تارخ انتشار مطلب: شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۲
455 بازدید
امتیاز :
Rate this post

فاطمه زهرا (س)؛ فضیلـت، عصـمت، شـهادت

اشراق بیان فضیلت‌های حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها) و نحوه‌ی هجوم به خانه‌شان و شهادت ایشان وبگاه “اشراق” نوشت: در این نوشتار،سخن از کسی است که پیکره ی مادیِ بدن،یعنی نطفه ی او،از میوه های بی همتای بهشتی است.آری،اینجا سخن از درختِ طوبی است.آنکه حوریه ای بود در لباس انسانی،که هرگاه شوق بهشت،پیامبر(ص) را واله و مشتاق [&hellip

اشراق

بیان فضیلت‌های حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها) و نحوه‌ی هجوم به خانه‌شان و شهادت ایشان

وبگاه “اشراق” نوشت:

در این نوشتار،سخن از کسی است که پیکره ی مادیِ بدن،یعنی نطفه ی او،از میوه های بی همتای بهشتی است.آری،اینجا سخن از درختِ طوبی است.آنکه حوریه ای بود در لباس انسانی،که هرگاه شوق بهشت،پیامبر(ص) را واله و مشتاق می ساخت می بوئیدش،که بوی بهشت از او بر می خواست.آنکه ملائکه الهی افتخار خدمتگزاریش را داشتند.کاش آنچه می گوئیم افسانه بود و خوابی زودگذر.امّا هزاران دریغ که حقیقت است و واقعیت؛و این نوشتار،حکایتی است از یک واقعیت،واقعیتی جانکاه و دردآور،از یک دریا اندوه،یک اقیانوس غم و رنج،حکایتِ یک «شهادت در اوج غربت».

فضیلت
۱- احترام ذات اقدس کبریا به صدیقه ی کبری(سلام الله علیها)

قرآن کریم:«لَّا تَجْعَلُوا دُعَاءَ الرَّ‌سُولِ بَینَکُمْ کَدُعَاءِ بَعْضِکُم بَعْضًا:صدا کردن پیامبر را در میان خود،مانند صدا کردن یکدیگر قرار ندهید».۱

عادت و فرهنگشان چنین بود که وقتی می خواستند پیامبر گرامی خدا(ص) را صدا کنند،به گونه ای خارج از ادب،صدا می زدند:ای محمّد! ای محمّد!… گویا سرور کائنات و سید انبیاء را،مانند یکی از خودشان،فردی عادی و پائین مرتبه می شمردند،که چنین گستاخانه ندایش می کردند.

پس حضرت جبرئیل(ع)،این امین وحی الهی،از طرف حضرت باری تعالی فرود آمد،و چنین آورد:

«آنچنان که خویشتن را در میان خود صدا می کنید،پیامبر را صدا نکیند».از آن پس،همه موظف شدند که آن حضرت را با احترام صدا کنند و بگویند:«یا رسول الله!»؛فاطمه زهراء(س) نیز که همیشه آن حضرت را با کلمه ی محبّت آمیز «پدر»،خطاب می نمود.از آن پس او را با کلمه ی «یا رسول الله» می خواند.

بهتر است قضیّه را از زبانِ مبارک بیانِ فاطمه(س) بشنویم:

«از آن به بعد رسول الله اش می خواندم،و پیامبر یک یا دو یا سه بار،از من روی گرداندند،سپس روی به من کرده و فرمودند:ای فاطمه! این آیه درباره ی تو و اهل و نسل تو نازل نشده است.تو از منی و من از تو.بلکه درباره ی اهل جفا و درشتی و غلظت از قریش (آن فخر فروشان متکبر) نازل گردیده است.تو بگو:«ای پدر!» که این(پدر گفتنِ تو) دل را زنده تر می کند،و خداوند به آن راضی تر است».۲

آری فاطمه(س) استثناست.و هر گونه پدر را خطاب نماید زیباست،و این کلامِ پر مهر و مسیحیاییِ زهراست،که قلب خاتم انبیاء را زنده می کند،و نسیم حیاتبخشِ سخنش به رسول الله(ص) روح تازه می بخشد.

۲- حضرت زهراء(سلام الله علیها) نور است

عایشه:«کُنّا نَخیطُ وَ نَغزِلُ وَ نَنظِمُ الإبِرَهَ بِاللَّیلِ فی ضَوءِ وَجهِ فاطِمَهَ:ما در تاریکی شب،با نور روی فاطمه خیاطی و بافندگی می نمودیم،و سوزن را نخ می کردیم».۳

آری فاطمه(س) نورانی است.فاطمه(س)،یکپارچه نور است،و نور می دهد،و به هر چه متعلق به او باشد نور می بخشد.قبل از خلقت عالم،فاطمه(س) نور بود،و نورش سینه ی ظلمت را می شکافت،که نور و ظلمت در یک جا جمع نشود.

در روایتی از بزرگترین پیام آور نور و رحمت،حضرت خاتم الأنبیاء محمدِ مصطفی(ص) چنین آمده:

«هنگامی که خداوند عزوجل اراده فرمود،ملائکه را در میدان امتحان آزمایش نماید،ابری از ظلمت و تاریکی بر آنها فرستاد،چنانکه یکدیگر را نمی دیدند.
پس،آنها  از خداوند،درخواست نمودند که این ظلمت را از ایشان برطرف سازد.خدای تعالی دعایشان را مستجاب کرد.پس نور فاطمه(س) را خلق نمود و مانند قندیل بر گوشِ عرش آویزان ساخت که هفت آسمان و هفت اقلیم زمین،نورانی گشت و به همین جهت آن بزرگوار را «زهراء»۴ نامیدند.
پس ملائکه تسبیح و تقدیس الهی می گفتند،و خداوند فرمود:«به عزّت و جلال خویش قسم،هر آینه ثواب این تسبیح و تقدیس شما را تا قیامت،برای دوستانِ این زن و پدر و شوهر و فرزندانش قرار می دهم».۵

و نیز هنگامی که قدمِ پاک،بر فرش خاک نهاد،نوری از او درخشید،که تمام خانه های مکه را منوّر ساخت،و بلکه شرق و غرب عالم،از آن نور روشن شد.۶ و چون در محراب عبادت می ایستاد،نورش در آسمان ها می درخشید،آن چنانکه نور ستارگان بر زمینیان می درخشد.۷ و این حقیقتی است که عایشه به چشم خویش دیده،و حکایت می کند:

«ما در تاریکی شب از نور سیمای فاطمه خیاطی و بافندگی نموده و سوزن را نخ می کردیم».

و چون قافله ی نورانی عمرش به مرز نوجوانی رسید،باید که زوجی برگزیند،پس هر کس به خواستگاریش  آمد رد شد،زیرا فاطمه(س) نور است،و نور باید در کنار نور باشد،که نور هم آهنگ است و هم خوان.پس عقد او در آسمان با نور،بسته شد و خداوند به جبرئیل وحی فرمود:

«نور را با نور تزویج کن»۸؛و باید که فاطمه را علی همسر باشد،که خداوند عزّوجلّ فرمود:«لَو لَم اَخلُق عَلیّاً لَما کانَ لِفاطمهَ ابنَتِکَ کُفوٌ عَلی وَجهِ الأَرض…:اگر علی را خلق نمی کردم برای فاطمه همتایی در روی زمین نبود».۹

آری فاطمه(س) نور است و بر هر چه تابد،نورانیش می کند و اگر قابلیت در آن چیز باشد آن را دگرگون می سازد.چنانچه نور چادرش بر یهودیان تابید و منوّرشان ساخت.ناقلان آثار و راویان اخبار،چنین حکایت کرده اند:

«روزی حضرت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب(ع)،از یک یهودی مقداری جو به عنوان قرض،طلب نمودند،و او نیز از حضرت گرویی طلب کرد،و آن جناب چادرِ پشمینه ی حضرت زهرا(س) را به نزد او گرو گذاشتند.او نیز آن را در اتاقی از خانه اش نهاد.
هنگامی که تاریکی شب،خیمه بر همه ی عالم زد،زن یهودی داخل آن اتاق شد و چیزی مشاهده کرد که واله و حیران شد! آری،نوری را دید که تمام آنجا را روشن کرده است! با تعجب به سوی شوهرش دوید و گفت:نور عظیمی در این اتاق می بینم!
یهودی که قصه ی چادرِ حضرت فاطمه(س) را فراموش کرده بود،بسیار حیرت زده شد! سراسیمه به سوی آن اتاق دوید.وقتی داخل اتاق شد،در مقابل چشمان بهت زده اش،نور چادر را دید،که شعاع نورش مانند ماه شب چهارده درخشندگی دارد.چون به دقت نگریست،دریافت که نور از چادر حضرت زهراء(س) است.
به سرعت به سوی اقوام و خویشان خویش دوید و همه را از قصه با خبر کرد.۸۰ نفر یهودی در آن مکان جمع شدند،و یکباره به برکت نور چادر آن حضرت به شرف اسلام گرویده و مسلمان شدند».۱۰

آری فاطمه(س) نور است.آن هم نوری که آسمان ها و زمین را روشن می کند.چون فاطمه(س) خدایی است،و نورش نور خداست،و

«اللَّهُ نُورُ‌ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْ‌ضِ»۱۱

و آن هنگام که شوهر مظلومش می خواست بدن مطهرش را در دل خاک بسپارد،زمین یک میل در یک میل،نورانی شد.۱۲

و این نور فاطمه(س) که به فرموده ی فرزند اطهرش،لسانِ به حق ناطق،حضرت امام جعفر صادق(ع)،در سیمای فرزندانش به ودیعت نهاده شده است.آن حضرت فرمودند:

«فَهُوَ یَتَقَلَّبُ وُجُوهِنا إلی یَومِ القیامَهِ فِی الأَئِمَّهِ مِنّا أهلَ البَیتِ إمامٍ بَعدَ إمامٍ:آن نور(نور فاطمه(س)) در چهره ی ما امامان از اهل بیت،یکی پس از دیگری،تا روز قیامت،ظاهر می شود».۱۳

و در بهشتِ رضوان الهی نیز فاطمه(س) است که نورافشانی می کند.راویان شیعه و سنی نقل کرده اند که:رسول خدا(ص) فرمودند:«در حالی که اهل بهشت در آنجا در ناز و نعمتند،و اهل آتش در آتش معذّبند،ناگهان نوری بر اهل بهشت ساطع می شود!
پس آنها به یکدیگر می گویند:این نور چیست؟ شاید پروردگارِ عزّت بر ما نظر افکنده است! پس رضوان،(خازن بهشت) به ایشان می گوید:نه! (چنین نیست) بلکه علی با فاطمه(س) مزاحی کرد و او تبسم نمود،و این نور از دندان های فاطمه(س) است که اینگونه می درخشد».۱۴

آری فاطمه و فرزندان فاطمه(س) همه نورند،و هر چه در مقابل آن حضرت و ذرّیه ی طاهره اش قرار گیرد،ظلمت است و بس؛زیرا این ظلمت است که دائماً با نور در جنگ و ستیز بوده،و برای آن،همین بس که همیشه روسیاه است.

۳- پدرش به فدایش

پیامبر اعظم(ص):»فَداها أَبُوها…»

حضرت فاطمه(س) به چه مقامی نائل شده،و پرنده ی ملکاتِ قدسیش،بر فراز کدامین افق،پر کشیده که سرور کائنات و خلاصه ی موجودات،ساقی جام الستی و گل سرسبد عالم هستی،چشمه ی جوشانِ محبّتش از زبانِ حق بیانش،چنین فوران نماید که بارها بفرماید:

«پدرش فدایش باد».۱۵

و نیز

«پدر و مادرم به فدایت باد».۱۶

و این کلام،نشانِ محبّت یک پدر به دخترش نیست؛بلکه موج حقیقتی است،برخاسته از دریای بی انتهای وحی که:

«وَ مَا ینطِقُ عَنِ الْهَوَىٰ ﴿٣﴾ إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْی یوحَىٰ:هرگز به گزاف و هوا سخن نگوید،آنچه بگوید وحی است و بس».۱۷

به هر چه مدح و ثنا بود و هست خاتمه داد                   چو گفت:جان محمّد فدای فاطمه داد

عصـمت
۱- شهادت خداوند به عصمت حضرت فاطمه سلام الله علیها

قرآن کریم:«إِنَّمَا یرِ‌یدُ اللَّهُ لِیذْهِبَ عَنکُمُ الرِّ‌جْسَ أَهْلَ الْبَیتِ وَ یُطَهِّرَ‌کُمْ تَطْهِیرً‌ا:خداوند می خواهد پلیدی و گناه را فقط از شما اهل بیت دور کند و شما را کاملاً پاک سازد».۱۸

این آیه کریمه هرگونه رجس و پلیدی ظاهری و باطنی را،از اهل بیت پیامبر(ص) نفی می فرماید،و دامن آنان را از هرگونه بدی و نقص،پاک می شمارد.

بنا بر اخبار متواتر و غیر قابل انکار اهل تسنن،منظور،از «اهل بیت» در این آیه شریفه،حضرت رسول اعظم(ص) و حضرت امیرالمؤمنین علی ابن ابیطالب(ع) و حضرت فاطمه و امام حسن و امام حسین(علیهم السلام) می باشند.

حاکم حسکانی حنفی در کتاب «شواهد التزیل» از اوایل جلد ۲،تا حدود نیمی از کتاب،روایات متعددی را از صحاح،مسانید،تفاسیر،کتب حدیث و تاریخ اهل تسنن به طرق گوناگون از راویان متعدد،نقل می کند که منظور از «اهل بیت»،این بزرگواران هستند.۱۹در میان علمای شیعه نیز،اختلافی در این باره نیست.۲۰

حاکم حسکانی هنگام ذکر این آیه شریفه درباره اهل بیت(ع) می گوید:«وَ قَد کَثُرَت الرِّوایَهُ فیها:روایات بسیاری در این باره رسیده است».از جمله روایاتی که او نقل می کند این است:

«بدرستیکه رسول خدا(ص)،شش ماه،هر روز وقتی برای نماز صبح از خانه خارج می شدند به در خانه ی حضرت فاطمه(س) می رفتند و صدای ملکوتی و دلنواز خویش را بلند می کردند:«نماز! ای اهل بیت،بعد؛این آیه را تلاوت می کردند:«إِنَّمَا یرِ‌یدُ اللَّهُ لِیذْهِبَ عَنکُمُ الرِّ‌جْسَ أَهْلَ الْبَیتِ وَ یُطَهِّرَ‌کُمْ تَطْهِیرً‌ا».۲۱

این کار حضرت به مدت شش ماه مداوم،برای این بود که بر همه ی عالمیان معلوم گردد.که اهل بیت(ع) چه کسانی هستند،و کسی به اشتباه،دیگران را از اهل بیت نشمارد.

غیر از این حدیث (ترددِ شش ماهه ی مداومِ پیامبر(ص)،و خطاب کردن آن بزرگواران بعنوان  اهل بیت)،روایات صحیح بسیار دیگری نیز از این عالم سنّی نقل شده که پیامبر(ص) فرمودند:

«اهل بیت،من و علی و فاطمه و حسن و حسین(ع) هستیم».۲۲

روشن شد که حضرت فاطمه(س) از جمله ی اهل بیت است،و در این آیه ی کریمه مورد خطاب حق تعالی قرار گرفته است.پس از آن حضرت،به گواهی خداوند متعال از هرگونه رجس و پلیدی ظاهری و باطنی،پاک،مبرّا و منزّه است،و در حریم مقدس او هیچ نقصی راه ندارد.

به شهادت پروردگار،حضرت صدیقه ی طاهره(س) دروغ نمی گوید،اشتباه نمی کند،فراموشی ندارد،خطا نمی کند و خلاصه،هر چیز که بویی از پلیدی و رجس در آن باشد،از بارگاهِ قدسِ آن حضرت(س) به دور است.و این ذات مقدّس حضرت حقّ عزّوجلّ است،که به پاکی،عصمت و طهارت حضرت فاطمه ی شهیده(س) گواهی و شهادت می دهد،و هیچ شهادتی بالاتر از شهادت خداوند متعال نیست:

«قُلْ أَی شَیءٍ أَکْبَرُ‌ شَهَادَهً قُلِ اللَّهُ شَهِیدٌ بَینِی وَ بَینَکُمْ:بگو:بالاترین گواهی،گواهیِ کیست؟ بگو خداوند گواه میان من و شماست».۲۳

۲- عصمت کبری دست به دامن حضرت زهراء(علیها السلام)

پیامبر اکرم(ص) به حضرت فاطمه(س) فرمودند:«اِنَّ اللهَ یَغضِبُ لِغَضَبِکِ وَ یَرضی لِرِضاکِ:خداوند با غضب تو به خشم می آید و با رضایت تو راضی می گردد».۲۴

وقتی انسان بر فراز قلّه ی انسانیّت قدم می گذارد،و میوه ی واقعی درخت انسانیت می شود،که تمام اعضاء،جوارح و قُوای او مانند شهوت و غضب،همگی تابع و فرمانبردار عقل او شوند و تنها در کشورِ وجود او فرمانروای عقل،حکمران باشد و جسم و جان،تحت و فرمان عقل،مطیع و تسلیم باشند.اگر تمام افکار،کردار و گفتار او با میزان عقل سنجیده باشد،یک انسان والا و متعالی خواهد بود.

از این مرتبه فراتر و بالاتر،آن است که جسم،جان و تمام قوای بدن،حتی خود عقل،تابع و تسلیم رضای الهی باشد و به هر چه حقّ متعال در حقِّ او اراده نماید،از دل و جان راضی باشد.این مقامی است که آن را «مقام رضا» گویند.

«رَّ‌ضِی اللَّهُ عَنْهُمْ وَ رَ‌ضُوا عَنْهُ ذَٰلِکَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ:خداوند از ایشان خشنود و ایشان از خدا راضی اند.این رستگاری بزرگ است».۲۵

لکن از این مرتبه هم،درجه ی بالاتری هست که انسان به مقامی برسد که،رضا و غضب او مظهر رضا و غضب الهی گردد،یعنی خداوند به رضایت او راضی شود،و از غضب او به خشم آید و این مقامِ عصمتِ کبری است و صدیقه کبری حضرت فاطمه زهراء(س)،در کمال عزت و شوکت،پای بر فراز این قلّه نهاده است.
چون رضا گردد،خدایش هم رضاست                           نارضا باشد،خدا هم نارضاست

کسی که از هر چه راضی باشد خدا از آن راضی است،باید رضایت و غضب او از هوا و خطا پاک و منزه باشد،و این همان معنای عصمت و طهارت است که،خداوند متعال چنین لباسی را بر قامت یادگار پیامبر(ص) دوخته است.
گفتا که مرا علم لدنّی هوس است                         تعلیم نما اگر تو را دسترس است
گفتا که الف،گفت دگر هیچ مگوی                             در خانه اگر کس است یک حرف بس است

شهـادت
بیداد آتش!!
پس عُمَر چنان عربده کشید،که حضرت علی و فاطمه(علیهم السّلام) بشنوند:

به خدا قسم ای علی! خارج می شوی و با خلیفه ی رسول خدا بیعت می کنی،و گرنه آتش را بر سرت می ریزم!

حضرت فاطمه(س) از جا برخاست و فرمود:

ای عمر! ما را به تو چه کار؟! به ما چه کار داری؟!

عمر صدا زد:

در را باز کن و گرنه خانه را آتش می زنم!

فریاد فاطمه(س) در زیر ضربات…
حضرت فاطمه(س) فرمود:آیا ای عمر! از خدا نمی ترسی؟...به خانه ی من داخل می شوی؟ اما این کلام در عمر تأثیری نگذاشت،و آتش طلبید و در خانه را به آتش کشید.پس در (نیم سوخته) را فشار داد و داخل خانه شد.

آن حضرت(س) از دست نامحرمان به پشت در پناه برد،وقتی او را در پشت در دیدند چنان فشارش دادند که نزدیک بود که همانجا جان بسپارد.فریادش بلند شد:

یا ابتاه یا رسول الله! ای پدر جان! ای رسول خدا! به فریادم برس.

عمر شمشیر را با غلاف بالا برد و چنان با شدّت و قدرت بر شکم مبارک حضرت کوبید که فریادی جگر سوز از اعماق جانش بلند شد،پس تازیانه اش را کشید و بر دستان آن مظلومه(س) نواخت چنان که صدای ناله ی او بلند شد:

«بابا بعد از تو عمر و ابوبکر چه بدی ها کردند»!

علّت سکوت حضرت امیرالمؤمنین علی(ع)
در این هنگام حضرت علی(ع) از جا پرید و گریبان عمر را گرفته،او را به زمین زدند و با قدرت بر بینی و گردنش کوبیدند و خواست او را بکُشند،که به یاد فرمایش پیامبر خدا(س) و وصیت هایی که (درباره ی صبر،به او) کرده بودند افتادند؛پس صدای مبارکشان (از سینه ی پر غصه) بلند شد:

«قسم به آن خدایی که محمّد(ص) را به نبوت گرامی داشت،ای پسر صحاک!اگر آن نوشته ی پروردگار از پیش نبود،و عهدی که پیامبر(ص) با من کردند،(که بر مصائب بعد از او،سکوت و صبر نمایم)،دست مرا نبسته بود،می فهمیدی که تو نمی توانی به خانه ی من وارد شوی».

عمر فریاد زد و کمک خواست.مردم به خانه ی حضرت ریختند.آن حضرت به طرف شمشیر رفته و دست به قبضه ی شمشیر بردند.قنفذ در حالی که ترس سرتاپایش را گرفته بود که نکند علی با شمشیر خارج شود،به سوی ابوبکر بازگشت،زیرا که او از اقتدار و شدتِ حضرت خبر داشت.

ابوبکر به او گفت:برگرد،اگر برای بیعت بیرون آمد که هیچ،و گرنه داخل خانه ی او شو و اگر خواست جلوگیری کند،خانه را بر سرشان به آتش بکش.پس قنفذ ملعون با یارانش بدون اجازه بر خانه ی حضرت هجوم برده و داخل شدند و… .

ریسمانی به گردن حضرت علی(ع) انداخته،او را می کشاندند که در آستانِ در خانه،حضرت فاطمه(س) بین آنها و امیرالمؤمنین(ع) فاصله شد،(تا از آنها جلوگیری کند) قنفذ ملعون،با تازیانه چنان بر بازوی حضرت نواخت،که وقتی از دنیا می رفت،هنوز اثر آن تازیانه مانند بازوبند بر بازویش بود.۲۶

گوشه ای از حادثه به بیان صدیقه ی شهیده(س)

«…عمر با لگد به در کوبید و آن را به طرف من فشار داد،در حالیکه من باردار بودم،پس به رو به زمین افتادم و آتش به دورم شعله می کشید،و صورتم را می سوزانید،پس چنان با دست خود سیلی بر من زد که گوشواره ام شکست،و محسنِ بی گناهم نقش زمین گردید».۲۷

پی نوشت ها
۱- سوره نور،آیه ۶۳.
۲- بحارالأنوار:ج ۴۳،ص ۳۲ – ۳۳؛عوالم:ج ۱۱،ص ۷۴؛ابن شهر آشوب،مناقب:ج ۳،ص ۳۲۰ فی مناقب فاطمه(س)،انتشارات علامه.و از کتب اهل سنّت:ابن مغازلی،مناقب:ص ۳۶۴،ح ۴۱۱،منشورات مکتبه اسلامیه.
۳- عوالم:ج ۱۱،ص ۶۰.
۴- زهراء مونث أزهر به معنی نورانی و درخشنده است.
۵- بحارالأنوار:ج ۴۳،ص ۱۷،ح ۱۶؛عوالم:ج ۱۱،ص ۱۱،أبواب نورها،ح ۱.
۶- بحارالأنوار:ج ۴۳،ص ۳،ح ۱.
۷- بحارالأنوار:ج ۴۳،ص ۱۲،ح ۶:معانی الأخبار:ص ۶۴،ح ۱۵،باب معانی اسماء…چاپ مکتبه الصدوق؛علل الشرایع:ج ۱،باب ۱۴۳،العله التی من أجلها سمیت فاطمهالزهراء(س) زهراء،ج ۳،ص ۲۱۵،چاپ دارالحجهللثقافه.
۸- بحارالأنوار:ج ۴۳،ص ۱۰۹؛ابن شهر آشوب،مناقب:ج ۳،ص ۳۴۶ فی تزویجها(علیهاالسلام) و ص ۳۴۹،انتشارات علامه.
۹- عوالم:ج ۱۱،ص ۲۸۱ باب أنّ تزویجها فی السماء،ح ۱۲ – ۱۳ – ۱۴.
۱۰- بحارالأنوار:ج ۴۳،ص ۳۰،ح ۳۶؛عوالم:ج ۱۱،ص ۲۰۹ – ۲۱۰؛الخرائج:ج ۲،ص ۵۳۷،ح ۱۳،فی اعلام فاطمه البتول(س)،چاپ مؤسسه الامام المهدی(عج).
۱۱- سوره نور آیه ۳۵.
۱۲- بحارالأنوار:ج ۴۳،ص ۲۱۵،ح ۴۴.
۱۳- بحارالأنوار:ج ۴۳،ص ۱۱،ح ۲؛عوالم:ج ۱۱،ص ۶۲؛علل الشرایع:ج ۱،ص ۲۱۴،باب ۱۴۳،ح ۲،العله التی من أجلها سمیت…زهراء،چاپ دارالحجه للثقافه.
۱۴- عوالم:ج ۱۱/۱۴۵؛از کتب اهل سنّت:مقتل خوارزمی،ج ۱،ص ۷۰،تحقیق شیخ محمد سماوی،منشورات مکتبه مفید.
۱۵- بحارالأنوار:ج ۴۳،ص ۲۰،ح ۷؛عوالم:ج ۱۱،ص ۱۳۰.و از کتب اهل سنّت:حاکم،المستدرک علی الصحیحین:ج ۳،ص ۱۵۶؛کتاب معرفه الصحابه،چاپ دارالمعرفه،بیروت؛خوارزمی،مقتل الحسین(ع):ج ۱،ص ۶۶،تحقیق شیخ محمّد سماوی،چاپ مکتبه مفید؛ینابیع الموده،ص ۲۲۷،چاپ بصیرتی.
۱۶- همان مدرک.
۱۷- سوره نجم: آیات ۳ و ۴.
۱۸- سوره احزاب،آیه ۳۳.
۱۹- حاکم حسکانی حنفی،شواهد التزیل:ج ۲،از ص ۱۸ تا ۱۴۰.
۲۰- بحارالأنوار:ج ۴۳،ص ۲۴،ح ۲۰ و ص ۵۳.
۲۱- شواهد التزیل:ج ۲،ص ۱۸؛ینابیع الموده:ص ۱۷۴،باب مناقب فاطمه(س)،چاپ بصیرتی.
۲۲- شواهد التزیل:ص ۲۷ تا ۱۴۰.
۲۳- سوره انعام،آیه ۱۹.
۲۴- بحارالأنوار:ج ۴۳،ص ۱۹ و ۴۴ و ۵۳.و از کتب اهل سنّت:المستدرک علی الصحیحین:ج ۳،ص ۱۵۴،کتاب معرفه الصحابه،چاپ دارالمعرفه،بیروت.طبرانی،المعجم الکبیر:ج ۱،ص ۱۰۸،ما اسند علی بن ابیطالب(ع)،ح ۱۸۲،تحقیق حمدی عبدالمجید السلفی؛ینابیع الموده:ص ۱۷۳ – ۱۷۴،باب مناقب فاطمه(س)،چاپ بصیرتی.
۲۵- سوره مائده،۱۱۹.
۲۶- بیت الأحزان،الباب الثالث،فصل إضرام النار علی بیت فاطمه(س):ص ۱۰۹.
۲۷- بیت الأحزان،الباب الثالث،فصل إضرام النار علی بیت فاطمه(س):ص ۱۱۰.
منبع : شهادت در اوج غربت – فرید سائل.

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

 1. راهیان نور امسال رنگ و بوی مدافعان حرم به خود می گیرد - 98,353 بازدید
 2. دانلود رایگان کتاب عشق شیرین -۲۵۰صفحه-PDF - 70,877 بازدید
 3. دانلود/ آهنگ ماموریت سخت با صدای حامد زمانی + متن شعر - 50,969 بازدید
 4. تماس با ما - 49,336 بازدید
 5. درآمد علیخانی از «ماه عسل» چقدر است؟ - 38,907 بازدید
 6. به موج وبلاگی «من عاشق محمدم»بپیوندیم - 37,439 بازدید
 7. گلچینی از مطالب ارسالی به کمپین “دفاع از پاسپورت ایرانی” - 37,405 بازدید
 8. واکنش احمدی مقدم به تکذیبیه احمدی نژاد - 34,606 بازدید
 9. تعرفه تبلیغات در روایت نو - 33,409 بازدید
 10. گزارش تصویری فراخوان ” من، کلاس و معلم مهربانم “ - 33,229 بازدید
 11. درباره ما - 32,691 بازدید
 12. اعلان جنگ شورای امر به‌ معروف به چشمان «فتنه‌ انگیز»! - 32,495 بازدید
 13. نتیجه ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی چه شد؟ - 31,899 بازدید
 14. داستان زندگی مادر امام زمان (عج) نمایش رادیویی شد - 31,639 بازدید
 15. گلدون وبلاگی استان البرز/شماره ۷۹ - 31,333 بازدید
 16. نظر برخی وبلاگ نویسان استان البرز در مورد حماسه ۹ دی - 30,979 بازدید
 17. آزاد اندیشی یعنی رقص روی سن دانشگاه؟ - 30,357 بازدید
 18. شاگرد ساوجبلاغی میرزای کلهر - 30,322 بازدید
 19. افزایش سرعت فایرفاکس با استفاده از تکنیک HTTP Pipelining - 30,257 بازدید
 20. سخنرانی رئیس‌جمهور در بیست و نهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی آغاز شد - 30,038 بازدید
 21. جشنواره وبلاگ نویسی حماسه سایبری - 14,484 بازدید
 22. با رعایت این نکات، همیشه موهای زیبا داشته باشید - 13,569 بازدید
 23. گلدون وبلاگی استان البرز/شماره ۸۱ - 12,646 بازدید
 24. یامهدی (عج) - 12,512 بازدید
 25. موج وبلاگی:محکومیت سکوت غرب در قبال شهادت ۳مسلمان - 12,479 بازدید
 26. طول انگشتان دست چه چیزی درباره شما می‌گویند؟ - 12,410 بازدید
 27. شیرینی زندگی با طعم شیرینی - 12,267 بازدید
 28. سفرای ایرانی خلیج فارس را ترک کنند - 12,265 بازدید
 29. بهترین تغذیه در زنگ تفریح مدرسه - 12,190 بازدید
 30. پیکرهای چهار شهید مدافع حرم در قم تشییع می شود - 12,138 بازدید

ماجرای نذر بی سرانجام پدر بنیتا چه بود؟/ پدربزرگ بنیتا: پلیس از ما خواست آگهی گمشدگی بنیتا را منتشر نکنیم

۰۱ تیر ۱۳۹۷

اولین فیلم منتشره از مراسم تدفین بنیتا

۰۱ تیر ۱۳۹۷

اینستاگرام مادر بنیتا داغ دار شد + عکس

۰۱ تیر ۱۳۹۷

بازیگر «ماجرای نیمروز» پیتزا را بهترین اختراع بشر نامید/ قول همراهی مهرداد صدیقیان با بچه‌های سرطانی

۰۱ تیر ۱۳۹۷

تکذیب صحبت‌های «حمید بقایی» از سوی رئیس بیمارستان بقیه الله

۰۱ تیر ۱۳۹۷

برنامه های دهه کرامت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س)

۰۱ تیر ۱۳۹۷

پاسخ حرکت جدید کنگره آمریکا را خواهیم داد/ بدون توجه به خواست دیگران تقویت قدرت دفاعی را ادامه می‌دهیم

۰۱ تیر ۱۳۹۷

کشف جسد بنیتا ۸ ماهه در پاکدشت/ سارق دستگیر شد + فیلم لحظه سرقت

۰۱ تیر ۱۳۹۷

نماز جمعه اولین هفته مرداد ماه به امامت حجت‌الاسلام صدیقی اقامه می‌شود

۰۱ تیر ۱۳۹۷

چرا احمدی نژاد نتوانست از بقایی عیادت کند؟+ فیلم

۰۱ تیر ۱۳۹۷

کنگره آمریکا طرح اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را تصویب کرد

۰۱ تیر ۱۳۹۷

همکاری حامد بهداد و صداپیشه «دکتر ژیواگو»/ تهامی: به اندازه موهای سرم آنونس فیلم گفتم!

۰۱ تیر ۱۳۹۷

نیم صفحه روزنامه‌های ورزشی چهارم مرداد؛ پرسپولیس محکوم به پرداخت ۷ میلیارد!

۰۱ تیر ۱۳۹۷

چه کسانی بیشتر گرمازده می شوند؟/با این راهکارها گرمازدگی را بپیچانید

۰۱ تیر ۱۳۹۷

تحریم‌های جدید بسیار گسترده تر از قبل است/ مجلس، قانون جاری کشور مبنی بر توقف اجرای تعهدات ایران را اجرا نکرد/ اکنون باید پرسید تحریم‌ها شامل چه چیزی نمی‌شود؟

۰۱ تیر ۱۳۹۷

توزیع دولتی تریاک مشکلی را حل نمی کند/ جوانان به مواد مخدر صنعتی آلوده شده اند

۰۱ تیر ۱۳۹۷

تحریمی اتفاق بیفتد، هیچ پرداختی به توتال نخواهیم داشت/۱۳۰۰ نفر در وزارت نفت استخدام می‌شوند

۰۱ تیر ۱۳۹۷

ریشه درگیری‌های میانمار اعتقادی نیست

۰۱ تیر ۱۳۹۷

یوسف گم‌گشته پس از ۶ روز پیدا شد +فیلم

۰۱ تیر ۱۳۹۷

بررسی فضای مجازی و تهدید زبان فارسی در خندوانه/ خاطرات ارژنگ امیرفضلی از دوران سربازی

۰۱ تیر ۱۳۹۷

درمان غیبت چگونه است؟

۰۱ تیر ۱۳۹۷

پایتختی‌ها به اطراف تهران آمدند

۰۱ تیر ۱۳۹۷

متانول عامل مرگ ۵ تن و مسمومیت ۹۹ سیرجانی شد

۰۱ تیر ۱۳۹۷

هشدار اتحادیه عرب به اسرائیل: قدس خط قرمز است

۰۱ تیر ۱۳۹۷

خوشحال ترین مردم دنیا در کدام کشورند؟

۰۱ تیر ۱۳۹۷

روشی ساده که خستگی مفرط پاها را رفع می‌کند

۰۱ تیر ۱۳۹۷

صبحانه را مفصل بخورید تا لاغر بمانید

۰۱ تیر ۱۳۹۷

بیماران هموفیلی و«خانواده ای برای حمایت»

۰۱ تیر ۱۳۹۷

آقای قالیباف! انصرافتان از انتخابات اشتباه بود ولی آمدنتان ،اشتباه تر…!

۰۱ تیر ۱۳۹۷

مضجع شریف امام رضا(ع) غبار روبی شد

۰۱ تیر ۱۳۹۷

آرشیو