان حادثه غمبار ساختمان پلاسکو

۰۱ بهمن ۱۳۹۵

گناهانی که موجب رد شدن دعا می شود کدام است؟

۰۱ بهمن ۱۳۹۵

پاساژ کویتی ها در خطر ریزش

۰۱ بهمن ۱۳۹۵

حدیث امام زمان (عج) درباره فرج

۰۱ بهمن ۱۳۹۵

داستان شیرین یک آقازاده + تصاویر

۰۱ بهمن ۱۳۹۵

پیام رهبر معظم انقلاب درپی حادثه دردناک فروریختن ساختمان در مرکز شهر تهران

۰۱ بهمن ۱۳۹۵

پیام تسلیت باشگاه استقلال برای شهادت آتش نشانان

۰۱ بهمن ۱۳۹۵

جزییات حادثه پاساژ پلاسکو/ تلاش ها برای آوار برداری همچنان ادامه دارد/ آتش‌نشان فداکار به شهادت رسید+عکس و فیلم

۰۱ بهمن ۱۳۹۵

۳ آتش نشان در بیمارستان بستری هستند

۰۱ بهمن ۱۳۹۵

محل دقیق تعدادی از محبوس‌شدگان مشخص شد

۰۱ بهمن ۱۳۹۵

مانع انحراف جنسی شوید

۰۱ بهمن ۱۳۹۵

ساختمان پلاسکو کاملا فروریخت/ گروهی از آتش‌نشان‌ها زیر آوار گرفتار شدند+ فیلم و عکس

۰۱ بهمن ۱۳۹۵

گفت‌وگوی آیت‌الله بهجت و امام رضا(ع)/ در گرفتاری‌ها به چه کسی پناه ببریم + صوت

۰۱ بهمن ۱۳۹۵

آتش سوزی گسترده در پاساژ پلاسکو مهار شد/ تداوم عملیات برای ایمن سازی کامل محل حادثه

۰۱ بهمن ۱۳۹۵

خسارت شرکت واحد به ماشین خانم بازیگر/ مخالفت هنرمندان با مصوبه جدید مجلس

۰۱ بهمن ۱۳۹۵

حدیث پیامبراکرم(ص) درباره شریک شیطان

۰۱ بهمن ۱۳۹۵

اهمیت مصرف تخم مرغ آب پز در صبحانه

۰۱ بهمن ۱۳۹۵

بیماری هایی که پس از مصرف سس مایونز سراغ انسان می آیند

۰۱ بهمن ۱۳۹۵

آرد کپک زده مورد تایید من نیست/ سبوس گندم خطر ابتلا به سرطان روده و گوارش را کاهش می دهد

۰۱ بهمن ۱۳۹۵

حسودها بخوانند

۰۱ بهمن ۱۳۹۵

سیم‌کارت‌های بی‌هویت فردا قطع کامل می‌شوند

۰۱ بهمن ۱۳۹۵

پاسخ مرحوم کافی به زن بی‌حجاب

۰۱ بهمن ۱۳۹۵

روزنامه‌های ورزشی سی ام دی ماه

۰۱ بهمن ۱۳۹۵

طنز اصطلاحات را بهتر یاد بگیریم

۰۱ بهمن ۱۳۹۵

یادداشت سفیر ژاپن در ایران به زبان فارسی در نکوداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی+ عکس

۰۱ بهمن ۱۳۹۵

آب و هوای کشور ۲۹ دی ماه/ هوای پایتخت همچنان آلوده است + جدول

۰۱ بهمن ۱۳۹۵

از اعتراض رامبد جوان به آلودگی هوا تا توصیه‌های باغبان پیر شهر تهران + فیلم

۰۱ بهمن ۱۳۹۵

سخنگوی شورای نگهبان:بین ۶ تا ۷ میلیون تومان حقوق می‌گیرم

۰۱ بهمن ۱۳۹۵

دعایی که به وقت رسوایی از گناه دستمان را می‌گیرد

۰۱ بهمن ۱۳۹۵

وقتی «کوادکوپتر»ها بلای جان مردم می‌شوند/ ارتقای رفاه و لذت یا تهدید سطح امنیت؟ +تصاویر

۰۱ بهمن ۱۳۹۵

آرشیو