تارخ انتشار خبر: شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۲ - ۰۸:۱۶
کد خبر : 63623
172 بازدید

قصه پر غصه برهنگی در سرمای صفر درجه

به گزارش اختصاصی کردستان وب:تهاجم فرهنگی یعنی مورد حمله قرار دادن فرهنگ،ارزش ها و اعتقادات یک ملت و تغییر آن ها به سمت و سوی دلخواه… درکشوری مانند ایران با مذهب رسمی شیعه،اعتقادات مردم مانند سدی محکم در برابر همه ی ضربه ها ایستاده است.باتوجه به اینکه دین مبین اسلام دینی جامع و کامل است [&hellip

به گزارش اختصاصی کردستان وب:تهاجم فرهنگی یعنی مورد حمله قرار دادن فرهنگ،ارزش ها و اعتقادات یک ملت و تغییر آن ها به سمت و سوی دلخواه…

درکشوری مانند ایران با مذهب رسمی شیعه،اعتقادات مردم مانند سدی محکم در برابر همه ی ضربه ها ایستاده است.باتوجه به اینکه دین مبین اسلام دینی جامع و کامل است و تمام جنبه های زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد و فرهنگ،هویت،شخصیت و تمام ارمان های یک مسلمان واقعی را می سازد،به همین خاطر تلاش برای کمرنگ کردن اعتقادات دینی مهم ترین هدف برای تخریب شخصیت و هویت مردم است.زیرا وقتی مردم اعتقادات خود را باختند به راحتی تغییر شخصیت می دهند

تهاجم های فرهنگی صورت گرفته روی کشور ما به شکل فرهنگ برهنگی کاملا ملموس است.متاسفانه دشمن به مرور زمان به شکل چشم گیری روی این مسئله موفقیت کسب کرده است.افکار آزادی طلبی از طریق ماهواره،انواع فیلم ها و فضای سایبری به حدی روی ذهن جوانان تاثیر گذار بوده است که امروزه بدحجابی و حتی بی حجابی نشانه ی روشن فکری برخی تلقی میگردد و حجاب(به خصوص چادر) نشانه ی افکاری مهجور و عقب مانده…

رهبر فرزانه ی  انقلاب می فرمایند: “دشمن از راه اشاعه ی فرهنگ غلط فساد و فحشا سعی می کند جوان های مارا از دست ما بگیرد.فساد قلب یک مملکت را می پوساند و تمام فضایل و کمالات انسانی را در خود غرق می کند و به دنبال آن تمام پیوندهای اجتماعی و روابط خانوداگی و افتخارات یک جامعه را در کام خود فرو می برد، و نیروهای مجهزی که بتوانند بااین سیل بنیان کن مقابله کنند،پیدا نمی شود”

افرادی که تا حدودی تحت تاثیرات تبلیغات بی حجابی قرار گرفته اند و از طرفی هنوز می خواهند به اعتقادات دینی خود پایبند بمانند،این مسئله را به شیوه های گوناگون توجیه می کنند.مثلا :”بیرون بودن موها مهم نیست،آدم باید خودش اراده ی قوی داشته باشد! و یا دل آدم مهم است،نه ظاهرش…. وامثال این ها!”

روزی در همین کشور با زور تفنگ نتوانستند حجاب را از سر زنان ما بردارند،امروز چه آسوده پاروی خون های ریخته شده میگذاریم و تمام هستی زن را در معرض نمایش گرگ صفتان می گذاریم نقش هر مسلمان در تعیین سرنوشت جامعه و تعهدی که باید در پذیرش مسئولیت های اجتماعی داشته باشد، ایجاب می‌کند که او ناظر و مراقب  اموری باشد که پیرامون وی اتفاق می افتد.

قرآن کریم در بیان صفات ممتاز مؤمنان می‌فرماید:«وَ الْمُؤْمِنُونَ وَ الْمُؤْمِناتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِیاءُ بَعْضٍ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ یُقِیمُونَ الصَّلاهَ وَ یُؤْتُونَ الزَّکاهَ وَ یُطِیعُونَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ»

مردان و زنان با ایمان ولی (و یار و یاور) یکدیگرند، امربه معروف و نهی از منکر می‌کنند، نماز را برپا می‌دارند و زکات را می‌پردازند و خدا و رسولش را اطاعت می‌کنند.به موجب این آیه، افراد مؤمن به سرنوشت یکدیگر علاقمند بوده و به منزله یک پیکر هستند،‌ پیوند سرنوشت‌ها موجب می‌شود که تخلف و انحراف یک فرد، در کل جامعه تأثیر بگذارد، چنان که یک بیماری واگیر در صورتی که معالجه نگردد، از فرد به جامعه سرایت نموده و سلامت آن را به خطر می‌اندازد.

به کارگیری لفظ معروف و منکر در امور مربوط به بایدها و نبایدهای دین، بدین لحاظ است که فطرت پاک انسانی با کارهای معروف آشنا و مأنوس و با زشتی ها و امور ناپسند، بیگانه و نامأنوس است. بنیان‌گذار کبیر انقلاب و مقام معظم رهبری هم سخنان ارزشمندی را در رابطه با امر به معروف و نهی از منکر داشته‌اند که در زیر به آن‌ها اشاره شده است.

امام خمینی (ره)

ـ اگر امر به معروف و نهی از منکر انجام بگیرد و در جامعه برقرار شود، همه واجبات، از آسان گرفته تا مشکل، همگی برقرار خواهد شد. امر به معروف و نهی از منکر مهمترین واجبات و اشرف آنهاست.

ـ سید‌الشهدا(ع) از همان روز اول که قیام کردند، انگیزه‌شان این بود که معروف را اقامه کنند و منکر را از بین ببرند.

 

ـ از آنجا که دایره فکر عده‌ای از دایره همین مسجد تجاوز نمی‌کند و جولان و گسترش ندارد، وقتی گفته می‌شود «اکل سحت»، یعنی حرامخواری فقط بقال سر کوچه به نظرشان می‌آید که، العیاذ بالله، کم فروشی می‌کند! دیگر آن دایره بزرگ حرامخواری وغارتگری به نظر نمی‌آید که یک سرمایه بزرگ را می‌بلعند؛ بیت‌المال را اختلاس می‌کنند؛…. این یک «اکل سحت» و حرامخواری در مقیاس وسیع و در مقیاس بین‌آلمللی است «منکر» وحشتناک و خطرناکترین مذاکرات همین است. شما اوضاع جامعه و کارهای دولت و دستگاهها را دقیقا مطالعه کنید تا معلوم شود چه «اکل سحت»‌های وحشتناکی صورت می‌گیرد.

ـ انحرافات همه از منکرات است. جز خط مستقیم توحید هر چه هست منکرات است.

مقام معظم رهبری:ـ قوام حکومت اسلامی و بقای حاکمیت اخیار، به این است که در جامعه امر به معروف و نهی از منکر باشد.

ـ این واجب به این عظمت را، که قوام همه چیز به آن است، بیاورند در دایره‌ای محدود، در خیابان‌های تهران؛ آن هم نسبت به چند نفر زنی که وضع حجابشان مثلا درست نیست این است معنای امر به معروف؟!

ـ باید خطر را بشناسیم. باید نقاطی را که خطر، از آن نقاط جامعه اسلامی را تهدید می‌کند، درست بشناسیم. نمی‌شود این واجب بزرگ الهی را در دایره‌های کوچک، محدود کرد. قضیه، بالاتر از این حرفهاست!

ـ امروز علیه ما، تهاجم نظامی نیست. در مقابل این تهاجم، این جامعه اسلامی، باید زنده، هوشیار، آسیب‌ناپذیر، پرامید، آماده مقاومت، آماده ضربه زدن و به صورت یک موجود زنده مقاوم بماند و مقاومت کند. این چگونه ممکن است؟ این است که بنده موضوع امر به معروف و نهی از منکر را مطرح کردم.

ـ تخلفها یک اندازه و یک نوع نیست. تخلفها، تخلفهای فردی نیست.

ـ بالاترین تخلفها، آن تخلفها و جرایمی است که پایه‌های نظام را سست می‌کند.

ـ نومید کردن مردم، نومید کردن دلهای امیدوار، سوء‌استفاده کردن از اوضاع و احوال گوناگون در جامعه اسلامی،

ـ کج‌نشان دادن راه راست، گمراه کردن انسانهای مؤمن و بااخلاص،

ـ کمک کردن به دشمن، و تلاش برای به فساد کشاندن نسل مؤمن. مخالفت کردن با احکام اسلامی، ظلم کردن، تعرض کردن، تجاوز به دیگران،

ـ اموال عمومی را حیف و میل کردن، دست درازی به نوامیس مردم، غیبت کردن، دروغ گفتن، نمامی کردن،

ـ توهین کردن، علیه نظام اسلامی کار کردن، با دشمن اسلام همکاری کردن

ـ امروز دستهایی تلاش می‌کنند تا فساد را به صورت نامحسوس ـ نه آن طو ی که شما در خیابان آن را ببینید و بفهمید و مشاهده کنید ـ به شکلهای گروهکی، ترویج کنند و جوانان را به فساد بکشانند؛ پسرها را به فساد بکشانند، مردم را به بی‌اعتنایی بکشانند. منکرات اینهاست؛ منکرات اخلاقی، منکرات سیاس، منکرات اقتصادی.

ـ نمی‌شود این واجب بزرگ الهی را در دایره‌های کوچک، محدود کرد. باید خطر را بشناسیم. باید نقاطی را که خطر، از آن نقاط جامعه اسلامی ار تهدید می‌کند، درست بشناسیم. آن عبرتهای قضایای صدر اسلام را برای مردم و برای خودمان، باز کنیم؛ مهمترین وظیفه‌ای که در صراط امر به معروف و نهی از منکر وجود دارد، این است که نیروهای مؤمن و آمر به معروف و ناهی از منکر و آنهایی که در نظام اسلامی انگیزه دارند، باید در صحنه باشند.

ـ در مسئله امر به معروف و نهی از منکر، فقط نهی از منکر نیست؛ امر به معروف و کارهای نیک هم هست. برای جوان، درس خواندن، عبادت کردن، اخلاق نیک، همکاری اجتماعی، ورزش صحیح و معقول و رعایت آداب و عادات پنسدیده در زندگی، همه جزو اعمال خوب است. برای یک مردم، برای یک زن و برای یک خانواده، وظایف خوب و کارهای بزرگی وجود دارد. نهی از منکر هم فقط نهی از گناهان شخصی نیست. تا می‌گوییم نهی از منکر، فورا در ذهن مجسم می‌شود که اگر یک نفر در خیابان رفتار و لباسش خوب نبود، یکی باید بیاید و او را نهی از منکر کند. فقط این نیست؛ این جزء دهم است.

ـ نهی از منکر در همه زمینه‌های مهم وجود دارد؛ مثلا کارهایی که افراد توانا دستشان می‌رسد و انجام می‌دهند؛ همین سوء استفاده از منابع عمومی؛ همین رفیق‌بازی در مسائل عمومی کشور، در باب واردات، در باب شرکت‌ها و در باب استفاه از منابع تولیدی و غیره؛ همین رعایت رفاقتها از سوی مسئولان.

ـ در محیط خانواده هم می‌شود نهی از منکر کرد. در بعضی از خانواده‌ها حقوق زنان رعایت نمی‌شود؛ در بعضی از خانواده‌ها حقوق جوانان رعایت نمی‌شود؛ در بعضی از خانواده‌ها، به خصوص حقوق کودکان رعایت نمی‌شود. اینها را باید به آنها تذکر داد و از آنها خواست. حقوق کودکان را تضییع کردن، فقط به این هم نیست که انسان به آنها محبت نکند؛ نه سوء تربیتها، بی‌اهتتمامیها، نرسیدنها، کمبود عواطف و از بین قبیل چیزها هم ظلم به آنهاست.

ـ منکراتی که در سطح جامعه وجود دارد و می‌شود از آنها نهی کرد و باید نهی کرد، از جمله اینهاست: اتلاف منابع عمومی، اتلاف منابع حیاتی، اتلاف برق، اتلاف وسایل سوخت، اتلاف مواد غذایی، اسراف در آب و اسراف در نان. ما این همه ضایعات نان داریم؛ اصلا این یک منکر است؛ یک منکر دینی است؛ یک منکر اقتصادی و اجتماعی؛ نهی از این منکر هم لازم است.

ـ گناهکار هم فقط بدحجاب نیست؛ که بعضی فقط به مسئله بدحجابی چسبیده‌اند. این، یکی از گناهان است؛ و از خیلی از گناهان کوچکتر است، خلافهای فراوانی از طرف آدمهای لاابالی در جامعه وجود دارد، خلافهای سیاسی، خلافهای اقتصادی، خلاف در کسب و کار، خلاف در کار اداری، خلافهای فرهنگی، اینها همه خلاف است، کسی غیبت می‌کند، کسی دروغ می‌گوید، کسی توطئه می‌کند، کسی مسخره می‌کند، کسی کم کاری می‌کند، کسی ناراضی تراشی می‌کند، کسی مال مردم را می‌دزدد، کسی آبروی مردم را بر باد می‌دهد. اینها همه منکر است.

هر یک از ما به عنوان یک انسان، وظایف خاصی داریم که اگر از چیزی هم غفلت کردیم و به چیزی عمل نکردیم از خدای متعال می‌خواهیم تا به وظایفمان درست عمل کنیم و اگر از محرمات دوری کردیم، دست‌کم از مشتبهات هم پرهیز کنیم. این مسائل را هر انسان مکلفی باید بداند، بشناسد و عمل کند. همان‌طور که می‌دانیم وظایف منحصر به این‌ها نیست و سلسله وظایف دیگری نیز وجود دارد که افراد در آن‌ها مساوی نیستند و نمی‌شود یک دستورالعمل کلی برای همه ارائه کرد.

درس خواندن، منبر رفتن و شرکت در کارهای اجتماعی، سیاسی، اخلاقی و ارشاد دیگران چیزهایی نیست که برای همه یکسان باشد؛ بلکه تابع امکانات و نعمت‌هایی است که خدا به افراد داده است و بر اساس نعمت‌‌ها و امکانات، تکالیف خاصی نیز به عهده افراد می‌باشد. تکلیفی که مراجع تقلید دارند ما نداریم. تکلیفی هم که ما داریم سایر مردم ندارند؛ همچنانکه تکلیفی که اغنیا دارند فقرا ندارند.

بنابراین، تکالیف تابع امکاناتی است که خدای متعال به‌صورت تکوینی یا اکتسابی در اختیار اشخاص گذاشته است. ما باید ببینیم که خدای متعال چه چیزهایی را به ما داده و در مقابل چه چیزهایی از ما می‌خواهد. حال،‌ اندکی که از تکالیف فردی فراتر می‌رویم، باید دید وظیفه‌ ما نسبت به خانواده‌ و همسر و فرزندانمان چیست؟ قدری فراتر، تکلیف ما نسبت به همسایه‌‌ها و خویشاوندان چیست؟ کم‌کم در مسئولیت‌های اجتماعی باید دید معلم نسبت به شاگردان چه تکلیفی دارد؟ در این‌ موارد، هم امکانات افراد دخالت دارد و هم افق دید آنان. گاهی توجه نداریم که کارهایی وجود دارد که می‌شود انجام داد ولی به دلیل غفلت از آنها، نه خود را برای آن‌ها آماده می‌کنیم و نه به فکر انجام آن‌ها می‌افتیم. اگر می‌دانستیم و توجه داشتیم، می‌توانستیم خود را آماده کنیم و تکالیفی در آن زمینه‌‌ها را عهده‌دار شویم. البته علت این غفلت قابل بحث است.

موانع شناخت وظیفه

گاهی تعلقات قلبی و دلبستگی‌های انسان به چیزهایی بیشتر است و نسبت به آن‌ها بیشتر توجه پیدا می‌کند. وقتی این تعلقات و دلبستگی‌‌ها به چیزی کمتر باشد ممکن است از دایره افکار انسان خارج شود. یکی از آسیب‌های شناخت تکالیف اجتماعی و انجام آن‌ها این است که برخوردهایی که در اجتماع اتفاق می‌افتد و مشکلی اعم از ضرر مالی، عرضی و آبرویی برای ما ایجاد می‌کند، ذهن‌ ما را به خود مشغول می‌کند. اگر کسی در کوچه به ما فحش دهد یا به آخوند‌ها بد بگوید، یا مقاله‌ای بنویسد یا مثلا کاریکاتوری بکشد که گوشه‌ ما را نیز بگیرد، ناراحت می‌شویم و توجه‌ ما به آن معطوف می‌شود؛ تا جایی که حتی وقتی نماز می‌خوانیم فکر همین هستیم که چرا با ما این‌گونه رفتار شده است، باید چه کار کنیم و چگونه با او برخورد کنیم. گاهی مدتی طولانی می‌گذرد و اکثر وقت و نیروی انسان صرف می‌شود که احمقی حرفی زده و من باید با او چه کار کنم، در حالی که این ضرر قابل توجه نیست و صرف وقت برای آن کار غلطی است.

مسئولان فرهنگی کشور بیدار شده و چشمانشان را باز کنند؛ در خیابان‌های شهرهای بزرگ و به خصوص پایتخت چه خبر است. ایمان داریم که زنان و دختران ایران مظهر عفت و پاکدامنی هستند، اما کجای کار لنگ است که وضعیت پوشش زنان و دختران جامعه به اینجا رسیده است؟

اگر در گذشته در فصل گرما پوشش ضعیف دختران به مسأله تبدیل می‌شد امروز در سرمای صفر درجه پایتخت باید غصه بخوریم که برهنگی برخی زنان در جامعه بیداد می‌کند. همه ما مسئولیم هرکسی که نمی‌تواند به وظایفش عمل کند دست از میز و مدیریت بر دارد.بهبود وضعیت حجاب آغاز نخواهد شد مگر آنکه مسئولین پیش‌گام شوند و در ادارات خود ضوابطی برای حجاب وضع کنند.

 

فیلمی ماهواره‌ای که نیاز به دوبله ندارد!!

شاید ۲۰ سال پیش کسی به مخیله‌اش هم نمی رسید روزی در خیابانهای شهر، دخترانی را مشاهده کند که آن سالها مردم شاید آنها را در سالن های عروسی هم نمی دیدند… دخترانی بزک کرده با موهای پف کرده و بیرون ریخته و مانتوهایی کوتاه و تنگ و شلوارهایی تنگتر! این روند ۲۰ سال طول کشید تا به اینجا رسید. استعمار و استکبار صبر و حوصله زیادی دارد، بر عکس بعضی از ماها…

اولین کار، گرفتن چادر بود از زنان ما… گفتند چادر حجاب برتر است و می‌شود برتر نبود! بین خوب و خوب ‌تر، خوب را هم انتخاب کنی به جایی بر نمی‌خورد .می‌شود مانتوی گشاد و مقنعه بزرگ پوشید و با حجاب بود… حرف قابل قبولی بود؛ کسی نمی‌تواست به این حرف اعتراض کند، حتی اهالی مذهب.

گام دوم، گرفتن مقنعه بود… می‌شود روسری بزرگ سر کرد! هم تنوّع دارد هم حجاب است. یادم‌ می آید روسری‌هایی بود با ضلع بیشتر از یک متر که تا کمر خانمها هم می‌رسید… خوب البته روسری مثل مقنعه نبود گاهی مو بیرون می‌زد.در فیلمهای سینمایی هی مدل گذاشتن، زن های هنرپیشه مدل شدن و به تبع آن دختران جوان هم از آن ها یاد می‌گرفتند.چشم های ما متوجّه این آب رفتن نمی شد و آنقدر کم کم این کار را کردند که چشم ما عادت می‌کرد…

امروزه بر هیچ کس پوشیده نیست که رسانه‌های دیداری و شنیداری می‌توانند بر روح و روان مخاطبان خود تاثیرات شگرف و بزرگی داشته باشند تاثیراتی که هم می‌تواند جنبه مثبت داشته باشد و هم اینکه تاثیرات مخرب و منفی می‌تواند بر روی مخاطبان داشته باشد گاهی اوقات تاثیر یک برنامه نمایشی و دیداری می‌تواند مخاطب آن برنامه را تا سر حد امکان مسرور وسرزنده کند. در مقابل گاهی اتفاق می‌افتد که تماشای فیلم یا سریالی باعث ترس و اضطراب فردی شده و باعث بیماری‌های شدید روحی و روانی می‌شود. تاجایی که فرد دچار جنونی آنی شده و دست به اعمال ناشایست و منفی به لحاظ جنبه اجتماعی و فردی می‌زند.

شاید بتوان گفت با توجه به پیشرفت‌هایی که امروزه در زمینه گسترش رسانه‌های دیداری و شنیداری صورت گرفته و تعداد شبکه‌های ماهواره‌ای و رادیویی افرایش چشمگیری را تجربه می‌کنند. تاثیرات شبکه‌های ماهواره‌ای را می‌توان در غالب نوعی تهاجم فرهنگی به حساب آورد. تهاجمی که در آن کشتار یا ویرانی در ظاهر نیست اما کشته شدن و ویرانی اصلی زمانی صورت می‌گیرد که فرد به نوعی برنامه‌های شبکه‌های ماهواره‌ای را الگو سرمشقی برای زندگی خود قرار دهد درست اتفاق همین جا می‌افتد. تماشای فیلم‌ها و سریالهای شبکه‌های ماهواره‌ای به بهانه نبود جذابیت و تازگی در تولیدات داخلی. کشته شدن فقط گرفتن جان کسی نیست. کشته شدن در تهاجم جدید (فرهنگی) یعنی افزایش بی‌رویه تماشای شبکه‌های رنگارنگ ماهواره‌ای و در نتیجه گرفتن، دین، اندیشه، آزادی فکری و روحی، دروغ پراکنی و پر کردن انواع و اقسام برنامه‌های مبتذل و بی‌خاصیت در فکر و دهن مخاطب  تجربه ثابت کرده که تماشای شبکه‌های ماهواره‌ای در طولانی مدت باعث آسیب‌های فردی، روحی، روانی، خانوادگی، اجتماعی، دینی واعتقادی در تک تک افراد یک جامعه می‌شود. در گذشته و در زمانی که استفاده از دستگاه ویدئو هم ممنوع بود. خانواده‌های ایرانی با هزار دردسر و بدبختی می‌توانستند فیلم خارجی و هندی و شوهای تلویزیونی خواننده‌های مطرح ایرانی و خارجی را مخفیانه ببینند. این مخفی کاری، شاید در عمل نوعی ماجراجویی و حادثه آفرینی برای لذت بیشتر برای دیدن فیلم‌های سینمایی ایرانی و خارجی بود. اما در باطن باعث حرمت و احترام خانواده در بین تک تک اعضای خود می‌شد. فرد در برابر والدین و حتی دوستان نوعی شرم و حیا را داشت و به خود اجازه نمی‌داد که به همراه خانواده راحت و بدون حجب و حیا به تماشای فیلم‌های هندی و نوع حرکات موزون آن‌ها بنشیند. اما امروزه با افزایش رسانه‌های دیداری و شنیداری و دسترسی آسان به انواع فیلم‌های و سریال‌های تلویزیونی مخاطبان نوجوان و جوان در کمال ناباوری و با توجه نوع زندگی و ازبین رفتن بسیاری از حد و حدود‌ها، حرمت‌ها و حیا‌ها در بین خانواده‌های شده است. تاجایی که برخی از برنامه‌های کلیشه‌ای و تکراری امروز باعث بی‌انگیزگی زنان و مردان در زندگی خصوصی آن شده است.

سریال‌ها و فیلم‌های خارجی با افزایش شبکه‌های ماهواره‌ای آرام آرام در طی یک دهه گذشته نفود به درون خانواه‌های ایرانی را آغاز کردند و امروز برکسی اهداف ضد فرهنگی و اجتماعی آن‌ها برضد خانواده‌های ایرانی برکسی پوشیده نیست. اهدافی که در پس آن می‌توان به مهم‌ترین آن‌ها یعنی از بین بردن تعصب، افزایش فساد خانوادگی و اجتماعی، کاهش قبح روابط غیر اخلاقی، سست شدن بنیان خانواده، اختلاف بین همسران، طلاق، جدایی، ترویج هوس خواهی، تنوع طلبی، ابتذال، بی‌حجابی و بی‌حیایی در بین مردم و نسل‌های مختلف اجتماعی و مخصوصا در زندگی زناشویی زنان و مردان اشاره کرد.

برهیچ کس پوشیده نیست که در زندگی زناشویی زن و مرد به طور قطع باید مایه آرامش همدیگر باشند، اما امروز به دلیل از بین رفتن بسیاری از حرمت‌ها میان مزدان زنان در زندگی خصوصی خود برخی از زنان و مردان خود را برای بیرون از کانون خانواده بزک کرده و به دنبال دلخوشی‌های خود در محیطی خارج از نهاد خانواده هستند. در واقع در اثر تماشای بیش از اندازه برخی از برنامه‌های شبکه‌های ماهواره‌ای حیا، حجب و کم رویی که در این خصوص وجود داشته از بین رفته و فرد خود را مجاب می‌داند که به راحتی بر همه چیز پشت پا زده و خود را در معرض انواع گناه‌ها قرار دهد در این گونه زندگی‌ها و بر اثر رسیدن به نوعی بی‌خیالی در برابر عفیات جامعه برخی از زنان و مردان متأهل خود را ملزم به پایبندی به خانواده نمی‌دانند، در نتیجه تعهدات در حال رنگ باختن است. این درخالی است که همیشه در نهاد خانواده زنان و مردان مایه آرامش یکدیگر بوده‌اند اما در کمال تاسف امروز برخی‌ها با تاثیر از برنامه‌های شبکه‌های ماهواره‌ای و الگو پذیرفتن از زندگی کارکترهای سریال و فیلم‌های شبکه‌های ماهواره‌ای باعث شده که مثلا مرد محبتی را که باید صرف زن و فرزندان خود کند، به بیرون از نهاد خانواده برده و آن را در راه هوا و هوس خویش خرج ‌کند و به همسر و فرزندان‌اش نگاه محبت آمیز نداشته باشد درست در همین جا است که طلاق عاطفی شکل می‌گیرد و در نتیجه رفته رفته منجر به روپاشی و متلاشی کانون خانواده‌ها می‌شود.

مجموعه‌های تلویزیونی شبکه‌های ماهواره‌ای که امروز در طول یک سال هر شب روی آنتن می‌روند و بالای ۱۵۰ قسمت هستند علاوه بر تاثیرات منفی بر روی تک تک خانواده‌ها در وسعتی بیشتر برروی جامعه نیز تاثیرات منفی داشته و باعث بروز بسیاری از ناهنجاری می‌شوند. مساله‌ای که در جامعه خودمان به راحتی نمادآن را می‌توان در خیابان‌ها امروز مشاهد کرد. مجموعه‌های تلویزیونی ماهواره‌ای با عادی سازی روابط نامشروع و غیر اخلاقی میان مردان و زنان متاهل و همچنین مجرد مدام در حال تاکید بر این نکته هستند که زنان هرچقدر به لحاظ ظاهری خود را بزک کنند، می‌توانند نظرمردان را جلب کنند. باید واقعیت‌ها را بپذیریم که امروز در خیابان‌ها شاهد نوعی رواج بدحجابی و حضور برخی از دختران وپسران با چهره‌های مانکن گونه هستیم. چهره‌هایی که صرفا برای خودنمایی و جلب نظر بزک شده‌اند و کارکردی اجتماعی یا فرهنگی نمی‌تواند داشته باشند و بیشتر می‌تواند تهدیدی برای نهاد خانواده و افزایش ناهنجارهای اجتماعی و اخلافقی در جامعه باشد.

در سال‌های اخیر و در ادامه روند جنگ نرم و تهاجم فرهنگی دشمنان قسم‌خورده انقلاب، شبکه‌های ماهواره‌ای متعددی نظیر فارسی ‌وان، جم کلاسیک، زمزمه و… به راه افتاده است که سریال‌های متنوع و جذابی را با هدف تضعیف نظام خانواده، قبح‌زدایی خیانت زن و شوهر به یکدیگر، گسترش بی‌بند‌و‌باری و تبلیغ سبک زندگی مدرن و… پخش می‌کنند. این شبکه‌ها به دلیل پخش این‌گونه سریال‌ها از سوی سیاست‌گذاران فرهنگی کشور تکفیر شده‌اند و حتی از سوی بعضی از مراجع دیدن آن‌ها حرام اعلام شده است. مضمون کلی این سریال‌ها روایت زندگی خانواده‌ها و زوج‌های جوانی است که علیرغم تعهد به زندگی و خانواده، دچار عشق‌های دیگری می‌شوند و عشق را دست‌مایه و توجیه‌گر خیانت به همسر قرار می‌دهند.

سال گذشته فیلم‌هایی ساخته و برپرده سینما رفت که به لحاظ مضمونی بی‌شباهت به سریال‌های فارسی وان نیستند و فقط برای گرفتن مجوز پخش در ایران، اقدام به چپاندن چند نکته مزخرف و سطحی اخلاقی در فیلم نموده‌اند و سیر کلی داستان فیلم‌ها مملو از خیانت زن و شوهر، عشق‌های ضربدری، علایق و محبت‌های دوست دختر و دوست پسری، تمسخر و تحقیر غیرت، قبح‌زدایی از بی‌حیایی و بی‌عفتی زنان و… است. حالا تیکه‌ها و متلک‌های سیاسی به مدیران ارشد نظام و تحقیر ارزش‌های سنتی و مذهبی جامعه ایران به جای خود! تنها تفاوت این فیلم‌ها با سریال‌های شبکه‌های ماهواره‌ای این است که نیاز به دوبله ندارد!

اگرچه وضعیت مطلوب هنر و از جمله سینما در جامعه اسلامی این است که سینما به مسئله‌های اولویت‌دار انقلاب و نظام اسلامی بپردازد و مفاهیم و ارزش‌های دینی را در قالب هنری و سینما به مخاطب منتقل نماید، اما هیچ‌کس این انتظار را ندارد که همه تولیدات سینمایی کشوربه سمت طرح مسائل انقلاب و نظام اسلامی پیش رفته و از منظر دیدگاه انقلاب و اسلام به پاسخگویی راجع به مسائل بپردازند، اما حداقل انتظار از سینمای ایران و یا سیاست‌گذاران فرهنگی و سینمایی کشور این است که بعد از گذشت بیش از ۳۰ سال از عمر پربرکت انقلاب، تولیدات سینمایی ما به سمت تحقیر و تمسخر ارزش‌های انقلاب گام برندارند و مفاهیم و ارزش‌‌های سبک زندگی مدرن و غرب‌زده را در جامعه اسلامی تبلیغ نکنند و با رسانه‌های دشمن در جهت تضعیف نهاد خانواده و ایجاد تزلزل در روابط زناشویی همگام و همصدا نباشند.

به طور کلی فیلم‌های مانند پل چوبی,برف روی کاج‌ها، یه عاشقانه ساده، شیرین قناری بود و… مضمونی مشابه هم و همگام با سریال‌های ماهواره‌ای در راستای اهداف از قبل تعیین شده دشمن حرکت کرده‌اند و جای تاسف است که یک چنین فیلم‌هایی با این مضامین زننده در این کشور اسلامی ، مجوز می‌گیرند

شناخت وظیفه یک جهاد است

۶ عامل موثر در بی حجاب شدن زنان

پدیده‌ی حجاب با لایه‌های مختلف فرهنگ مرتبط است. دانش، آگاهی و معرفت ممکن است در درون فرد تبدیل به اعتقاد و باور شود. تا اینجا تحول در حیطه‌ی ذهن اتفاق می‌افتد. بعد از اینکه تمایل برای انجام یک رفتار در درون فرد به وجود آمد، در صورتی که محیط مساعد باشد، آن رفتار شکل می‌گیرد و به مرور تثبیت می‌شود. وقتی آن رفتار به صورت الگو درآمد، می‌گوییم در وجود فرد نهادینه شده و به فرهنگ تبدیل شده است.

بنابراین اگر بخواهیم مقوله‌ی پوشش زن و مرد در جامعه ماندگار و فرهنگی باشد و با عامل بیرونی شکل نگیرد، باید این لایه‌های فرهنگی را دنبال بکنیم. ابتدا باید ببینیم چه مشکلی در ایجاد معرفت و آگاهی در جامعه داریم و چرا نمی‌توانیم این آگاهی و معرفتی که از راه سازمان‌ها و نهادهای آموزشی و تربیتی به جوانان کشور القا می‌شود، تبدیل به اعتقاد و باور کنیم.

اولین عامل نارسایی‌ها و کاستی‌هایی است که در سازمان‌ها و نهادهای مسئول فرهنگی می‌توان آن‌ها را شناسایی کرد. عامل دوم بی‌توجهی به پیامدهای فرهنگی سازمان‌ها و نهادهای غیرفرهنگی است. برای مثال، وقتی درباره‌ی مقوله‌ی حجاب مطالعه می‌کنید، می‌بینید نقش اصناف در این زمینه مخرب بوده است. رفتار فروشندگان بعضاً به صورت ناخودآگاه مشوق بدحجابی است. در بسیاری مواقع، شکل ظاهری مغازه‌هایی که برای فروش لباس خانم‌ها و جلب مشتری سازماندهی می‌شوند زمینه‌های تخریب فرهنگ را به وجود می‌آورند.

بنابراین بخش اقتصادی هم می‌تواند بر فرهنگ مؤثر باشد. همین موضوع را در سازمان‌های مختلف دولتی و غیردولتی هم می‌توانیم ببینیم. باید بررسی کنیم که فضای عمومی داخل سازمان‌ها، شرکت‌ها و کارخانه‌‌ها به زنان با وقار و محجبه بیشتر احترام می‌گذارد یا برعکس. می‌خواهم توجه‌تان را جلب کنم به این موضوع که اگر سازمان‌های فرهنگی هم کارشان را به خوبی انجام بدهند، تا زمانی که سازمان‌های غیرفرهنگی درک درستی از تأثیرگذاری‌های خودشان بر فرهنگ نداشته باشند، مسئله حل‌شدنی نیست.

باید به توسعه‌ی شهرها و شکلی که از غرب اقتباس کرده‌ایم توجه کنیم. به عنوان نمونه، ۵۰۰ خانه در یک برج می‌سازیم و هیچ نهاد فرهنگی در درون آن پیش‌بینی نمی‌کنیم. در صورتی که اگر این ۵۰۰ خانه روی زمین قرار داشت، چندین مسجد و نهاد فرهنگی در بین آن‌ها بود. بنابراین پیشرفت، توسعه ای که در معماری شهرها و جابه‌جایی جمعیت اتفاق می‌افتد تأثیرات فرهنگی به دنبال دارد.

اینجا اهمیت پیوست فرهنگی که مقام معظم رهبری فرمودند، مشخص می‌شود. عزیزانی که سرمایه‌گذاری می‌کنند و یک پاساژ با ۲۰۰ یا ۳۰۰ مغازه می‌سازند، می‌توانند یک نفر را بیاورند تا مطالعه کند و بگوید که فضای فرهنگی این پاساژ چه ارزش‌هایی را به جوانان ما القا می‌کند. آیا ارزش‌های بومی و اصیل دینی ما را به جوانان منتقل می‌کند؟ ‌باید همه‌ی جوانب، از جمله آرایش ظاهری‌ فروشندگان و حرف زدن آن‌ها، را مد نظر داشته باشیم. ممکن است، در کنار بعضی از پیامدهای منفی، پیامدهای مثبتی هم شناسایی شود. تا زمانی که این اتفاق نیفتد، نمی‌توانیم تک‌تک کارکردهای فرهنگی درون جامعه را به نفع ارزش‌های خودمان اصلاح کنیم.

عامل سوم، نفس تحولات، پیشرفت و توسعه‌ای است که در کشور اتفاق می‌افتد. باید به توسعه‌ی شهرها و شکلی که از غرب اقتباس کرده‌ایم توجه کنیم. به عنوان نمونه، ۵۰۰ خانه در یک برج می‌سازیم و هیچ نهاد فرهنگی در درون آن پیش‌بینی نمی‌کنیم. در صورتی که اگر این ۵۰۰ خانه روی زمین قرار داشت، چندین مسجد و نهاد فرهنگی در بین آن‌ها بود. بنابراین پیشرفت، توسعه و تغییر و تحولاتی که در معماری شهرها و جابه‌جایی جمعیت اتفاق می‌افتد تأثیرات فرهنگی به دنبال دارد. در گذشته چون شهرسازی از فرهنگ و داشته‌های خودمان الگو می‌گرفت، به طور طبیعی به مسائل فرهنگی جامعه توجه داشت. به همین دلیل ما امروز میراث فرهنگی ماندگاری داریم.

اما متأسفانه هرچه با تمدن غرب آشنا می‌شویم و تغییر و تحولات در کشور ما شکل می‌گیرد، به پیامدهای فرهنگی این تحولات توجه نمی‌شود. برای مثال، در ۲۰۰ متری حرم حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) دارند پاساژهای مدرن غربی می‌سازند، در حالی که در شهرهایی مثل مشهد و قم باید معماری اصیل اسلامی تجلی پیدا کند و گرایش‌های اخلاقی و دینی آدم‌ها تقویت شود. شکل این پاساژها تلویحاً این موضوع را به افراد مذهبی منتقل می‌کند که آنجا جای این افراد نیست.

بنابراین سه عامل داخلی بر این موضوع تأثیر دارند:

۱. کارکردهای ناقص سازمان‌های فرهنگی؛

۲. کارکردها و پیامدهای فرهنگی سازمان‌ها و نهادهایی که در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، قضایی، نظامی و… کار می‌کنند؛

۳. نفس تحولات و توسعه‌ای که در کشورمان با الگوگیری از غرب تعقیب می‌کنیم.

در کنار این ۳ عامل داخلی، ۳ عامل دیگر از سوی غرب ما را تحت فشار گذاشته است:

۱. تهاجم فرهنگی؛

یعنی، دشمن به صورت آگاهانه و مدیریت ‌شده در جهت متلاشی کردن نهاد خانواده در ایران تلاش می‌کند. از آنجایی که خانواده در جوامع غربی متلاشی شده است، به طور طبیعی آن‌ها بحران‌های زیادی در روابط اجتماعی‌شان دارند، اما چون دنیا را استثمار می‌کنند، کشورشان ثروتمند است و بنابراین اجازه نمی‌دهند بحران‌هایشان به مرحله‌ی انفجار برسد. برای آن‌ها راه‌حل‌های مقطعی پیدا می‌کنند.

آن‌ها وقتی جوامع ما را مطالعه می‌کنند تا بفهمند چگونه کشوری با ۷۰ میلیون جمعیت در مقابل استکبار جهانی ایستاده است، به این نقطه می‌رسند که مذهب در اینجا عنصر کلیدی مقاومت است. دنبال این را می‌گیرند و متوجه می‌شوند که مفهومی به نام نهاد خانواده در اینجا بسیار قدرتمند عمل می‌کند و تخم دین‌باوری در خانواده‌ها شکل می‌گیرد. بنابراین وقتی آن‌ها به کارکرد نهاد خانواده در کشور ما پی می‌برند، سیاست محوری‌شان را معطوف به تخریب خانواده می‌کنند. به طور طبیعی یکی از عوامل کلیدی تخریب خانواده این است که روابط جنسی را از درون خانواده به سطح جامعه بکشانند. به این ترتیب طلاق‌ها زیاد می‌شود، مهر و محبت افراد به محیط خانواده کاهش می‌یابد، بچه‌ها از خانه فرار می‌کنند و محیط خانواده پر از تشنج می‌شود.

به هر حال این تهاجم فرهنگی در کشور ما بسیار جدّی است و تلاش می‌شود که این تخریب فرهنگی، به خصوص از راه دعوت به بدحجابی، در نسل جوان صورت گیرد. به همین دلیل هم بیش از ۱۱۰ شبکه‌ی ماهواره‌ای فارسی زبان داریم که اگر مستقیم هم بدحجابی را تبلیغ نکنند، نفس برنامه‌هایشان قبح موضوع را می‌شکند. قصه‌هایی که در سریال‌های این شبکه‌ها روایت می‌شود در پی متزلزل‌کردن نهاد خانواده است. تقریباً همه‌ی سریال‌های این شبکه‌ها مضامین این‌چنینی دارند. بنابراین همه‌ی آن‌ها نمی‌توانند اتفاقی باشند.

۲. علوم انسانی غربی که در فرآیند جهانی شدن و توسعه‌‌ی ارتباطات به طور طبیعی وارد فضای ذهنی جامعه‌ی ما می‌شود؛برای مثال، دانشجویی که جامعه‌شناسی می‌خواند، نیاز دارد بداند نظر دانشمندان غربی چیست؟ وقتی نظرهای آن‌ها را می‌خواند، طبیعتاً اندیشه‌ها، اعتقادها و جهان‌بینی آن‌ها وارد ضمیر دانشجو می‌شود و او را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

بعضی وقت‌ها ما به این جمع‌بندی می‌رسیم که اثر تخریبی علوم انسانی غرب از تهاجم فرهنگی بیشتر است. در مقابل تهاجم فرهنگی افراد مقداری مقاومت می‌کنند، چون می‌دانند دشمن در حال برنامه‌ریزی است. اما در مقابل علوم انسانی مقاومتی وجود ندارد، چون افراد به ظاهر دنبال علم هستند. این علوم وارد فضای ذهنی ما می‌شوند و طبیعتاً بسیاری از آن‌ها با اندیشه‌های بنیادین ما در تضاد است.

۳. پیشرفت علم و تکنولوژی در سطح جهان.

همان طور که می‌دانید، علم و تکنولوژی مرز نمی‌شناسد و با یک تأخیر فاز از محل تولدش به سایر کشورها منتقل می‌شود. از آنجا که محوریت این علوم تأمین نیازهای حیوانی انسان است، کمتر به نیازهای انسانی افراد می‌پردازد. ما هم به طور طبیعی تحت تأثیر علم و تکنولوژی بی‌هویت غربی قرار می‌گیریم.

در مجموع این ۶ متغیر داخلی و خارجی در جامعه‌ی ما نقش‌آفرینی می‌کنند. خوشبختانه مقام معظم رهبری با شناخت کامل، جامع و عمیق این پدیده‌ها، رهنمودهایی ارائه می‌دهند که حلّال این مشکلات هستند. منتها متأسفانه به دلایلی مدیران اجرایی جامعه این رهنمودها را مد نظر قرار نمی‌دهند.

اینکه انسان ببیند چه کارهایی می‌شود کرد، چه کارهایی باید کرد و چه وظایفی ممکن است متوجه ما بشود و سپس با توجه به امکانات، ظرفیت‌‌ها و قدرت‌های خدادادی گزینه‌ای را انتخاب کند و درنهایت برای رعایت اولویت‌‌ها در مقام عمل تلاش کند، خود نوعی جهاد است. یکی از نکته‌هایی که رهبر معظم انقلاب بر آن تأکید دارند این است که مواظب باشید دشمنان کاری نکنند که شما را از کار مهمتر باز بدارند؛ افق دید‌تان را باز کنید و مصالح کلان را در نظر داشته باشید. خیلی‌‌ها هستند که واقعا انگیزه‌ پیدا می‌کنند ‌که کار خوبی انجام بدهند؛ آن کار نیز کار خوبی است و نیرو نیز صرف می‌کنند، اما توجه ندارند که پرداختن به این کار، آن‌ها را از کار مهمتر باز می‌دارد. البته صورت بدتر جایی است که پرداختن به این کار، مانع کار بزرگتر حتی از طرف دیگران شود؛ البته تکیه رهبر معظم انقلاب بیشتر روی اختلافات مذهبی و مطرح کردن بعضی از مطالب اختصاصی شیعه، توهین به مقدسات سایر مذاهب و امثال آن است، ولی منحصر به این‌ موارد نیست و ما باید توجه داشته باشیم و واقع‌بینانه به دنبال این باشیم ازمیان کارهایی که از ما ساخته است کدام مهمتر است.

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

 1. راهیان نور امسال رنگ و بوی مدافعان حرم به خود می گیرد - 98,382 بازدید
 2. دانلود رایگان کتاب عشق شیرین -۲۵۰صفحه-PDF - 70,925 بازدید
 3. دانلود/ آهنگ ماموریت سخت با صدای حامد زمانی + متن شعر - 51,001 بازدید
 4. تماس با ما - 49,361 بازدید
 5. درآمد علیخانی از «ماه عسل» چقدر است؟ - 38,933 بازدید
 6. به موج وبلاگی «من عاشق محمدم»بپیوندیم - 37,464 بازدید
 7. گلچینی از مطالب ارسالی به کمپین “دفاع از پاسپورت ایرانی” - 37,434 بازدید
 8. واکنش احمدی مقدم به تکذیبیه احمدی نژاد - 34,634 بازدید
 9. تعرفه تبلیغات در روایت نو - 33,435 بازدید
 10. گزارش تصویری فراخوان ” من، کلاس و معلم مهربانم “ - 33,259 بازدید
 11. درباره ما - 32,718 بازدید
 12. اعلان جنگ شورای امر به‌ معروف به چشمان «فتنه‌ انگیز»! - 32,522 بازدید
 13. نتیجه ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی چه شد؟ - 31,924 بازدید
 14. داستان زندگی مادر امام زمان (عج) نمایش رادیویی شد - 31,665 بازدید
 15. گلدون وبلاگی استان البرز/شماره ۷۹ - 31,364 بازدید
 16. نظر برخی وبلاگ نویسان استان البرز در مورد حماسه ۹ دی - 31,004 بازدید
 17. آزاد اندیشی یعنی رقص روی سن دانشگاه؟ - 30,383 بازدید
 18. شاگرد ساوجبلاغی میرزای کلهر - 30,347 بازدید
 19. افزایش سرعت فایرفاکس با استفاده از تکنیک HTTP Pipelining - 30,283 بازدید
 20. سخنرانی رئیس‌جمهور در بیست و نهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی آغاز شد - 30,087 بازدید
 21. جشنواره وبلاگ نویسی حماسه سایبری - 14,484 بازدید
 22. با رعایت این نکات، همیشه موهای زیبا داشته باشید - 13,570 بازدید
 23. گلدون وبلاگی استان البرز/شماره ۸۱ - 12,646 بازدید
 24. یامهدی (عج) - 12,512 بازدید
 25. موج وبلاگی:محکومیت سکوت غرب در قبال شهادت ۳مسلمان - 12,482 بازدید
 26. طول انگشتان دست چه چیزی درباره شما می‌گویند؟ - 12,412 بازدید
 27. شیرینی زندگی با طعم شیرینی - 12,267 بازدید
 28. سفرای ایرانی خلیج فارس را ترک کنند - 12,265 بازدید
 29. بهترین تغذیه در زنگ تفریح مدرسه - 12,194 بازدید
 30. پیکرهای چهار شهید مدافع حرم در قم تشییع می شود - 12,139 بازدید

ماجرای نذر بی سرانجام پدر بنیتا چه بود؟/ پدربزرگ بنیتا: پلیس از ما خواست آگهی گمشدگی بنیتا را منتشر نکنیم

۰۲ تیر ۱۳۹۷

اولین فیلم منتشره از مراسم تدفین بنیتا

۰۲ تیر ۱۳۹۷

اینستاگرام مادر بنیتا داغ دار شد + عکس

۰۲ تیر ۱۳۹۷

بازیگر «ماجرای نیمروز» پیتزا را بهترین اختراع بشر نامید/ قول همراهی مهرداد صدیقیان با بچه‌های سرطانی

۰۲ تیر ۱۳۹۷

تکذیب صحبت‌های «حمید بقایی» از سوی رئیس بیمارستان بقیه الله

۰۲ تیر ۱۳۹۷

برنامه های دهه کرامت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س)

۰۲ تیر ۱۳۹۷

پاسخ حرکت جدید کنگره آمریکا را خواهیم داد/ بدون توجه به خواست دیگران تقویت قدرت دفاعی را ادامه می‌دهیم

۰۲ تیر ۱۳۹۷

کشف جسد بنیتا ۸ ماهه در پاکدشت/ سارق دستگیر شد + فیلم لحظه سرقت

۰۲ تیر ۱۳۹۷

نماز جمعه اولین هفته مرداد ماه به امامت حجت‌الاسلام صدیقی اقامه می‌شود

۰۲ تیر ۱۳۹۷

چرا احمدی نژاد نتوانست از بقایی عیادت کند؟+ فیلم

۰۲ تیر ۱۳۹۷

کنگره آمریکا طرح اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را تصویب کرد

۰۲ تیر ۱۳۹۷

همکاری حامد بهداد و صداپیشه «دکتر ژیواگو»/ تهامی: به اندازه موهای سرم آنونس فیلم گفتم!

۰۲ تیر ۱۳۹۷

نیم صفحه روزنامه‌های ورزشی چهارم مرداد؛ پرسپولیس محکوم به پرداخت ۷ میلیارد!

۰۲ تیر ۱۳۹۷

چه کسانی بیشتر گرمازده می شوند؟/با این راهکارها گرمازدگی را بپیچانید

۰۲ تیر ۱۳۹۷

تحریم‌های جدید بسیار گسترده تر از قبل است/ مجلس، قانون جاری کشور مبنی بر توقف اجرای تعهدات ایران را اجرا نکرد/ اکنون باید پرسید تحریم‌ها شامل چه چیزی نمی‌شود؟

۰۲ تیر ۱۳۹۷

توزیع دولتی تریاک مشکلی را حل نمی کند/ جوانان به مواد مخدر صنعتی آلوده شده اند

۰۲ تیر ۱۳۹۷

تحریمی اتفاق بیفتد، هیچ پرداختی به توتال نخواهیم داشت/۱۳۰۰ نفر در وزارت نفت استخدام می‌شوند

۰۲ تیر ۱۳۹۷

ریشه درگیری‌های میانمار اعتقادی نیست

۰۲ تیر ۱۳۹۷

یوسف گم‌گشته پس از ۶ روز پیدا شد +فیلم

۰۲ تیر ۱۳۹۷

بررسی فضای مجازی و تهدید زبان فارسی در خندوانه/ خاطرات ارژنگ امیرفضلی از دوران سربازی

۰۲ تیر ۱۳۹۷

درمان غیبت چگونه است؟

۰۲ تیر ۱۳۹۷

پایتختی‌ها به اطراف تهران آمدند

۰۲ تیر ۱۳۹۷

متانول عامل مرگ ۵ تن و مسمومیت ۹۹ سیرجانی شد

۰۲ تیر ۱۳۹۷

هشدار اتحادیه عرب به اسرائیل: قدس خط قرمز است

۰۲ تیر ۱۳۹۷

خوشحال ترین مردم دنیا در کدام کشورند؟

۰۲ تیر ۱۳۹۷

روشی ساده که خستگی مفرط پاها را رفع می‌کند

۰۲ تیر ۱۳۹۷

صبحانه را مفصل بخورید تا لاغر بمانید

۰۲ تیر ۱۳۹۷

بیماران هموفیلی و«خانواده ای برای حمایت»

۰۲ تیر ۱۳۹۷

آقای قالیباف! انصرافتان از انتخابات اشتباه بود ولی آمدنتان ،اشتباه تر…!

۰۲ تیر ۱۳۹۷

مضجع شریف امام رضا(ع) غبار روبی شد

۰۲ تیر ۱۳۹۷

آرشیو